پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۸ مهر ۱۴۰۲ - Sep 30 ,2023

تولید تویوتا با قلب پراید در ایران

1399/06/08
تولید تویوتا با قلب پراید در ایران

خودرو شاهین که قرار است از سوی سایپا وارد بازار ایران شود یک پلت فرم قدیمی تویوتا است که با موتور تقویت شده پراید کار خواهد کرد.


به گزارش فراسرمایه، شرکت سایپا پس از توقف تولید پراید به دنبال عرضه طیف محصولاتی جدید است و یکی از این محصولات، خانواده خودروهای شاهین سایپاست. شاهین سایپا خودرویی است که احتمالا آینده شرکت سایپا را رقم خواهد زد.سایت بیت‌ران درباره اصالت این خودرو به استفاده از پلت‌فرم قدیمی تویوتا یاریس با موتور تقویت شده پراید اشاره کرده است.

شرکت ساپیا پس از توقف تولید پراید، روی دو مجموعه پلت‌فرم، خودروهای خود را می‌سازد. مجموعه اول، پلت‌فرم خودرو تیبا است. این خودرو برای اولین بار در زمان دولت احمدی نژاد با عنوان خودرو ملی سایپا معرفی شد.

سایپا با کمک شرکت اف‌ای‌وی آلمان، موتور پراید را کمی تقویت کرده و توان آن‌ را از ۶۰ به ۸۰ اسب بخار رسانده بود. سیستم تعلیق این خودرو هم ترکیبی بین پراید و ریو و گیربکس آن هم با تغییراتی همان پراید است.

بیشتر بخوانید : آینده گروه‌های خودرویی در بورس چه می‌شود؟

پس از تیبا، شرکت سایپا در خودروهای کوییک و ساینا هم از همین پلت‌فرم استفاده کرد.

پس از برجام سایپا بیشتر به سمت همکاری با شرکت‌های چینی مانند برلیانس حرکت کرد و از طریق یک شرکت چینی به سمت خرید دانش فنی یکی از پلت فرم‌های قدیمی تویوتا با نام یاریس رفت. این پلت‌فرم متعلق به سال ۲۰۰۰ میلادی است که سایپا تعییراتی در آن داده و نام آن را اس پی ۱۰۰ گذاشت. سایپا قصد داشت برای قوای محرکه از یکی از موتورهای شرکت برلیانس چین استفاده کند.

با خروج آمریکا از برجام شرکت برلیانس هم ایران را ترک کرد و سایپا بی موتور ماند. این شرکت اما دست به تقویت موتور پراید زد. سایپا یکبار موتور پراید را برای تیبا تقویت کرده بود و پس از این تقویت دوباره با استفاده از توربوشارژ، قدرت این موتور را افزایش داد و به ۱۰۸ اسب بخار رساند. البته این موتور تکنولوژی قدیمی دارد و برای مثال هنوز هشت سوپاپ است، یعنی هر سیلندر به جای چهار سوپاپ، دو سوپاپ دارد عاملی که سبب می‌شود راندمان موتور پایین باشد.

هم اکنون موتورهای توربو با چنین حجمی (۱۵۰۰ سی سی ) با توربو ۱۶۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کنند. موتورهای کوچک فورد با نیم لیتر حجم کمتر مشابه موتور سایپا قدرت تولید می‌کنند.

بیشتر بخوانید : کرونا؛ سقوط تولید خودرو در ایران را رقم زد

سایپا روی این پلت‌فرم، در گام اول خودرو سدان شاهین و پس از آن کراس اوور شاهین را عرضه می‌کند. سایپا قصد دارد برای کراس اوور شاهین سه مدل موتور استفاده کند. موتور اول هشت سوپاپ توربو با قدرت ۱۰۸ اسب بخار، موتور دوم ۱۶ سوپاپ بدون توربو با قدرت ۱۱۴ اسب بخار و موتور سوم ۱۶ سوپاپ توربو با قدرت ۱۴۸ اسب بخار است.

این پلت فرم جدید که در اصل حاصل ازدواج تویوتا یاریس با پراید است احتمالا آینده محصولات این شرکت را تا سال‌ها رقم خواهد زد و سایپا خودروهای خود را در سایز بی و سی و در کلاس‌های هاچ بک، سدان و کراس اوور روی این پلت فرم تولید خواهد کرد.

منبع: اقتصادنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی