پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱ فروردین ۱۴۰۲ - Mar 21 ,2023

ذخیره صندوق بین‌المللی پول افزایش یافت

1399/10/21
ذخیره صندوق بین‌المللی پول افزایش یافت

هیات‌مدیره صندوق بین‌المللی پول، با افزایش ریسک مالی ذخیره صندوق را افزایش داد.

به گزارش فراسرمایه، به نقل از رویترز، روز جمعه صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد: هیات اجرایی صندوق بین‌المللی پول موافقت کرده که با توجه به افزایش شدید ریسک‌های مالی از سال ۲۰۱۸، ذخایر احتیاطی صندوق را با برنامه میان‌مدت‌ افزایش دهد.

صندوق بین‌المللی پول در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۲۴ مدیر اجرایی صندوق پس از یک بررسی دو ساله منظم در پایان ماه اکتبر، برنامه خود را از ۲۰ میلیارد SDR یا ۲۹‌میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد SDR معادل ۳۶ میلیارد دلار افزایش دادند. SDR واحد پول صندوق بین‌المللی پول است.

بیشتر بخوانید : نرسیدن به اهداف سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی

این بررسی‌ با تا‌خیری چند ماهه برای ارزیابی تا‌ثیر همه‌گیری کووید-۱۹، افزایش قابل‌توجهی را در اعتبار این صندوق و ریسک مربوط به آن از آخرین بررسی در سال ۲۰۱۸ با وجود همه‌گیری نشان داد. صندوق بین‌المللی پول در بیانیه خود گفت: این اعتبار تقریبا دو‌برابر شده است‌ که شامل افزایش بودجه اضطراری غیر‌مشروط، و تعهدات با اقدامات احتیاطی بیشتر از آخرین بررسی است. طبق این گزارش، این اعتبار متمرکزتر شده و خریدهای برنامه‌ریزی‌شده بیشتر و دسته‌بندی شدند.

برنامه فعلی برای مانده‌های احتیاطی ۲۰میلیارد SDR نیز احتمالا در این سال مالی و سال آینده تا‌ حد مشخصی کاهش می‌یابد. مدیران با توجه به این تحولات، توافق کردند که حداقل کف مانده‌های احتیاطی که شامل ذخایر عمومی و ذخایر ویژه و یک حساب ویژه احتمالی است را در ۱۵ میلیارد SDR نگه دارند و هدف میان‌مدت را به ۲۵ میلیارد SDR افزایش دهند.

منبع: ایبنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی