پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

امکان خرید صندوق ETF دوم از طریق درگاه‌های بانکی و بورس

1399/06/01
امکان خرید صندوق ETF دوم از طریق درگاه‌های بانکی و بورس

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از اتخاذ تصمیماتی مهم در جلسه امروز شورای عالی بورس به منظور حمایت از بورس خبر داد و گفت: عرضه صندوق ETF دوم از طریق درگاه‌های بانکی و بازار سرمایه انجام می‌شود.


به گزارش فراسرمایه، «حسن قالیباف اصل» در خصوص عرضه صندوق سرمایه گذاری دارا دوم گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار مجوزهای لازم برای عرضه این صندوق را صادر کرده و ‌طبق برنامه‌ریزی‌ها، عرضه به موقع انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه عرضه این صندوق عمومی است و از طریق درگاه‌های بانکی و بازار سرمایه انجام می‌شود، افزود: افراد با کد ملی هم می‌توانند صندوق دارادوم را که مشتمل بر سهام شرکت‌های پالایشی است، خریداری کنند البته، تعیین قیمت واحدهای این صندوق توسط هیات دولت در حال بررسی است.

بیشتر بخوانید : تدوین بودجه سال ۱۴۰۰ آغاز شد

قالیباف صندوق دارا سوم را در دستور کار دانست و ادامه داد: البته درخواستی هنوز از سوی سازمان خصوصی‌سازی به سازمان در این زمینه ارسال نشده، اما این موضوع در دست پیگیری است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار جلسه امروز شورای عالی بورس را در راستای حمایت از بازار عنوان کرد و گفت: امروز در مورد سهام عدالت در شورای عالی بورس بررسی‌هایی انجام و قرار شد تا از اعتبارات کافی برای خرید سهام عدالت استفاده شود. سهام عدالت جزو سهام مهم و شرکت‌های بزرگ بازار است، ضمن اینکه قرار شد تا معاملات سهام عدالت به طور بلوکی توسط کارگزاری‌ها و نهادهای مالی انجام شود. بنابراین این سهام دیگر به صورت کد در بورس معامله نمی‌شود.

بازار تابع عرضه و تقاضا است

قالیباف در خصوص شرایط منفی بازار طی چند روز اخیر اظهار کرد: وضعیت بازار همواره تابع عرضه و تقاضاست. سرمایه گذاران باید بدانند که همیشه بازار صعودی نیست، بلکه قیمت‌ها از متغیرهای ‌موجود و اخبار و واقعیت‌های روز تاثیر می‌گیرد و این بازار همواره با ریسک همراه است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: تصمیمات اخیر شامل بازگشت ساعت معاملات، افزایش حدنصاب در صندوق‌های بادرآمد ثابت به ۱۵ درصد و افزایش حداعتباری کارگزاری‌ها با توجه وضعیت‌ روز ‌و در جهت تقویت بخش تقاضا انجام شد، البته در حال بررسی برای افزایش و ارتقای سیستم معاملات و رفع کندی آن نیز هستیم.

بیشتر بخوانید : تورم نقطه‌ای مرداد به ۳۰.۴ درصد رسید

وی همچنین اجرای سهام شناوری را مناسب دوران رونق دانست و عنوان کرد: در شرایط فعلی، عرضه ای در این راستا انجام نخواهد شد.

رییس سازمان بورس تصریح کرد: بازار سرمایه همچنان توانایی صعود دارد ولی هرچقدر این افزایش با شیب ملایم‌تری صورت بگیرد، مناسبتر است. در چند هفته گذشته با وجود ریزش در بازار، متغیرهای بنیادی بازار تغییری نکرده است.

وی به سرمایه گذاران توصیه کرد:  مازاد دارایی خود را به بازار وارد کنند، بازار سرمایه بازاری ‌است که سرمایه گذار باید در آن حوصله داشته و صبر پیشه کند و در نظر داشته باشد که بازده‌ بازار سرمایه‌ در بلند مدت بیشتر از بازارهای دیگر است.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی