پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - Feb 5 ,2023

آمارهای عجیب بریتیش پترولیوم از وضعیت انرژی در ایران

1401/04/12
آمارهای عجیب بریتیش پترولیوم از وضعیت انرژی در ایران

شرکت بریتیش پترولیوم از افزایش 540 هزار بشکه ای صادرات نفت، مصرف گاز به اندازه نصف اروپا و افت 44 درصدی تولید برق هسته ای ایران در سال 2021 خبر داد.

به گزارش فراسرمایه، شرکت بریتیش پترولیوم با انتشار گزارش سالانه انرژی در جهان، وضعیت تولید و مصرف نفت، گاز و برق ایران را تشریح کرد که حاوی اطلاعات جالبی از میزان مصرف گاز و افت تولید برق هسته ای ایران است. مهم ترین جزئیات این گزارش به شرح زیر است:
* تولید نفت ایران در سال گذشته میلادی با وجود ادامه تحریم‌ها ۵۴۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۳ میلیون و ۱۷۰ هزار بشکه در روز رسید که معادل ۴.۱ درصد از نفت تولیدی جهان است و ۱۶ درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است.
* ایران در بین 52 تولیدکننده بزرگ نفت دنیا در سال 2021، در رتبه هفتم قرار گرفته است. در سال 2020 ایران در رتبه نهم قرار داشت.
* تولید گاز طبیعی ایران در سال ۲۰۲۱ حدود 3.1 درصد افزایش یافت و ایران به چهارمین تولیدکننده و چهارمین مصرف‌کننده بزرگ گاز طبیعی در جهان تبدیل شد.
* ایران در سال 2021، حدود 256.7 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی تولید کرد که معادل 6.4 درصد کل تولید جهان است.
* مصرف گاز طبیعی در ایران طی سال 2021 رشد 3.2 درصدی نسبت به سال قبل داشت و به 241.1 میلیارد مترمکعب رسید.
* بر اساس این آمار، ایرانی‌ها 6 درصد از کل گاز مصرفی جهان در این سال را مصرف کرده و چهارمین مصرف‌ کننده بزرگ گاز جهان در این سال شناخته شده‌اند.
* تنها سه کشور آمریکا، روسیه و چین مصرف گاز بیشتری نسبت به ایران در سال 2021 داشته‌اند که وسعت و جمعیت هر یک از این کشورها چند برابر ایران است. مصرف گاز طبیعی در ایران حدوداً معادل نصف کل مصرف گاز طبیعی در قاره اروپا بوده است.
* تولید برق در ایران طی سال گذشته میلادی ۴/۶ درصد رشد کرد و ایران یازدهمین تولیدکننده بزرگ برق در جهان شناخته شد.
* تولید برق هسته‌ای ایران در سال 2021 با افت 44.2 درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و ایران یک هزارم کل تولید برق هسته‌ای جهان در این سال را به خود اختصاص داده است.
* آمریکا در سال 2021 بیش از 29.3 درصد از کل تولید انرژی هسته‌ای جهان را به خود اختصاص داده است. فرانسه نیز با اختصاص سهم 13.5 درصدی از کل تولید برق هسته‌ای جهان به خود در رتبه سوم جهان از این نظر قرار داشته است. چین با تولید 14.6 درصد از کل تولید برق هسته‌ای جهان رتبه دوم را دارد.
* تولید انرژی هسته‌ای جهان در سال 2021 با رشد 3.8 درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است.
منبع: روزنامه خراسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی