پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

وزیر راه و شهرسازی:

تمام واحدهای خالی از سکنه را شناسایی کرده‌ایم

1400/04/28
تمام واحدهای خالی از سکنه را شناسایی کرده‌ایم

وزیر راه و شهرسازی صدور حکم تخلیه برای مستأجران در شرایط کرونایی را تأیید کرد.

به گزارش فراسرمایه، محمد اسلامی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت در توجیه گرانی مداوم قیمت خانه با این ادعا‌ که بازار مسکن تابع بازارهای اقتصادی است، اظهار کرد: در صورت تغییر در سایر بازارهای اقتصادی قیمت مسکن نیز افزایش می‌یابد.
وی البته توضیح نداد پس ماجرای تبعیت قیمت‌ها از میزان عرضه و تقاضا و نقش دولت در تولید اندک خانه در هشت سال اخیر چه بوده است.

بیشتر بخوانید : خبر مهم وزیر راه درباره وام ودیعه مسکن

وزیر راه و شهرسازی در ادامه اظهاراتش با بیان این‌که برای شناسایی خانه‌های خالی اقدامات زیادی انجام شده و مسکن نباید یک کالای سرمایه‌ای باشد، یادآور شد: تاکنون 1.3 میلیون خانه خالی شناسایی و به سازمان امور مالیاتی برای دریافت مالیات معرفی شده است.
وی از ثبت‌ اطلاعات سکونتی توسط حدود سه میلیون نفر خبر داد و با بیان این‌که برای 25 میلیون نفر پیامک وضعیت ملکی ارسال شده است، افزود: ما منتظر ثبت‌نام مردم نماندیم و تمامی واحدهای خالی از سکنه را شناسایی کرده‌ایم‌.
وزیر راه و شهرسازی همچنین از شناسایی واحدهای مسکونی و تجاری بانک‌ها خبر داد و گفت: سهم بزرگی از بازار مسکن مربوط به سوداگری است.
اسلامی با اشاره به بازار اجاره مسکن،‌ افزود: هزار و 300 شکایت به شورای حل اختلاف ارسال شده است. از این تعداد 300 حکم تخلیه برای مستأجران صادر شده و مابقی هم بین مالکان و موجران صلح ایجاد شده‌ است.

بیشتر بخوانید : پایان فقر زمین برای مسکن‌سازی

وی با بیان اینکه برای اجاره‌داری حرفه‌ای اقدامات لازم و همچنین زمین را تامین کرده‌ایم و تاکنون چندین‌بار فراخوان دادیم، اظهار کرد: بسیاری از مشاوران املاک در مقایسه با سایر مشاغل حضور چشمگیری دارند، تلاش کرده‌ایم با اتحادیه مشاوران املاک نرخ‌های قرارداد‌ها را ضابطه‌مند کنیم.
این مسئول با یادآوری اینکه حدود 250 هزار نفر برای وام ودیعه مسکن ثبت‌نام کرده‌اند بیان کرد: به‌زودی کسانی که در سال گذشته وام ودیعه مسکن دریافت نکرده‌اند و واجد شرایط دریافت وام ودیعه مسکن هستند این تسهیلات را دریافت می‌کنند.
اسلامی توضیح داد: تعیین سقف اجاره مسکن در کاهش قیمت اجاره موثر بوده، اما بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که باعث افزایش قیمت شده است، اما باید این ‌موضوع را یادآوری کنیم که در سال گذشته یکی از شبکه‌های تلویزیونی مستاجران و مالکان خوب را معرفی می‌کرد و همین امر نشان داد که چقدر مالکان انصاف داشتند و در این حوزه مراعات مستاجران را کرده بودند.

بیشتر بخوانید : وام مسکن چند؟

تکرار وعده مسکن خبرنگاران
وزیر راه و شهرسازی همچنین برای سومین بار طی سه سال اخیر وعده خانه‌دار کردن خبرنگاران با همکاری وزارت ارشاد از طریق طرح ملی مسکن را داد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ محمد اسلامی در حاشیه بهره‌برداری از پروژه‌های راه و شهرسازی استان تهران اسلامی گفت: با وزیر ارشاد تفاهم‌نامه تنظیم کرده‌ایم و خیلی هم پیگیری شده که طبق چارچوب تعریف شده اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه صاحبخانه شوند.
وی افزود: اکنون مقدمات کار فراهم است و به زودی سهمیه‌ای را در قالب طرح ملی مسکن برای اصحاب رسانه‌ای که ثبت‌نام شده هستند، اعلام خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید : سقف تسهیلات مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا در ۱۴۰۰ افزایش یافت

بر اساس این گزارش، وزیر راه 18 مرداد سال 98 درباره مسکن خبرنگاران گفته بود: خبرنگارانی که فاقد مسکن هستند، مانند سایر اقشار جامعه می‌توانند در پروژه‌های ساخت مسکن در شهرها ثبت‌نام کرده و از مسکن برخوردار شوند.
اسلامی 17 مرداد سال 99 در حاشیه سفر به زادگاهش در این‌باره گفت: مانند امضای تفاهمنامه با آموزش و پرورش و وزارت رفاه برای ساخت خانه برای فرهنگیان و جامعه کارگری، مذاکراتی نیز در این خصوص با وزیر ارشاد انجام گرفته است.
وی افزود: به دنبال این هستیم تا اصحاب رسانه و هنر هم از طریق طرح ملی مسکن صاحبخانه شوند.

منبع: کیهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *