پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۸ مهر ۱۴۰۲ - Sep 30 ,2023

تصمیمات شورای عالی بورس برای حمایت از بازار سرمایه

1399/06/02
تصمیمات شورای عالی بورس برای حمایت از بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار با اشاره به تصمیمات شورای عالی بورس برای حمایت از بازار سرمایه، گفت: متغیرهای بنیادین بازار در چند هفته گذشته تغییر نکرده و سرمایه گذاران باید صبر داشته باشند.


به گزارش فراسرمایه، حسن قالیباف اصل با بیان اینکه موضوعات مختلفی در شورای عالی بورس مطرح شد، گفت: دغدغه‌های بازار مورد بررسی قرار گرفت و تصمیماتی اتخاذ شد.

وی درباره دارا دوم افزود: سازمان خصوصی سازی درخواست ای تی اف دوم دولتی را به سازمان بورس ارسال کرد، ما نیز مجوز داده‌ایم و از نظر ما در زمان مشخص شده، پذیره نویسی انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید : افت ۵۰ هزار واحدی بورس

قالیباف اصل ادامه داد: با توجه به قیمت‌های بازار، روی قیمت ای تی اف دوم بحث است، به نظر می‌رسد قیمت آن اصلاح شود که این امر در جلسه دولت تصمیم گیری می‌شود.

رئیس سازمان بورس گفت: عرضه این صندوق عمومی است و از طریق درگاه‌های بانکی و بورس انجام می‌شود.

سقف پذیره نویسی ای تی اف، ۵ میلیون تومان است

قالیباف اصل در حاشیه شورای عالی بورس افزود: سقف پذیره نویسی برای هر کد بورسی، ۵ میلیون تومان است و پذیره نویسی از طریق درگاه‌های بانکی و با کد ملی امکان پذیر است.

وی اضافه کرد:، چون قیمت صندوق دارا دوم مهم است و پالایشی‌ها در سبد ای تی اف دوم هستند، دولت اعلام کرده سقف پذیره نویسی برای هر نفر ۵ میلیون تومان است.

قالیباف اصل ادامه داد: سازمان خصوصی سازی به ما درخواست داده و ما هم مجوز صادر کردیم، پس فرض ما این است که پذیره نویسی دارا دوم به موقع انجام می‌شود.

وی گفت: در شورای عالی بورس بحث‌های خوبی درباره سهام عدالت انجام و راهکارهای مختلفی برای عرضه و فروش سهام عدالت مطرح شد.

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار افزود: در این جلسه درباره سقف اعتباری در صنعت کارگزاری صحبت شد تا اعتبارات کارگزاری این سقف برای سهام عدالت افزایش پیدا کند.

فروش سهام عدالت یکی از دلایل افت بازار بود

قالیباف اصل با اشاره به اینکه سهام عدالت متشکل از ۳۶ سهام بزرگ و مهم است گفت: یکی از دلایل افت بازار، عرضه سهام عدالت بود که از این به بعد سهام عدالت دربازار عرضه نمی‌شود و نهادهای مالی این سهم را خریداری می‌کنند.

وی اضافه کرد: به دلیل اینکه سهام عدالت خرد است و حقوقی‌ها نمی‌توانستند خریداری کنند این امکان فراهم شد تا نهادهای مالی این سهم را بصورت بلوکی خریداری کنند.

بیشتر بخوانید : دنبال سودهای کوتاه مدت نباشید

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار درباره افت بازار سرمایه گفت: بازار بر اساس عرضه و تقاضا است و قیمت سهم، تابع عرضه‌ی روز است و سهامداران نباید انتظار داشته باشند که هر روز سهام رشد کند باید قیمت سهم را با متغیرهای بنیادی و اخبار مرتبط بررسی کنند.

قالیباف اصل افزود: سرمایه گذار زمانی که وارد بازار بورس می‌شود باید بداند که در این بازار هم سود و هم ضرر نصیبش می‌شود.

افزایش سقف صندوق‌های با درآمد ثابت

وی با بیان اینکه اقدام دیگری که برای حمایت از بازار انجام داده‌ایم افزایش سقف صندوق‌ها با درآمد ثابت بود گفت: افزایش سقف صندوق‌ها از ابتدای امسال، ۱۰ درصد بود که در شرایط رونق بازار به ۵ درصد کاهش یافت و اکنون نیز بنا به موقعیت بازار، به ۱۵ درصد رساندیم.

قالیباف اصل ادامه داد: با توجه به بررسی‌های بازار، صندوق‌های با درآمد ثابت در زمان افت و رشد بازار فروشنده نبودند و به همین دلیل برای آن‌ها این امکان را فراهم کردیم که در صف خرید قرار گیرند.

بیشتر بخوانید : دومین عرصه بزرگ سهام | بخریم یا نخریم؟

رئیس سازمان بورس گفت: نکته دیگری که در جلسه شورای عالی بورس مطرح شد، افزایش سقف اعتبار کارگزاری‌ها از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد است که این موضوع توسط کمیته پایش ریسک در بازار سرمایه برای کمک به بازار، تصمیم گیری شد.

وی درباره تصمیم بورس تهران درباره دو زمانه کردن زمان معاملات افزود: تصمیمی که بورس تهران برای کاهش قطعی سیستم معاملات گرفته بود و بسیاری درخواست داشتند که زمان معاملات به حالت قبل برگردد به همین دلیل از بورس تهران خواستیم تا با اطلاع رسانی، زمان را به حالت اول باز گردانند.

متغیرهای بنیادین تغییری نکرده است

قالیباف اصل گفت: متغیرهای بنیادی بازار در چند هفته گذشته تغییر نکرده است و سرمایه گذار باید در این بازار صبر و حوصله داشته باشد. البته چگونگی عرضه سهام عدالت و مدیریت برآن هم از موضوعاتی بود که امروز در شورای عالی بورس مطرح شد.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی