پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

دارا دوم، ماه آینده پذیره نویسی می شود

1399/04/30
دارا دوم، ماه آینده پذیره نویسی می شود

به گزارش فراسرمایه، علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی، ضمن اشاره به پذیره نویسی صندوق های دولتی جدید تا ماه آینده، گفت: صندوق دارا سوم و دارا چهارم نیز به این ترتیب با حضور شرکت های بزرگ بازار سرمایه در آینده ای نزدیک پذیره نویسی خواهند شد.

این در حالی است که، عموم مردم در انتظار دومین دور از این واگذاری ها هستند. دومین صندوق سرمایه گذاری ETF دولتی، صندوق دارا دوم، نام دارد که با هدف دسترسی اکثر مردم به بازار سرمایه و ارتقای وضعیت اقتصادی خانواده ها از سوی دولت عرضه می شود. ثبت نام این صندوق نیز مانند دور قبلی، برای عموم آزاد بوده و خریداران به مدت ۲ هفته پس از ابلاغ زمان دقیق پذیره نویسی برای خرید آن زمان دارند.

رئیس سازمان خصوصی سازی در ادامه بیان داشت: طبق جدول زمابندی شده و همکاری های لازم با وزارت امور اقتصادی و دارایی، صندوق ها به ترتیب اولویت و به ترتیب جایگاه، پذیره نویسی خواهند شد که زمان دقیق آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

وی تأکید کرد: تا به حال زمان نهایی برای پذیره نویسی دومین صندوق ETF دولتی، مرداد ماه اعلام شده و در صورت تغییر این زمان، متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

صالح در خصوص سهام شرکت های موجود در این صندوق ها بیان داشت: شرکت های بزرگ بازار سرمایه در صندوق های آتی دولتی، حضور خواهند داشت و مردم از سود این سهام بزرگ از طریق صندوق های دولتی منتفع خواهند شد.

در این راستا عباس معمارنژاد، معاون امور بیمه و بانک وزارت امور اقتصادی و دارایی در مورد این که ETF دوم چه موقع عرضه می‌شود، گفته بود: واحدهای صندوق قابل معامله بورسی بعدی احتمالا در اواخر تیر یا اوایل مرداد ماه عرضه خواهد شد.

هر چند قرار بود دور دوم از این عرضه ها شامل سهام گروه پالایشی باشد و سومین دوره نیز باقی مانده سهام دولت در دو گروه فلزی و خودرویی عرضه شود، اما اعلام شده که اولویت با ETF یی است که زودتر به فرایند عرضه برسد.

بر این اساس، در دور دوم یا سهام گروه پالایشی یعنی باقی مانده سهام دولت در سهام پالایش نفت تبریز، اصفهان، بندرعباس و تهران عرضه می‌شود یا باید در انتظار عرضه سهام فلزی و خودرویی باشیم. در این گروه نیز قرار است باقیمانده سهام فولاد مبارکه اصفهان و ملی مس ایران به همراه دو سهام خودرویی یعنی ایران‌خودرو و سایپا به عموم مردم فروخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی