پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

برداشت گاز از سومین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی آغاز شد

1399/06/11
برداشت گاز از سومین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی آغاز شد

مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی از تکمیل مراحل استاندارد راه‌اندازی و آغاز برداشت گاز غنی از سومین سکوی این طرح خبر داد.


به گزارش فراسرمایه، پیام معتمد مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی  با اشاره به آغاز عملیات برداشت گاز غنی از سکوی ۱۳ C میدان پارس جنوبی گفت:

با توجه به باز کردن چاه‌های این سکو و روشن شدن مشعل در روز گذشته، پس از پایدارسازی فرایند تولید، عصر جمعه، ۳۱ مردادماه ارسال گاز با حجم ۴۰۰ میلیون فوت مکعب به پالایشگاه خشکی این طرح آغاز شد.

معتمد به فرایند ارسال گاز به پالایشگاه خشکی فاز ۱۳ پارس جنوبی اشاره کرد و گفت:

با توجه به اینکه سکوی اقماری ۱۳ C از طریق یک خط لوله ۱۸ اینچ به سکوی اصلی ۱۳ A متصل است، گاز این سکوی اقماری به تاسیسات سکوی ۱۳ A منتقل شده و پس از انجام یک سری اقدامات عملیاتی در این سکو، از طریق یک رشته خط لوله ۳۲ اینچ به طول ۱۰۰ کیلومتر به پالایشگاه فاز ۱۳ در کنگان ارسال می‌شود.

بیشتر بخوانید : قیمت نفت برنت افزایش یافت

وی با بیان اینکه سکوی ۱۳ C پارس جنوبی به همراه تمام متعلقات خود شامل جکت، پل ارتباطی و سازه مشعل حدود ۷ هزار تن وزن دارد، گفت:

تجهیزات مختلف این سازه عظیم توسط شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) به عنوان پیمانکار بخش فراساحل فاز ۱۳ پارس جنوبی در یارد بوشهر این شرکت ساخته شده و مراحل نصب و راه اندازی این سکو با تلاش مجموعه‌های تخصصی صدرا کامل شده است.

معتمد ظرفیت فعلی برداشت گاز غنی از سکو‌های دریایی فاز ۱۳ را ۴۳ میلیون متر مکعب در روز عنوان کرد و گفت:

از این میزان، ۲۸.۵ میلیون مترمکعب مربوط به دو سکوی موقعیت B و D از مرحله نخست این طرح است که اسفندماه سال ۹۷ به بهره برداری رسیدند و ۱۴.۲ میلیون متر مکعب تولید سکوی بلوک C از مرحله دوم که امروز به ظرفیت پیشین افزوده شد.

مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی درباره آخرین وضعیت پیشرفت عملیات راه اندازی سکوی ۱۳ A نیز گفت:

این سکو آخرین حلقه تکمیل زنجیره تولید در طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی است که با تکمیل مراحل اتصال چاه‌ها به سکوی موجود انتظار داریم در ماه‌های آینده وارد مدار تولید شده و ظرفیت برداشت گاز از این طرح به ۵۶ میلیون متر مکعب برسد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی