پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

پنجشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - Oct 5 ,2023

تخلیه هیجان فروش، منطقی‌تر از رشد بی وقفه

1399/04/21
تخلیه هیجان فروش، منطقی‌تر از رشد بی وقفه

به گزارش فراسرمایه، روز گذشته خبری مطرح شد که مجلسی ها پیشنهاد داده اند عرضه دارا دوم و سوم متوقف شده و باقیمانده سهام دولت در شرکت ها به جاماندگان سهام عدالت تخصیص یابد. این موضوع، نگرانی هایی مبنی بر احتمال عدم حمایت دولت از بازار سرمایه به دنبال داشته و به نظر می رسد در منفی های امروز بی تاثیر نبوده است.

نادر جزایری مدیر عامل کارگزاری بهین پویا در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: بازار سرمایه، بازاری پویا است و اگر قرار باشد روند این بازار فقط تحت تاثیر عرضه ETF های دولت و سهام عدالت تعیین شود که پویایی این بازار زیر سوال می رود. به هر حال در صورت قطعیت خبر توقف عرضه ETF های دولت، باید منتظر فشار فروش در بازار سرمایه باشیم؛ اما نکته اینجا است که در صورت خروج نقدینگی از بازار سرمایه، بازارهای موازی دچار تلاطم می شود و این، هدف دولت نیست. تمام تلاش دولتمردان در راستای هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه بوده و بعید است که حتی درصورت توقف عرضه ETF ها، دولت از حمایت از بازار سرمایه دست بکشد؛ چرا که هدف دولت تامین نقدینگی از بازار سرمایه بوده و برنامه دولت برای جذب نقدینگی از این بازار، خیلی بیشتر از حجم ETF ها است.

وی افزود: اصلاح، جزو ذات بازار بوده و رشد مستمر بی معنا است. فشار فروش بازار باید تخلیه شود و معتقدم اگر در هفته های قبل اجازه اصلاح به بازار سرمایه داده می شد، امروز با طرح موضوع احتمال توقف عرضه ETFها، بازار واکنش چندانی نشان نمی داد.

این کارشناس بازار سرمایه در توصیه به سهامداران خصوصا تازه واردها گفت: منفی های بازار کاملا طبیعی و منطقی است و بازار باید منفی شود تا هیجان فروش تخلیه شود‌. رشد بدون اصلاح هم انتقاداتی به دنبال داشته و هم از اطمینان سرمایه گذاران به این بازار کاسته است. بالاخره باید منفی های بازار را هم ببینیم تا منتقدان هم جواب خود را بگیرند و بعدم هم، با تخلیه هیجان فروش، بازار سرمایه مسیر خود را طی کند. نگران منفی های بازار نیستم و این منفی ها، اصلاحی است که شاید باید زودتر از این شاهد آن بودیم. خروج از بازار سرمایه هم منطقی نخواهد بود. بازارهای موازی جذابیت بیشتری نسبت به بازار سرمایه ندارند و اتفاقا ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز و سکه طلا به مراتب از ریسک سرمایه گذاری در بازار سرمایه بیشتر است؛ زیرا که به هر حال بازار سرمایه حتی در منفی ها، دامنه نوسان داشته و نظارت بیشتری هم روی این بازار هست و اگر لازم باشد با کاهش دامنه نوسان می توان تا حدی جلوی ریزش این بازار را گرفت؛ ولی نظارت چندانی بر بازار ارز و سکه، صورت نمیگیرد و ریسک ضرر و زیان سرمایه گذاران بیشتر است.

منبع: بورس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی