پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۹ خرداد ۱۴۰۲ - May 30 ,2023

ارزش قراردادهای اختیار بیت‌کوین به بالاترین رقم تاریخ رسید

1399/05/08
ارزش قراردادهای اختیار بیت‌کوین به بالاترین رقم تاریخ رسید

بازار اختیار معاملات بیت کوین، شاهد موجی از افزایش خریداران اختیار فروش (Put) و فروشندگان اختیار خرید (Call) است. این اتفاق، نشان می‌دهد که خرس‌های بیت کوین هنوز سرپا هستند و بر بازار تأثیر می‌گذارند. هفته جاری با انقضای سررسید بیش از ۷۰۰ میلیون دلار از قراردادهای اختیار معامله، نوسانات بیشتری در انتظار بیت کوین خواهد بود.


به گزارش فراسرمایه به نقل از ارز دیجیتال، درحال‌حاضر، ارزش میزان قراردادهای باز بیت کوین (تعداد قراردادهای تسویه‌نشده) با رسیدن به مبلغ ۱.۸۵ میلیارد دلار، به قله تاریخی خود دست یافته است. در روز ۲۷ ژوییه (۶ مرداد)، حجم معاملات بازار اختیار معامله بیت کوین به بالاترین سطح تاریخی خود رسید و نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار از قراردادهای اختیار معامله میان فعالان بازار، دست به دست شد.

کل بهره باز قراردادهای اختیار معامله بیت کوین

کل بهره باز قراردادهای اختیار معامله بیت کوین

دریبیت (Deribit) که همیشه در بازار اختیار معامله بیت کوین، پیشگام بوده است، نزدیک به ۸۰ درصد از قراردادهای باز و ۹۰ درصد از حجم آنها را در اختیار دارد.

گفتنی است قراردادهای باز CME از آخرین باری که قرارداد باز به این سطح رسیده بود، کاهش یافته است. این خود شاهدی بر این ادعا است که معامله‌گران دانه‌درشت و موسسات سرمایه‌گذاری هنوز به این سیر صعودی ملحق نشده‌اند.

حجم قراردادهای اختیار معامله بیت کوین

حجم قراردادهای اختیار معامله بیت کوین

نباید از این نکته غافل شد که آمار و ارقام مربوط به شکسته‌شدن رکوردها جذاب‌ترین داده‌های بازار اختیار معامله نیستند.

به‌رغم حرکت انفجاری قیمت بیت کوین در هفته جاری، خرس‌ها هنوز با جریان حاکم بر بازار، هم‌سو نشده‌اند. از روز ۲۴ تا ۲۸ ژوییه ( ۳ الی ۷ مرداد)، بهای بیت کوین با افزایشی ۲۰ درصدی، سطح ۱۱,۵۰۰ دلار را نیز لمس کرد. گفتنی است در بازه زمانی مشابه، نسبت‌های قراردادهای اختیار فروش به اختیار خرید نیز جهش یکسانی را تجربه کردند.

نرخ Put Call بیت کوین

نرخ Put/Call بیت کوین

برخی از این قراردادهای اختیار فروش درواقع ابزارهای پوشش ریسک برای معامله‌گرانی هستند که بیش‌ از حد متعارف اقدام به اخذ موقعیت معاملاتی در بازار بیت کوین کرده‌اند. بخش عمده‌ای از بهره باز در قیمت‌های اعمال (Strike Price) بین ۱۱,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ دلار هستند.

مورد مهم‌ دیگری که باید درنظر داشت، نزدیک بودن تاریخ سررسید قراردادها است. تنها دو روز تا ۳۱ ژوییه (۱۰ مرداد) زمان باقیست؛ روزی که در آن سررسید قراردادهای اختیار معامله ۶۷,۰۰۰ بیت کوین به ارزش تقریبی ۷۲۰ میلیون دلار، سر می‌رسد.

به‌طور معمول، سرررسیدهای بزرگ، موجی از نوسانات را در بازار ایجاد می‌کنند. افزایش قراردادهای اختیار فروش ممکن است از سوی سفته‌بازانی انجام شود که معتقدند افزایش نوسانات می‌تواند به کاهش بهای بیت کوین منجر شود.

بااین‌حال، سررسید ماه گذشته، با برخورداری از ارزشی بالغ بر یک میلیارد دلار، باعث ایجاد هیچ نوسانی در بازار نشد.

خلاصه اینکه بازار اختیار معامله بیت کوین همچنان صعودی است و شماری از خرس‌های بازار با پیش‌بینی احتمال وقوع یک روند نزولی یا پوشش ریسک با قراردادهای اختیار فروش، مشغول معامله و سفته‌بازی هستند.

منبع: ارز دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی