پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

دلار یا طلا؛ کدام سودآورتر است؟

1399/04/28
دلار یا طلا؛ کدام سودآورتر است؟

به گزارش فراسرمایه، دلار و طلا همچنان خبرسازی می‌کنند. قیمت هر قطعه سکه طلا به بالای ۱۱ میلیون تومان رسیده و قیمت دلار در صرافی ملی از ۲۳ هزار تومان عبور کرده است و آینده این دو بازار نگرانی‌هایی برای خانواده‌های ایرانی به دنبال داشته است.

این موضوع در شرایطی رخ می‌دهد که روزهای پایانی هفته گذشته، بازار ارز سیگنال‌های کاهش قیمت را از سوی متولیان دولتی دریافت کرده و روند رشد قیمت دلار و طلا اندکی کندتر شده است. با وجود این، چشم‌انداز بازار ارز و طلا همچنان برای شمار زیادی از مخاطبان تجارت‌نیوز مبهم است.

تردید طلا و دلار
دو هفته پیش بازار طلا و ارز توانسته بود سودآورتر از بازار سرمایه ظاهر شود و در حالی که بازدهی بورس به ۵ درصد رسیده بود، سکه بازدهی تقریبا دو برابری بورس یعنی ۱۶ درصد، دلار بازدهی ۱۷٫۱ درصد و طلا بازدهی ۸٫۷ درصد را به ثبت رساند.

در هفته گذشته اما بازدهی بازار طلا و دلار کند شد و سکه فقط ۵٫۵ درصد، طلا ۷٫۳ درصد و دلار ۴ درصد بازدهی داشتند. در هفته گذشته بورس بازدهی ۵ درصد داشته است.

این در شرایطی است که هم وزارت امور خارجه از رایزنی‌هایش برای دریافت طلب ارزی ایران از کره جنوبی خبر داده و هم اخبار گمرک و وزارت صنعت حاکی از برخی گشایش‌های ارزی برای واردات کالاست. از آن سمت حسن روحانی، رییس جمهوری هم در تماسی تلفنی با عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی توصیه‌هایی برای تخصیص ارز به بخش تولید کشور داشته است.

معادله درباره طلا کمی متفاوت است. در بازار ایران قیمت طلا به نرخ اونس جهانی و دلار وابسته است و تحلیلگران جهانی صعود قیمت طلا در روزهای آینده را پیش‌بینی کرده‌اند. وضعیت عامل دیگر افزایش قیمت طلا در ایران، یعنی بهای دلار همچنان نامعلوم است.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی