پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

رابطه یک به یک نرخ ارز و شاخص بورس تهران

1399/04/15
رابطه یک به یک نرخ ارز و شاخص بورس تهران

قاسم محسنی در گفتگو با فراسرمایه با اشاره به اینکه افزایش نرخ ارز بر صعودی‌شدن شاخص بورس تأثیر مستقیم داشته است، گفت: وقتی مجتمع پتروشیمی و کارخانه‌های فلزی از افزایش نرخ ارز در کشور سود می‌برند، به‌طور قطع باید شاهد افزایش ارزش سهام این صنایع در بورس باشیم.


وی با اشاره به اینکه ثبات نرخ ارز برای بورس هم مهم است، گفت: نوسانات شاخص بورس در روزهای گذشته ناشی از تغییرات رخ‌داده شده در بازار ارز است و اگر بازار ارز به ثبات نسبی برسد، شاهد ثابت ماندن شاخص بورس در کانالی مشخص خواهیم بود.

این کارشناس بازارهای مالی تصریح کرد: بسیاری از سرمایه‌گذاران بورس همچنان منتظر ایجاد ثبات مالی در این بازار هستند، چرا که سرمایه‌گذار زمانی اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس می‌کند که نسبت به سوددهی سرمایه خود در مدت‌زمان زیاد، اطمینان داشته باشد.

محسنی با بیان اینکه عدم ثبات در بازار بورس و ارز آسیب‌های گوناگونی را به اقتصاد کشور وارد می‌کند، گفت: نیاز امروز بازار ارز و بورس، ثبات است. اما متأسفانه در شرایط کنونی هرگونه افزایش یا کاهش قیمت یا شاخص در بازار ارز و بورس ناگهانی و زودگذر است.

این کارشناس حوزه بازارهای مالی ارائه پیش‌بینی درباره چشم‌انداز بازار بورس را بسیار سخت دانست و افزود: در شرایط کنونی یکی از مهم‌ترین موضوعات سیاسی که پیش‌روی کشور قرار دارد آغاز تحریم‌های نفتی از سوی آمریکا علیه ایران است که وقوع این اتفاق می‌تواند آثار مختلفی را در بازار ارز و بورس داشته باشد.

محسنی اضافه کرد: البته نباید از ذکر این موضوع مهم غافل شویم که در هفته گذشته، دولت با افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها ازیک‌طرف و اجرای سیاست‌های پولی به‌منظور کاهش نرخ ارز موجب ریزش شاخص بورس و کاهش نوسانات ارزی و بورسی در بازار شده است.

کارشناس بازارهای مالی و سرمایه با اشاره به اینکه افزایش اخیر شاخص بورس ناشی از صعود غیرمنتظره نرخ ارز در بازار بوده است، گفت: بسیاری از مجتمع‌های پتروشیمی و کارخانه‌های فلزی با افزایش نرخ ارز شاهد رشد سهام در بورس بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی