پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

پنجشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - Oct 5 ,2023

زمان پرداخت وام ودیعه مسکن مشخص شد

1399/04/28
زمان پرداخت وام ودیعه مسکن مشخص شد

به گزارش فراسرمایه، معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: وزارت راه و شهرسازی پرداخت وام ودیعه مسکن را طبق دستور هیئت دولت تحت عنوان طرح اجاره داری حرفه ای دنبال می کند.

محمود محمود زاده درباره تسهیلات ودیعه مسکن برای مستاجران گفت: کلیات تسهیلات ودیعه مسکن توسط هیئت دولت به تصویب رسیده و در صورتی که بانک مرکزی منابع آن را تامین کند نحوه پرداخت آن اعلام می‌شود.

او در باره اقساط این تسهیلات هم گفت: در این نوع از وام تنها سود باز می‌گردد و باعث افزایش ۵۰ درصدی قدرت خرید و یا اجاره مستاجران می‌شود.

معاون وزیر راه وشهرسازی افزود: در این مدل تسهیلات اصل پول کامل باز می‌گردد و مستاجران تنها اقساط سود تسهیلات را پرداخت می‌کنند.

محمود زاده گفت: در وام ودیعه مسکن به طور مثال اگر ۱۰۰ میلیون ودیعه معادل ماهانه ۳ میلیون اجاره است و اگر این ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات با کارمزد ۱۸ درصد پرداخت شود مستاجر تنها ماهانه یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان اقساط سود این تسهیلات را پرداخت می‌کند و در این بین ۱میلیون و۵۰۰ هزار تومان به نفع مستاجر و ۱میلیون و۵۰۰ هزار تومان به نفع مالک است.

او یاد آور شد: در این نوع از تسهیلات هیچ ضرری به مالک وارد نمی‌شود و برای هر دو طرف دارای منافع است.

محمودزاده با بیان اینکه متقاضیان مسکن ملی که در دو مرحله گذشته ثبت نام کرده اند امکان ویرایش اطلاعات خود را تا اطلاع ثانوی خواهند داشت،گفت: بسیاری از متقاضیانی در دو مرحله گذشته ثبت نام کرده اند و هم اکنون اطلاعات آنها در سامانه در دست بررسی است.

او ادامه داد: متقاضیان می توانند تا زمانی که وزارت راه و شهرسازی اطلاعات آنها را بررسی نکرده و به بانک مسکن جهت بررسی نهایی ارسال نکرده است می‌توانند اطلاعات خود را در صورت مشکل ویرایش کنند.

امکان ویرایش اطلاعات مسکن ملی همچنان ادامه دارد

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی یاد آور شد: امکان ویرایش اطلاعات ثبت نام کنندگان تا زمانی که اطلاعات متقاضیان تایید نهایی شود وجود دارد و متقاضیان جهت بررسی و یا ویرایش اطلاعات نگران نباشند.

محمود زاده با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی برنامه ای برای ثبت نام مرحله سوم طرح اقدام ملی مسکن ندارد، گفت: هنوز واجدان شرایط و یا حذف شدگان ثبت نام کنندگان به صورت کامل ساماندهی نشده اند و به جمع بندی نهایی طی دو مرحله گذشته نرسیده ایم.

او با بیان اینکه در مرحله اول ۲۳۲ هزار نفر ثبت نام کرده اند، اظهار کرد: مهلت زمانی لازم به متقاضیان جهت اعتراض به تایید نشدن داده شده بود و از این تعداد ۱۳۵ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند همچنین در مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن ۵۴۲ هزار نفر ثبت نام انجام شده بود که از این تعداد ۲۳۸ هزار نفر واجد شرایط بودند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی