پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

آیا ارزهای دیجیتال پیامدهای مالی ناشی از کرونا را بهبود می‌بخشند

1399/06/20
آیا ارزهای دیجیتال پیامدهای مالی ناشی از کرونا را بهبود می‌بخشند

تحلیلگران بر این باورند که کاهش بی‌سابقه ارزش ارزها احتمالاً سرعت جهش به سمت ارزهای دیجیتال را تسریع کرده است، خصوصاً اکنون که ترس از تورم هم در فضای اقتصادی کشورها سایه افکنده است.


به گزارش فراسرمایه، شیوع بیماری کووید19 بانک‌های مرکزی را بر آن داشت که ارزش ارزهای خود را کاهش دهند تا پیامدهای مالی ناشی از وضعیت اضطراری بهداشت و درمان را در کشورها مهار کنند. از سال 2018، ارزش دلار فدرال رزرو آمریکا با تزریق تریلیون‌ها دلار به سیستم مالی، به پایین‌ترین سطح خود نزول پیدا کرد.

در این مرحله، بیشتر پیش‌بینی‌های طولانی‌مدت بیت‌کوینی برای تعیین پیامد متغیرهای جدید و چشم‌انداز آینده غول رمزارزها، مدل‌های جدیدی را در پیش گرفتند.

اکنون تحلیلگران بر این باورند که کاهش بی‌سابقه ارزش ارزها احتمالاً سرعت جهش به سمت ارزهای دیجیتال را تسریع کرده است، خصوصاً اکنون که ترس از تورم هم در فضای اقتصادی کشورها سایه افکنده است.

بیشتر بخوانید : کاهش قیمت بیت‌کوین و اثر آن بر سایر رمزارزها

علاوه براین، تون ویز، تحلیلگر بیت‌کوین، در گفت‌وگویی خاطرنشان کرد که پاندمی کرونا اشتهای شهروندان را به “هر چیزی غیر از کاغذ دولتی” افزایش داده است. او معتقد است که بیت‌کوین پناهگاهی امن است و برای باقی سال میلادی تا سطح بیش از 10 هزار دلار باقی خواهد ماند، و در سال آینده نیز به 20 هزار دلار می‌رسد، به طوری که انتظار می‌رود در سال 2021 ارزش بیت‌کوین به 45 تا 50 هزار دلار برسد.

نباید فراموش کرد که امسال ارزش بیت‌کوین در برابر دلار آمریکا، علی‌رغم روند نزولی در جریان فروش ارز رمزنگاری‌شده ناشی از پاندمیک کرونا بین اواخر فوریه و مارس، 67.5 درصد افزایش یافت.

بیشتر رمزارزها نیز مسیر بیت‌کوین را طی کردند، اگرچه هیچ‌یک از همتایان آن اعتبار و محبوبیت برابری ندارند. همین موضوع شکاف عملکرد بالقوه‌ای را حداقل برای بلندمدت ایجاد می‌کند.

رشد اخیر قیمت بیت‌کوین با دفعات قبل متفاوت است | farasarmayeh.ir

از یک سو، یکی از دلایل افزایش اعتبار رمزارزها این است که بانک‌های مرکزی برای پشتیبانی از سیستم‌های مالی داخلی خود مقادیر زیادی ارز غیرارگانیک چاپ کردند. فدرال رزرو پیشتاز این فرایند بود، که منجر به افزایش نگرانی در مورد عواقب سیاست انبساطی از جمله افزایش نرخ تورم و نرخ بهره منفی شد که هر دو منجر به افت قدرت خرید دلار آمریکا می‌شوند.

این سیاست جایگاه دلار، به عنوان واحد ذخیره جهانی، را تضعیف کرده و ارزش دلار وارد سیر نزولی شده است. این مورد به نوبه خود باعث شده است که ارزش بیت‌کوین در برابر پول آمریکای شمالی به طور خودکار افزایش یابد، که به نوبه خود افزایش قدرت بلندمدت بیت‌کوین را به همراه دارد.

و از سویی دیگر، تعطیلی باشگاه‌های ورزشی و فعالیت‌های سرگرم‌کننده، تجارت‌های سوداگرانه را افزایش داد و کسانی که در خانه مانده بودند مجبور شدند راهی برای سرگرمی خود بیابند.

بیشتر بخوانید : روزهای جالبی برای بیت‌کوین در پیش است!

سرمایه‌گذاران خرد نیز فعالیتی را در بازارهای مالی پیدا کردند که با سرمایه گذاری در سهام، صندوق سرمایه گذاری قابل معامله و رمزارزها از جمله بیت‌کوین سودی به دست آورند که خود سطح بالاتری از نوسانات در بازار و رفتارهای سوداگرانه را در تجارت به همراه داشت.

با توجه به ماهیت ذاتا ناپایدار بیت‌کوین و جذابیت آن برای نسل هزاره، رمزارزها به هدفی برای سرمایه‌گذاری خرد تبدیل شد. آنها میلیون‌ها دلار را به بازار بیت‌کوین روانه کردند، و در انتظار پتانسیل بازدهی مثبت آن در آینده، آن هم در فضای فعلی نشستند.

بر اساس پیش‌بینی‌های فنی فعلی و اصول پشتیبانی از چشم‌انداز صعودی بیت‌کوین، انتظار می‌رود تا پایان سال میلادی سطح ارزش رمزارز بیت‌کوین با توجه به روند صعودی فعلی به 14 هزار دلار افزایش یابد. البته عدم ثبات در شرایط آشفتگی در بازارهای مالی باعث کاهش اعتبار بیت‌کوین به عنوان جایگزینی قابل قبول برای ارزهای بی‌پشتوانه خواهد شد و بنابراین می‌تواند فروش بالایی ایجاد کند.

منبع: Capital

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی