پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۷ تیر ۱۴۰۱ - Jun 28 ,2022

برخی برنامه‌‌‌‌‌‌‌های بورسی در ۱۴۰۱

1400/12/24
برخی برنامه‌‌‌‌‌‌‌های بورسی در ۱۴۰۱

سرپرست مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق‌بهادار ضمن تشریح مهم‌ترین اقدامات انجام شده این مدیریت در سال‌۱۴۰۰ اظهار کرد: فعالیت‌های انجام شده در حوزه وظایف اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق‌بهادار سرمایه‌‌‌‌‌‌‌ای شامل صدور ۲۶۵مجوز افزایش سرمایه تا تاریخ ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ است که نسبت به سال‌گذشته از نظر تعداد ۶‌درصد و از نظر مبلغ به میزان بیش از ۱۲۵‌درصد افزایش یافته است. یادآور می‌شود، مدیریت بازار اولیه شامل ۳ اداره به‌نام‌‌‌‌‌‌‌های اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق‌بهادار سرمایه‌‌‌‌‌‌‌ای، اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق‌بهادار بدهی و اداره تمرکز اطلاعات نهادهای عمومی است.


به گزارش فراسرمایه، وحید روشن‌قلب تصریح کرد: همچنین در حوزه تاسیس شرکت‌های سهامی عام نیز با توجه به صدور مجوز عرضه عمومی سهام ۶ شرکت سهامی عام تازه‌تاسیس با سرمایه‌‌‌‌‌‌‌ای به مبلغ ۲۵,۴۰۰‌میلیارد ریال، روند تاسیس شرکت‌های بالا نسبت به سال‌گذشته از نظر تعداد شرکت افزایش ۳ برابری داشته است. وی گفت: خرداد‌ماه سال‌۱۴۰۰ با تصویب دستورالعمل نحوه صدور مجوز عرضه عمومی شرکت پروژه (سهامی عام) در شرف تاسیس، امکان تاسیس شرکت‌های سهامی عام جهت تکمیل پروژه‌‌‌‌‌‌‌های نیمه‌تمام میسر شد که در این‌خصوص نیز بررسی درخواست تاسیس چند شرکت پروژه سهامی عام در دست بررسی است. به گفته روشن قلب، مهم‌ترین برنامه‌‌‌‌‌‌‌های اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق‌بهادار سرمایه‌‌‌‌‌‌‌ای در سال‌۱۴۰۱ شامل کاهش زمان و هزینه‌‌‌‌‌‌‌های انجام افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی برای ناشران و سهامداران از طریق فراهم آوردن شرایط لازم جهت ارسال و دریافت الکترونیک گواهی‌نامه حق‌‌‌‌‌‌‌تقدم و به‌روز‌رسانی الزامات دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه است.

بیشتر بخوانید : تکلیف سهام عدالت متوفیان تا یک ماه آینده مشخص می‌شود

سرپرست مدیریت نظارت بر بازار اولیه بیان کرد: از جمله اقدامات انجام شده در حوزه وظایف اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق‌بهادار بدهی می‌توان به انتشار ۲۲۸‌هزار‌میلیارد ریال اوراق بدهی توسط شرکت‌ها در بازار سرمایه اشاره کرد. وی با اشاره به برنامه‌های اصلی این اداره در سال‌۱۴۰۱ گفت: این برنامه‌‌‌‌‌‌‌ها شامل طراحی و ایجاد سامانه یکپارچه ارسال الکترونیک و نظارت بر انتشار اوراق بدهی، برای آگاهی بیشتر عموم استفاده‌‌‌‌‌‌‌کنندگان نسبت به‌دستورالعمل‌های انتشار اوراق بدهی و کاهش زمان و هزینه‌‌‌‌‌‌‌های ارسال درخواست انتشار اوراق بدهی است؛ همچنین تامین‌مالی شرکت‌های کوچک و متوسط از طریق عملیاتی‌شدن انتشار اوراق وکالت و تدوین دستورالعمل جامع انتشار اوراق بدهی در راستای کاهش ابهام در دستورالعمل‌ها از جمله دیگر برنامه‌های این اداره در سال‌۱۴۰۱ هستند.

بیشتر بخوانید : حقوقی‌ها به دنبال افزایش سوددهی

وحید روشن‌قلب افزود: اقدامات انجام شده در حوزه وظایف اداره تمرکز اطلاعات نهادهای عمومی از جمله شامل ثبت ۱۳۰ شرکت نزد سازمان به‌عنوان ناشر اوراق‌بهادار یا نهاد مالی بوده که نسبت به سال‌گذشته (۱۰۲ شرکت) با افزایش مواجه شده است. اطلاعات مالی ۵۸۳ شرکت مشمول بند ۵ ماده ۶ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی نیز در سامانه کدال منتشرشده است. وی در پایان اظهار کرد: از برنامه شاخص اداره تمرکز اطلاعات نهادهای عمومی برای سال‌آتی می‌توان به الکترونیکی کردن فرآیندهای اداره در مورد صدور معافیت از ثبت نزد سازمان و ثبت شرکت‌های سهامی عام نزد سازمان و همچنین افزایش انتشار اطلاعات مالی شرکت‌های مشمول بند۵ ماده ۶ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در سامانه کدال از طریق پیگیری از ارگان‌های ذی‌صلاح اشاره کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو اقتصادی