پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

جمعه, ۴ فروردین ۱۴۰۲ - Mar 24 ,2023

رویکرد نادرست مصوبه جدید بورسی

1399/05/04
رویکرد نادرست مصوبه جدید بورسی

پیمان مولوی گفت: طبق آخرین مصوبه معاون اول رئیس‌جمهور، برای آزادسازی سهام شناور شرکت‌ها به انتقال قدرت مدیریتی نیاز نیست. این به آن معناست که از یک طرف علاقه‌مند هستیم که از طریق بورس تامین سرمایه کنیم و از طرف دیگر حاضر به تغییر سیستم مدیریت دولتی نیستیم و از این کار می‌ترسیم.


عامل رشد و توسعه یا عاملی ابزاری

به گزارش فراسرمایه و به نقل از عصر بورس، پیمان مولوی اظهارکرد: حضور شرکت‌های قوی در بازار سرمایه باعث رشد بورس و اقتصاد می‌شود. البته در بعضی بخش ها هم، رشد قیمت‌ها و سودآوری شرکت‌ها متناسب نیست. در مجموع استفاده خوب از ظرفیت بورس، عقلانیت و درک ظرفیت‌های بازار سرمایه، خروجی خوبی برای سیاست‌گذار خواهد داشت اما اگر بورس را صرفا عاملی ابزاری بدانند به رشد و توسعه بادوام منجر نخواهد شد. بازار سرمایه می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد ایران داشته باشد. در صورت اصلاح اقتصاد می‌توان امیدوار بود به نقطه‌ای که انگلستان از ۳۰۰ سال قبل در پیش گرفته است رسید.

حس نگرانی در مصوبه بورسی جدید

پیمان مولوی افزود: طبق آخرین مصوبه معاون اول رئیس‌جمهور، برای آزادسازی سهام شناور شرکت‌ها به انتقال قدرت مدیریتی نیاز نیست. این به آن معناست که از یک طرف علاقه‌مند هستیم که از طریق بورس تامین سرمایه کنیم و از طرف دیگر حاضر به تغییر سیستم مدیریت دولتی نیستیم و از آن می‌ترسیم. به نظر من این رویکرد درست نیست. اگر قرار به واگذاری شرکت‌های دولتی است قاعدتاً مدیریت هم باید به سرمایه‌گذاران آن شرکت‌ها واگذار شود.

اثرات تورم بر بازار سرمایه و افزایش ارزش دارایی ها

پیمان مولوی همچنین گفت: اقتصاد کشور در ۸ سال گذشته رشد نکرده است. این موضوع جدیدی نیست، حمایت از بخش بورس بیشتر از بازارهای دیگر (ملک و طلا) است بنابراین شاهد تورم بیشتری در این بخش هستیم. اگر به بازارهایی که نرخ تورمی بالایی دارند نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که این یک اتفاق طبیعی است. در کشورهای دیگر هم وقتی تورم به اوج می‌رسد بازار سرمایه به موازات آن رشد می‌کند. به همراه تورم، ارزش دارایی‌ها و اموال و تجهیزات شرکت‌ها افزایش پیدا می‌کند. از طرف دیگر در شرایط تحریم‌ها، بخشی از این دارایی‌ها (به خصوص ماشین‌آلات مربوط به حوزه‌هایی مثل پتروشیمی‌ها و صنایع دارویی) غیرقابل جایگزین هستند. بنابراین می‌توان گفت که افزایش ارزش سهام شرکت‌ها طبیعی است چون شاهد تورم هستیم.

منبع: عصر بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی