پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

چهارشنبه, ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - May 31 ,2023

تورم نقطه‌ای مرداد به ۳۰.۴ درصد رسید

1399/06/01
تورم نقطه‌ای مرداد به ۳۰.۴ درصد رسید

نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد ماه ١٣٩٩ به عدد ۳۰.۴ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۳۰.۴ درصد بیشتر از مرداد ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­ اند.


به گزارش فراسرمایه، نرخ تورم مرداد ماه ۱۳۹۹ اعلام شد که جزئیات آن به شرح ذیل است؛

افزایش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد ماه ١٣٩٩ به عدد ۳۰.۴ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۳۰.۴ درصد بیشتر از مرداد ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

بیشتر بخوانید : خرید یک واحد ۷۵متری ۶۳ سال زمان می‌خواهد

نرخ تورم نقطه‌ای مرداد ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ۳.۵ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ۵ و احد درصدی به ۲۶ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ٢.٨ واحد درصدی به ۳۲.۶ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۳۰.۶ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ۳.۶ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۲۹.۶ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۷ واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

نرخ تورم اردیبهشت ماه ٢٩.٨ درصد شد

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه مرداد ١٣٩٩ به ۳.۵ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٢.٩ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٣.۶ درصد و ٣.۴ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۳.۵ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل، ٣.٠ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣.٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.٧ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه مرداد ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ۲۵.۸ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ۰.۶ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید : واکنش وزیر اقتصاد به ادعای دست‌کاری دولت در بورس

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۲۵.۹ درصد و ۲۵.۴ درصد می‌باشد که به ترتیب ۰.۵ و ١.٠ واحد درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «چای، قهوه و سایر نوشیدنی‌ها» (انواع نوشابه و دوغ پاستوریزه)، گروه «دخانیات» (انواع سیگار)، و گروه «شیر، پنیر و تخم‌مرغ» (خامه، پنیر پاستوریزه، شیر پاستوریزه و ماست پاستوریزه) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (ماشین لباسشویی، یخچال فریزر و ظروف آشپزخانه)، گروه «حمل و نقل» (قیمت انواع خودرو) و گروه «تفریح و فرهنگ» (دوربین عکاسی، قطعات کامپیوتر، دوچرخه بچه‌گانه، لپ‌تاپ) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در مرداد ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۳.۴ درصد برای دهک اول تا ٢٨.٨ درصد برای دهک دهم است.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی