پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱ فروردین ۱۴۰۲ - Mar 21 ,2023

تولید روزانه ۴۰ میلیون متر مکعب گاز در فازهای ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی

1399/07/05
تولید روزانه ۴۰ میلیون متر مکعب گاز در فازهای ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی

مدیر پالایشگاه دوازدهم پارس جنوبی گفت: فازهای ۲۲ و ۲۴ با وجود اینکه به تازگی راه‌اندازی شده‌اند، به تولید ۴۰ میلیون متر مکعب گاز در روز رسیده‌اند و با آمادگی کامل به استقبال زمستان می‌روند.

به گزارش فراسرمایه، «مهدی گرامی شیرازی» روز شنبه با اشاره به نشستی که با حضور آیدین ختلان، مشاور ارشد وزیر نفت، مسعود زردویان، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید و هادی هاشم زاده فرهنگ، مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی در این مجتمع برگزار شد، اظهار داشت: تحویل قطعی فازهای ۲۲ و ۲۴ در انتهای تیر اه سال جاری انجام شده است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون نیز بخش‌های مختلف در این فازها در حال تکمیل است، گفت: در حال حاضر پالایشگاه دوازدهم روازنه حدود ۴۶ میلیون متر مکعب گاز تحویل و بیش از ۴۰ میلیون متر مکعب گاز تولید و صادر می‌کند.

بیشتر بخوانید : افزایش ۳۰ میلیون متر مکعبی مصرف گاز به دلیل کرونا

وی با اشاره به راه‌اندازی واحدهای تولید پروپان و بوتان اظهار داشت: در پالایشگاه دوازدهم روزانه یک هزار و ۸۰  تن پروپان و ۶۰۰ تن بوتان نیز تولید می‌شود.

گرامی افزود: تولید سایر محصولات پالایشگاه نیز مطابق طراحی و برنامه در حال انجام است. در حال حاضر حدود ۷۰ درصد از گاز مصرفی کشور از میدان مشترک پارس جنوبی تامین می شود و افتتاح فازهای جدید در دولت تدبیر و امید در کنار ساخت تاسیسات خشکی باعث شده تا گازرسانی افزایش پیدا کند. تا آنجا که سهم سوخت مایع در نیروگاه ها از ۴۳ درصد در سال ۹۲ به ۱۰ درصد در شرایط فعلی رسیده و گازرسانی روستایی نیز رشدی بیش از ۱۱۰ درصد را تجربه کرده است.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی