پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۸ مهر ۱۴۰۲ - Sep 30 ,2023

جزئیات رایگان شدن برق کم‌مصرف‌ها

1399/06/05
جزئیات رایگان شدن برق کم‌مصرف‌ها

دو روز پیش رئیس‌جمهور از مصوبه جدید دولت مبنی بر رایگان شدن هزینه برق کم‌مصرف‌ها که ۳۰ میلیون نفر از جمعیت ایران را شامل می‌شود خبر داد. رئیس‌جمهور با اشاره به این مصوبه ‌عنوان کرد: شرط رایگان بودن هزینه برق منوط به مصرف پایین‌تر از میانگین مصرف خانوار است و خانوارهای میان‌مصرف نیز با کاهش مصرف خود می‌توانند از این امکان برخوردار شوند. وزیر نیرو هم روز گذشته در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، از جزئیات رایگان شدن برق ۳۰ میلیون نفر رمزگشایی کرد. به گفته رضا اردکانیان سازوکاری برای ارائه برق رایگان به مشترکان کم‌مصرف، تشویق مشترکان خوش‌مصرف و سوق دادن مشترکان پر‌مصرف به کم‌مصرف در نظر گرفته شده است.


به گزارش فراسرمایه، اردکانیان روز گذشته در نشستی خبری به مصوبه روز گذشته هیات وزیران درخصوص گزارش وزارت نیرو مبنی بر عملکرد صنعت برق در مدیریت مصرف اشاره کرد و افزود:

در همه بخش‌ها از جمله صنعت، معدن، کشاورزی، خدمات، خانگی و بخش عمومی همکاری‌های لازم صورت گرفته است. وی با بیان اینکه اساس کار ما حمایت از مشترکان کم‌مصرف و تشویق مشترکان پرمصرف و پیوستن به جرگه خوش‌مصرف‌ها و کسانی است که الگو را رعایت می‌کنند، تصریح کرد: در مصوبه روز گذشته مصرف‌کنندگان خانگی در دو گروه تحت عنوان برق امید دسته‌بندی شدند.

وزیر نیرو با بیان اینکه هدف این است که با اجرای این طرح، مشترکان کم‌مصرف از تخفیف ۱۰۰ درصدی در قبض برق برخوردار شوند، گفت:

در این طرح مقرر شده از مشترکان خوش‌مصرف قدردانی شود و از مشترکان پرمصرف خواسته‌ایم با انجام کارهایی از عنوان پرمصرف دور شده و به خوش‌مصرف‌ها بپیوندند.

وی با تاکید بر اینکه ‌یکی از این اقدامات در راستای کاهش مصرف، آموزش است که مجموعه‌هایی در حال شکل‌گیری هستند تا به مردم آموزش داده شود تا با چه کارهای ساده‌ای می‌توانند مصرف برق خود را کاهش دهند، افزود:

راه‌حل دیگر اینکه می‌توانند پنل‌های خورشیدی کوچک در پشت‌بام منازل نصب کنند. برای این هدف به کسانی که نیاز مالی دارند وام کم‌بهره تعلق می‌گیرد. به گفته وی به این ترتیب مشترکان با نصب پنل خورشیدی روی پشت‌بام یا کولرها به راحتی به شبکه برق ساختمان متصل شده و از مصرف برق شبکه سراسری کاسته خواهد شد، ضمن اینکه از حالت پرمصرفی نیز خارج می‌شوند.

وزیر نیرو با بیان اینکه تدارک دیدیم در ماه‌های باقی مانده دولت یازدهم ۱۰ درصد از کل مصرف برق خانگی کاهش یابد، اظهار کرد:

تابستان گرم و طولانی را سپری می‌کنیم اما تاکنون خاموشی ناشی از کمبود تولید نداشتیم. علاوه بر این، در سال جهش تولید به سر می‌بریم، بنابراین باید نیاز آب و برق مطمئن تامین شود.

اردکانیان افزود:

امسال نه تنها خاموشی نداشتیم بلکه انرژی بیشتری نیز عرضه شد؛ به‌طوری که بخش صنعت بیش از ۱۱ درصد و بخش کشاورزی بیش از ۴درصد انرژی بیشتر دریافت کردند.

اردکانیان اظهار کرد:

آنچه نحوه برخورد ما را با این منبع تجدیدناپذیر یعنی فرصت بیش از پیش با اهمیت می‌کند، این است که کار و فعالیت ما نه فقط انجام وظیفه برای خدمت به مردم، که سرافرازی کشور و کمک به عبور سالم و ایمن از این گردنه حساس است.

اردکانیان گفت:

باید بتوانیم مصرف در بخش خانگی را مجموعاً ۱۰ درصد کاهش دهیم؛ کاری که امسال بخشی از آن محقق شد. ما حتی توانستیم تعهدات صادرات انرژی را در سال جاری بیش از سال گذشته محقق کنیم و این در حالی است که درآمدهای نفتی ما کاهش یافته است. در صورتی که حدود ۳ درصد از انرژی تولیدی صادر شود ۳۰ درصد از نیازهای ارزی صنعت برق را جوابگویی می‌کند و برای تولید این میزان انرژی چیزی کمتر از یک درصد گاز تولیدی کشور در نیروگاه‌ها مصرف می‌شود.

وی افزود:

مهلت دو ماهه‌ای توسط دولت برای تدوین دستورالعمل‌ها برای اجرای طرح «برق امید» داده شده و هدف اصلی ما کاهش مصرف در بخش خانگی است. چرا که در این بخش از حدود ۵۸ هزار مگاوات اوج بار تابستان امسال حدود ۲۳ هزار مگاوات صرف دستگاه‌های سرمایشی شد که با مدیریت مصرف، می‌توان ۱۰ درصد از این ۲۳ هزار مگاوات را کاهش داد.

جزئیات رایگان شدن برق کم مصرف‌ها / سکونت گاه‌های خالی از سکنه و ...

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی