پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱ فروردین ۱۴۰۲ - Mar 21 ,2023

رشد بی‌رمق شاخص بورس در نخستین روز هفته

1399/07/05
رشد بی‌رمق شاخص بورس در نخستین روز هفته

شاخص کل در بازار بورس امروز (‌شنبه) چهار هزار و ۹۶ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۶۱۵ هزار واحد رسید.

به گزارش فراسرمایه، براساس معاملات امروز بیش از هفت میلیارد و ۱۶۵ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۸۱ هزار و ۵۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۹۰۹ واحد کاهش به ۴۱۲ هزار ۵۳۱ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با ۵۹۶ واحد افت به ۲۷۰ هزار و ۳۲۵ واحد رسیدند. شاخص بازار اول پنج هزار و ۴۸۱ واحد کاهش و شاخص بازار دوم ۴۲ هزار و  ۶۷۹ واحد افزایش داشت.

بیشتر بخوانید : نوسانگیری روزانه ممنوع شد

علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با پنج هزار و ۹۱۰ واحد، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) با دو هزار و ۱۵۸ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با یک هزار و ۵۵۸ واحد، بانک ملت (وبملت) با یک هزار و ۳۲۹ واحد، توسعه معادن و فلزات (ومعادن) با یک هزار و ۱۳۰ واحد، سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با یک هزار و ۷۸ واحد، گروه مپنا (رمپنا) با ۸۸۸ واحد، پتروشیمی جم (جم) با ۸۱۹ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۷۰۵ واحد، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) با ۵۴۸ واحد،‌سرمایه گذاری صدر تامین (تاصیکو) با ۵۰۵ واحد، فولاد کاوه جنوب کیش (کاوه)، پتروشیمی شیراز (شیراز) با ۴۱۷ واحد و پتروشیمی پارس (پارس) با ۳۸۹ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

بیشتر بخوانید : مهرماه، سرآغازی برای صعود دوباره بورس

 در مقابل ملی صنایع مس ایران (فملی) با سه هزار و ۲۵۴ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با یک هزار و ۲۴۷ واحد، مخابرات ایران (اخابر) با یک هزار و ۱۳۹ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با یک هزار و ۹ واحد، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه) با ۹۲۴ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با ۸۱۲ واحد، بانک پارسیان (وپارس) با ۷۱۰ واحد، ایران خودرو (خودرو) با ۴۸۴ واحد، بانک تجارت (وتجارت) با ۴۷۹ واحد، فولاد خوزستان (فخوز) با ۴۷۸ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با ۴۷۷ واحد و بانک پاسارگاد (وپاسار) با ۴۲۰ واحد با تاثیر منفی بر شاخص همراه بودند.

بیشتر بخوانید : پیش‌بینی بازار سهام برای دومین هفته مهر ماه

برپایه این گزارش، امروز نماد بانک ملت، پالایش نفت اصفهان،‌ فولاد مبارکه اصفهان، ایران خودرو، ملی صنایع مس ایران، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان و سایپا در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند. گروه فلزات اساسی هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۵۶۸ میلیون و ۱۹۳ هزار برگه سهم به ارزش ۱۵ هزار و ۲۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز بیش از ۱۶۶ واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار یک میلیارد و ۴۷۱ هزار برگه سهم به ارزش ۳۱ هزار و ۴۹۵ میلیارد ریال داد و ستد شد.

امروز نمادهای پتروشیمی مارون (مارون)، سرمایه گذاری صبا تامین (صبا)،‌ پتروشیمی تندگویان (شگویا)، بانک دی (دی)، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر)،‌ شرکت آهن و فولاد ارفع (ارفع)، گروه توسعه مالی مهر آیندگان (ومهان)، فرابورس ایران (فرابورس)، تولید نیروی برق دماوند (دماوند)،‌ ویتانا (غویتا)، تولیدات پتروشیمی قائد بصیر (شبصیر)،‌ پتروشیمی غدیر (غدیر)،‌ بهمن دیزل (خدیزل) و پتروشیمی زاگرس (زاگرس) تاثیر مثبت بر شاخص این بازار را داشتند.

بیشتر بخوانید : بورس در یک قدمی رسیدن به نقطه آرامش

همچنین نماد سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب)، سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، پلیمر آریاساسول (آریا)، بیمه پاسارگاد (بپاس)، صنایع ماشین های اداری ایران (مادیرا)،‌ گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی (سمگا)، توسعه مولد نیروگاهی جهرم (بجهرم)، مدیریت انرژی تابان هور (وهور)، برق و انرژی پیوند گستر پارس (بپیوند)، پالایش نفت لاوان (شاوان)، شرکت سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان (کرمان) با تاثیر منفی بر شاخص این بازار همراه بودند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی