پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

چهارشنبه, ۲ فروردین ۱۴۰۲ - Mar 22 ,2023

بانک مرکزی متصدی جدید رمز ارز شد

1399/04/30
بانک مرکزی متصدی جدید رمز ارز شد

چندی پیش شورای مشاوره فقهی کمیسیون اوراق بهادار مالزی اعلام کرد که سرمایه‌گذاری و خرید و فروش رمز ارزها در بورس‌های رسمی و دارای مجوز از نظر شرعی اشکالی ندارد. در این باره، داتوک سید زیدالبار، رئیس کمیسیون اوراق بهادار مالزی گفت: تصمیم شورای مشاوره فقهی مالزی (SAC) یک ابتکار مهم است که راه را برای سرمایه‌گذاری و معاملات دارایی‌های دیجیتال هموار می‌کند. تاکنون ۳ بورس رمز ارز برای فعالیت در مالزی مجوز دریافت کرده‌اند.


آمارها نشان می‌دهند که استفاده از رمز ارزها در کشورهای اسلامی بسیار ناچیز است که علت اصلی آن، نگرانی از احتمال رعایت نشدن قوانین اسلامی است.

بر این اساس، صدای بورس برای آگاهی از اقدامات انجام شده در زمینه پذیرش رمز ارزها، وضع مقررات و انجام معاملات در بازار داخلی، به سراغ مسئولان بورس رفت.

در تماس با حسین پیره، دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، وی از اقدامات و فرآیندهای آتی این مسئله اظهار بی اطلاعی کرد.

اما مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس معتقد است، از آنجا که رمز ارزها هنوز فراگیر نشده‌اند، نمی‌توان از آنها استفاده کرد. اما اگر بانک مرکزی آنها را به رسمیت بشناسد، می‌توان آنها را به عنوان ابزار نقل و انتقال به کار گرفت.

بیشتر بخوانید : هکر تاریخی توییتر در حال پاک کردن ردپای بیت ‌کوین‌هاست

محسن خدابخش در پاسخ به این پرسش که از میان وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان بورس، کدامیک متولی تصویب استفاده از رمز ارزها هستند، تاکید کرد: از نظر بحث بورسی، ‌هر ابزار مالی که در بازار سرمایه معامله می‌شود، طبق قاعده باید پشتوانه‌ای داشته باشد. در حال حاضر رمز ارزها پشتوانه یک دارایی نیستند و صرفا بحث اعتبار برای آنها مطرح است و این اعتباربخشی نیز در حیطه بانک مرکزی است. بر این اساس، این اعتباربخشی مشتق از دارایی نیست که ابزار مالی تلقی شود اما اگر بخواهیم رمز ارزها ابزار نقل و انتقال وجوه باشند نیز باید بانک مرکزی به آن اعتبار بخشد و بعد از آن بازار سرمایه به آن بپردازد.

وی ادامه داد: در صورت تصویب رمز ارزها، بانک مرکزی باید تدابیری را در پیش بگیرد و پس از آن که بانک مرکزی رمز ارزها را به رسمیت شناخت، سازمان نیز می‌تواند به عنوان ابزار نقل و انتقال وجوه در معاملات از آنها بهره ببرد.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس در پاسخ به اینکه آیا ایجاد یک بازار جدید برای رمز ارزها لازم است، گفت: ایجاد یک بستر جدید برای رمز ارزها مطرح نیست و رمز ارزها می‌توانند صرفا تسهیل‌کننده انتقال وجوه در بورس باشند.

وی تاکید کرد: رمز ارزها احتیاجی به ایجاد بستر جدید ندارند.

منبع: صدای بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی