پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

چهارشنبه, ۲ فروردین ۱۴۰۲ - Mar 22 ,2023

بهره‌برداری از ۲۰ پروژه بزرگ برقی در راه است

1399/06/16
بهره‌برداری از ۲۰ پروژه بزرگ برقی در راه است

۲۰ پروژه بزرگ توزیع و انتقال برق دوشنبه هفته جاری (هفته نوزدهم پویش هر هفته الف- ب- ایران)، با حضور وزیر نیرو در استان‌های یزد و کرمان و با صرف حدود ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار به بهره‌برداری می‌رسد.


به گزارش فراسرمایه، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) ، نوزدهمین هفته از پویش هر هفته الف- ب- ایران با افتتاح ۶ پروژه انتقال و فوق توزیع برق منطقه‌ای کرمان درجمع با اعتبار چهار هزار ۷۵ میلیارد ریال و ۱۴ پروژه انتقال و فوق توزیع و مولدهای تجدیدپذیر برق منطقه‌ای یزد با صرف دو هزار و  ۸۳۰ میلیارد ریال اعتبار، فردا با حضور وزیر نیرو به بهره‌برداری می‌رسد.

پروژه‌های کرمان شامل پست ۱۳۲/۴۰۰ کیلوولت جیرفت، فاز نخست پست ۲۳۰/۴۰۰ کیلوولت نیروگاه شوباد کهنوج ، خط انتقال ۴۰۰ کیلوولت کهنوج به جیرفت به طول ۸۹ کیلومتر مدار ، خط ۱۳۲ کیلوولت اسماعیلی به فاریاب به طول ۵۷ کیلومتر مدار، یک دستگاه فیدر ۴۰۰ کیلوولت خط در نیروگاه کرمان است.

بیشتر بخوانید : رشد ۹۵ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی از بندر چابهار

همچنین طرح افزایش ظرفیت پست ۱۳۲ کیلوولت محمدآباد- بم که با بهره‌برداری از آن ضمن تأمین ظرفیت انتقال و بهبود پایداری ، قابلیت اطمینان شبکه به ویژه در جنوب استان افزایش یافته و کاهش تلفات انرژی و پایداری ولتاژ برق را به همراه دارد.

 ۱۴ پروژه برق منطقه‌ای یزد شامل پست ۲۳۰ به ۶۳ کیلوولت خضرآباد در شهرستان اشکذر و پست ۶۳ به ۲۰ کیلوولت سرو در شهرستان اردکان با مجموع سرمایه گذاری ۵۲.۱ میلیارد تومان است که از محل منابع داخلی، بودجه عمومی و بخش خصوصی احداث شده‌اند.

توسعه دو بی خط ۶۳ در پست امام زاده و تکمیل دو بی ورودی موجود با سرمایه‌گذاری ۶.۳۷ میلیارد تومان و خط ۶۳ کیلوولت سرو- امامزاده، خط ۶۳ دومداره تغذیه پست سریزد و پست ۶۳ به ۲۰ سیار مربوطه و خطوط ۶۳ کیلوولت اتصال به پست مهرگان با اعتبار ۲۴.۵ میلیارد تومان و با هدف تغذیه ایستگاه امامزاده، کاهش تلفات شبکه، تغذیه پست ۶۳ به ۲۰ کیلوولت سریزد، تغذیه ایستگاه یزد مهر، تامین برق متقاضیان جدید و افزایش پایداری شبکه برق شهرستان مهریز اجرایی می شود.

بیشتر بخوانید : مهلت ۱۵ روزه برای بازگرداندن ارز صادراتی

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی دیوان (چاهک) و نیروگاه خورشیدی ۵ مگاواتی شمس (نیر)  که با هدف کاهش تلفات شبکه، جبران افت ولتاژ در نقطه انتهای شبکه، با مجموع تولید سالانه ۳۱.۲ میلیون کیلووات انرژی پاک، صرفه جویی سالانه ۸.۷۷ میلیون متر مکعب سوخت فسیلی، کاهش انتشار گاز های آلاینده به میزان ۲۱.۵ هزار تن در سال و صرفه جویی در مصرف آب به میزان ۶.۹۸ میلیون لیتر در سال به بهره‌برداری می‌رسد.

افتتاح فیبر نوری یزد یک – مهرگان به طول ۳۰ کیلومتر روی خط ۴۰۰ یزد یک- نخلستان با اعتبار ۱.۱ میلیارد تومان، توسعه دو بی خط ۶۳ در پست ۴۰۰ سرو برای اتصال به پست امامزاده با اعتبار ۶.۱ میلیارد تومان، نیروگاه مقیاس کوچک طراح بهینه کیان با ظرفیت ۸ مگاوات و نیروگاه مقیاس کوچک تدبیر نیرو با تولید ۶ مگاوات نیز از دیگر پروژه‌های قابل افتتاح در این سفر است.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی