پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱ فروردین ۱۴۰۲ - Mar 21 ,2023

افزایش ۳۰ میلیون متر مکعبی مصرف گاز به دلیل کرونا

1399/07/05
افزایش ۳۰ میلیون متر مکعبی مصرف گاز به دلیل کرونا

سرپرست دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با اشاره به افزایش ۳۰ میلیون متر مکعبی مصرف گاز در بخش خانگی در مقایسه با سال گذشته، گفت: به نظر می‌رسد ‌این میزان مصرف به دلیل شیوع کرونا و افزایش استفاده برای گرمایش آب است.

به گزارش فراسرمایه، «محمدرضا جولایی» با بیان اینکه ۳ نوع سوخت در نیروگاه‌های کشور مصرف می شود، ‌ادامه داد:‌ این سوخت‌ها شامل گاز طبیعی، گازوئیل و مازوت است.

وی میزان مصرف فعلی گاز طبیعی در نیروگاه ها را ۲۴۵ میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: ۶ تا ۸ میلیون لیتر گازوئیل و ۱۵ میلیون لیتر نیز مازوت در نیروگاه‌های کشور به عنوان سوخت مصرف می‌شود.

جولایی میزان تامین گاز نیروگاه‌ها در زمستان را تابعی از میزان مصرف بخش خانگی و تجاری دانست و گفت: اولویت تامین گاز در زمستان بخش خانگی و تجاری است.

بیشتر بخوانید : تولید روزانه ۴۰ میلیون متر مکعب گاز در فازهای ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی

به گفته سرپرست دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، حجم گاز تحویلی به نیروگاه‌ها بسته به سرمای هوا، شدت و طول زمان سرما خواهد بود.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ای که وزیر نفت ابلاغ کرده این میزان در زمستان کم می‌شود تا سوخت مورد نیاز بخش خانگی تامین باشد.

جولایی تاکید کرد: ‌به نظر می‌رسد شرایط آب و هوایی شبیه سال گذشته باشد و از همین رو پیش‌بینی می‌کنیم حجم گاز تحویلی به نیروگاه‌ها در زمستان به ۸۰  تا ۹۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد بود.

سرپرست دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران افزود: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی هوای بسیار سرد برای زمستان امسال پیش‌بینی نمی‌شود؛ هر چند که پیش‌بینی هوا از اکنون برای ۳ ماه آینده پیچیده و مشکل است.

بیشتر بخوانید : صادرات نفت خام ایران علی‌رغم تحریم‌ها جهش کرد

وی با تاکید بر اینکه افزایش خطوط لوله به توزیع بهتر گاز در کشور کمک می کند، گفت: نیروگاه ها تنها در صورتی می توانند گاز بیشتری در زمستان برداشت کنند که تولید افزایش پیدا کند.

جولایی میزان مصرف فعلی گاز کشور را ۵۵۴ میلیون متر مکعب در روز دانست و افزود: این میزان نسبت به سال گذشته در همین بازه زمانی رشد ۳۰ میلیون متر مکعبی را نشان می‌دهد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی