پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۲ - Sep 23 ,2023

آخرین مهلت ترخیص خودروهای سواری و کالاهای گروه ۴ از گمرک

1399/05/31
آخرین مهلت ترخیص خودروهای سواری و کالاهای گروه ۴ از گمرک

ارونقی گفت: مهلت ترخیص بخشی از خودروهای دپو شده و کالاهای گروه چهارم در گمرکات اجرایی کشور، ۲۶ شهریور ماه امسال به اتمام می رسد.


به گزارش فراسرمایه، مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در خصوص آخرین وضعیت کالاهای گروه ۴ و خودروهای موجود در بنادر و گمرکات کشور اعلام کرد: با توجه به اینکه مهلت اظهار کالاهای مشمول گروه چهارم کالایی مصوبه مربوطه تا پایان سال ۹۸ بوده, امکان اظهار کالاهای مورد نظر از محل مصوبه ابلاغی  امسال امکانپذیر نیست، با این وجود مورد اشاره شده از سوی دفتر واردات بخشنامه شده تا در صورت ارائه هر گونه مکاتبه، مدارک، مستندات و ثبت سفارش جهت اظهار کالا، هماهنگی لازم قبل از هرگونه اقدام با آن دفتر به عمل آید.

 ارونقی افزود: اظهار خودروهای سواری نیز در حال حاضر صرفا با رعایت مفاد مصوبه ۲۹ بهمن ۹۸ هیأت وزیران و بررسی دقیق شرایط اعلام شده، اخذ مجوزهای قانونی و مقرراتی و رعایت سایر مقررات میسر خواهد بود.

بیشتر بخوانید : خودروهای گمرک ترخیص می‌شوند اگر برخی سازمان‌ها بگذارند

او بیان کرد: برای اظهار خودروهای حائز شرایط به گمرک، قفل مربوط به کالای گروه ۴ غیرفعال شده ولی این امر به منزله عدم کنترل مشخصات اظهارنامه گمرکی با مندرجات ثبت سفارش معتبر صادره نیست چرا که پارامترهای اظهارنامه و ثبت سفارش، به صورت سیستمی کنترل می شوند و در صورت وجود هرگونه مغایرت، از اظهار کالا توسط گمرک جلوگیری به عمل می آید.

پیام معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران به مناسبت روز خبرنگار

معاون گمرک ایران در ادامه تأکید کرد: باید توجه داشت «ترخیص» کلیه کالاهای تجاری دارای ثبت سفارش معتبر اعم از گروه ۴ و خودرو، منوط به اخذ و ارائه کد رهگیری بانک و رعایت کلیه قوانین و مقررات مربوطه از جمله ارائه مجوزهای قانونی و مقرراتی لازم است که این امر به تمامی گمرکات کشور ابلاغ شده است.

ارونقی در خاتمه افزود: مهلت ترخیص بخشی از خودروهای دپو شده و کالاهای گروه چهارم در گمرکات اجرایی کشور که با توجه به کاهش عملکرد دستگاه های اجرایی ناشی از شیوع کرونا و برخی مشکلات اجرایی فرآیند ثبت سفارش و ترخیص کالاها توسط هیئت وزیران تمدید شده بود – در تاریخ ۲۶ شهریور امسال به اتمام می رسد که لازم است صاحبان کالاهای حائز شرایط در اسرع وقت نسبت به انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالاهای خود با رعایت قوانین و مقررات مربوطه اقدام کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی