پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

چهارشنبه, ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - May 31 ,2023
  • فراسرمایه
  • بورس
  • روند تامین مالی شرکت‌های تولیدی که وارد بورس شوند، تسریع خواهد شد

روند تامین مالی شرکت‌های تولیدی که وارد بورس شوند، تسریع خواهد شد

1400/01/16
روند تامین مالی شرکت‌های تولیدی که وارد بورس شوند، تسریع خواهد شد

مشاور رییس سازمان بورس گفت: در سال ۱۴۰۰، روند تامین مالی شرکت‌های تولیدی که وارد بازار بورس شوند، تسریع خواهد شد.

به گزارش فراسرمایه، سیاوش وکیلی، مشاور رییس سازمان بورس در رابطه با تاثیر شعار سال ۱۴۰۰ (تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها) بر بازار سرمایه اظهار کرد: امسال در راستای تحقق شعار سال تمام ارکان کشور به خصوص بازار سرمایه، گام‌های اساسی در جهت حمایت از تولیدکنندگان بر خواهند داشت.

بیشتر بخوانید : درج شرکت سرمایه‌گذاری مسکن جنوب در بازار دوم فرابورس ایران

وی بیان کرد: افزایش پذیرش شرکت‌های تولیدی در بازار سهام چند حُسن دارد که می‌توان به افزایش عمق بازار سرمایه، ارتقای ضریب نفوذ این بازار در بین آحاد مردم و تسریع بخشی در روند تامین مالی شرکت‌ها اشاره کرد.

مشاور رییس سازمان بورس گفت: باتوجه به پتانسیلی که بازار سرمایه دارد، با سرمایه‌گذاری شرکت‌های تولیدی در این بازار، مسیر اقتصادی کشور از بانک محوری فاصله خواهد گرفت و به سمت سرمایه محوری تغییر جهت خواهد داد و به طور قطع مسئولان مربوطه در وزارت اقتصاد، سازمان بورس تمهیدات لازم را در این رابطه انجام خواهند داد.وکیلی افزود: در سال ۱۴۰۰ باتوجه به شعار سال که درباره مانع‌‌زدایی بود قرار است از یک طرف میزان سخت‌گیری پذیرش شرکت‌‌های تولیدی را در بازار سرمایه کاهش دهیم و از جانب دیگر شرکت‌هایی در اولویت قرار خواهند گرفت که از نظر تولیدی کیفیت مطلوب‌تری را داشته باشند.

بیشتر بخوانید : جزئیات بررسی چشم‌انداز بورسِ ۱۴۰۰ در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

وی تصریح کرد: برای هر شرکت تولیدی لازم است که چند عامل مشخص شود. مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن که رییس سازمان بورس هم به آن اشاره کرده است، مربوط به سرمایه‌گذاری می‌شود. به سبب آنکه این امر خود یک موتور محرک برای تولید‌کننده به حساب می‌آید، تا سرمایه‌گذاری نباشد تولیدی هم وجود نخواهد داشت.

تامین مالی شرکت‌های تولیدی در بورس سرعت می‌گیرد

مشاور رییس سازمان بورس گفت: ما این نوید را در سال ۱۴۰۰ خواهیم داد که باتوجه به حمایت‌هایی که قرار است امسال توسط مسئولان از بازار سرمایه صورت گیرد، شرکت‌های تولیدی اگر وارد این بازار شوند، روند تامین مالی آنها تسریع خواهد شد.

بیشتر بخوانید : بورس از نوع ابدویک‌روزی آن

وکیلی در رابطه با ورود شرکت‌های دانش بنیان به بازار سرمایه طی سال ۱۴۰۰ گفت: برنامه منسجم ورود شرکت‌های دانش بنیان به بازار سرمایه توسط واحد‌های مربوط سازمان طی ماه‌های آتی اعلام خواهد شد، اما ناگفته نماند که یکی از پیشران‌های تولید مربوط به تکنولوژی می‌شود، که این امر به طور قطع در دست شرکت‌های مذکور است و باید به آنها توجه ویژه‌ای را داشت.

وی گفت : اکنون دولت، حمایت‌هایی را از شرکت‌های دانش بنیان انجام می‌دهد که همین امر می‌تواند برای این شرکت‌ها به منظور حضورشان در بازار سرمایه بازوی کمکی باشد.

بیشتر بخوانید : روند خنثای بازار تا انتخابات ریاست جمهوری

نوید ورود شرکت‌های دانش بنیان به بازار سرمایه

مشاور رییس سازمان بورس تصریح کرد: اگر مشکلاتی سر راه این شرکت‌ها از لحاظ ارزش‌گذاری قیمتی نباشد، در سال ۱۴۰۰ شاهد حضور چند شرکت دانش بنیان در بورس خواهیم بود.

وکیلی گفت: نوساناتی که بازار سرمایه طی سال ۹۹ با آن مواجه بود، به طور قطع سبب خواهد شد که بازار سرمایه طی سال ۱۴۰۰ با استحکام بیشتری به فعالیت خود ادامه دهد و مردم با دید تحلیلی‌تری وارد این بازار تخصصی شوند.

بیشتر بخوانید : یخبندان بورس در آغاز بهار

مشاور رییس سازمان بورس گفت: یکی از اعضای شورای عالی بورس، وزیر صمت است و طی ماه‌های پایانی سال قبل شاهد بودیم که بحث‌های قیمت‌گذاری دستوری به طور کامل از میان برداشته شد.

وکیلی در پایان گفت: وزارت صمت علاقه بیشتری برای حضور در بازار سرمایه پیدا کرده است. امیدوارم که وزرات اقتصاد و وزارت صمت بتوانند همکاری خوبی را در سال ۱۴۰۰ داشته باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی