پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۲ - Sep 23 ,2023

حراج املاک، اراضی و مستغلات وزارت راه در بورس

1399/05/13
حراج املاک، اراضی و مستغلات وزارت راه در بورس

معاون وزیر راه و شهرسازی از عرضه املاک، اراضی و مستغلات وزارت راه و شهرسازی در بورس کالا خبر داد.


به گزارش فراسرمایه به نقل از خبرگزاری تسنیم، امیرمحمود غفاری اظهار کرد: عصر امروز 13 مردادماه 1399 اولین تجربه عرضه املاک و مستغلات در حوزه راه و شهرسازی در بورس کالای ایران عملیاتی می شود.

وی افزود: پس از دستور مقام عالی وزارت در خصوص استفاده از ظرفیت بازار سرمایه و راه اندازی تابلوی زمین و مسکن، جلسات متعدد کارشناسی تخصصی با حضورکارشناسان و مدیران وزارت راه و شهرسازی، شرکت عمران شهرهای جدید و شرکت بورس کالای ایران تشکیل شد.

وی ادامه داد: در این جلسات مجموعه ای از آسیب ها و موانع قانونی و مقرراتی موجود شناسایی و راهکارهای فنی برای آنها تدوین شد. پس از مرتفع کردن موانع، اولین عرضه در بورس کالا  انجام گرفت.

معاونت برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد:  این عرضه مربوط به یک ملک تجاری متعلق به شرکت عمران  شهر جدید پردیس است که به قیمت پایه 10 میلیارد و 639 میلیون و 200 هزار ریال و با شرایط پرداخت 30 درصد ثمن به صورت نقد و مابقی در اقساط 48 ماهه، در دستور کار قرار گرفت.

غفاری با اشاره به اینکه طبق فرایندهای قانونی موجود مقرر است اطلاعیه عرضه مذکور در ساعت 18:00 روز دوشنبه مورخ 13 مرداد در سایت اطلاع‌رسانی بورس کالای ایران به آدرس WWW.IME.CO.IR منتشر شود، تصریح کرد:  بر این اساس متقاضیان خرید پس از انتشار اطلاعیه عرضه می‌توانند به یکی از 86  شرکت کارگزاری عضو بورس کالای ایران برای ثبت درخواست خرید مراجعه کرده تا پس از بازدید ملک و با تودیع تضمین به میزان 3 درصد قیمت پایه به صورت نقد یا ضمانت نامه بانکی نزد این بورس،  مجاز به شرکت در حراج باشند.

وی اضافه کرد: در بند 19 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری بر شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا تاکید شده است. در راستای این سیاست ها عرضه اموال غیرمنقول وزارت راه و شهرسازی در بورس کالای ایران گامی در جهت اجرایی سازی این بند است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مهمترین مزایای فروش اموال غیرمنقول دولت در بورس کالا، فروش زمین در یک بستر شفاف و با رقابت سالم است، تصریح کرد: با توجه به دسترسی تمام مردم ایران به تابلو بورس، همه ذی‌نفعان معاملات دولت که کل مردم ایران هستند، این امکان را دارند که ناظر رقابت فروش اموال دولت در بورس باشند.

وی در خصوص ادامه فروش اموال غیرمنقول متعلق به شرکت‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی، معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع این وزارتخانه گفت : عرضه 7 عدد از واحدهای تجاری متعلق به شرکت عمران شهر جدید هشتگرد  در مرحله بعدی عرضه در بورس کالا قرار دارد که فرایند اجرایی آن در حال نهایی شدن است.

وی تاکید کرد:  نکته مهم این موضوع شکستن قفل دروازه این مسیر روشن بود و به امید خدا این شروع یک اقدام بزرگ است که بسط و توسعه خواهد یافت. در مین راستا امیدواریم  پس از اخذ مجوزهای قانونی موردنظر، دستگاه‌های دولتی، بانک‌ها و سازمان‌هایی که دارای املاک و مستغلات قابل فروش و واگذاری هستند نیز مکلف به انجام معاملات خود در قالب تابلوی زمین و مسکن در بورس کالای ایران شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی