پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - Feb 5 ,2023

زمستان سخت برای ماینرهای بیت کوین

1401/10/08
زمستان سخت برای ماینرهای بیت کوین

استخراج‌کنندگان بیت‌کوین در تگزاس، به‌طور داوطلبانه فعالیت‌های خود را محدود کردند. این اتفاق باعث کاهش ۳۸ درصدی هش ریت بیت کوین شد.

به گزارش فراسرمایه، در روزهای منتهی به کریسمس، هوای سرد سراسر ایالات متحده را فرا گرفت. این موضوع منجر به قطع برق میلیون‌ها نفر و جان باختن حداقل ۲۸ نفر شد. بر اساس گزارش‌ها، استخراج‌کنندگان بیت‌کوین در تگزاس، که بخش قابل توجهی از هش ریت این کشور را به خود اختصاص می‌دهند، به‌طور داوطلبانه فعالیت‌های خود را برای بازگرداندن برق به شبکه محدود کردند تا ساکنان بتوانند خانه‌های خود را گرم نگه دارند.

به نظر می‌رسد این خاموش، به هشریت بیت کوین که معمولاً در حدود ۲۲۵ تا ۳۰۰ اگزاهش در ثانیه (EH/s) است، ضربه‌ای وارد کرده است. هش‌ریت در ۲۵ دسامبر به ۱۷۰.۶۰ EH/s کاهش یافت که حدودا ۳۸ درصد افت را نشان می‌دهد.

با این حال، طبق داده‌های محاسبه‌گر هش‌ریت CoinWarz، از ۲۶ دسامبر، هش ریت به ۲۴۱.۲۹ EH/s بازگشته است.

هش بیت بیت کوین با اندازه گیری تعداد هش‌های تولید شده توسط ماینرهای بیت کوین که سعی در حل بلوک بعدی دارند محاسبه می‌شود. این به عنوان یک معیار کلیدی در ارزیابی میزان امنیت شبکه بیت کوین در نظر گرفته می‌شود.

وقایع اخیر بیانیه بحث برانگیزی را از سوی بنیانگذار FutureBit، جان استفانوپ، بیان کرد که نشان می‌دهد کاهش هش ریت به دلیل خاموش شدن همزمان تعدادی از معادن بسیار متمرکز در تگزاس بوده است.

او گفت: می دانم، این واقعیت را تغییر نمی‌دهد که چند معدن بزرگ در تگزاس بر کل شبکه تا حد ۳۳ درصد تأثیر می‌گذارد… همه تراکنش‌ها اکنون ۳۰ درصدکندتر تأیید می‌شوند زیرا هش ریت به اندازه کافی غیرمتمرکز نیست.

در واقع این موضوع، تمرکز بخش زیادی از میانینگ را در دست یک گروه خاص نشان می‌دهد.

استفانوپ افزود: اگر هش‌ریت به‌جای چند ده معدن عظیم، توسط ۱۰ میلیون ماینر کوچک در سراسر جهان توزیع شده بود، این رویداد حتی در شبکه رخ نمی‌داد.

با این حال، دان هلد، دیدگاه استفانوپ در مورد این رویدادها را رد کرد و استدلال کرد که الگوهای آب و هوا به معنای مالکیت یا کنترل متمرکز نیست.

بر اساس شاخص مصرف برق بیت کوین کمبریج، ایالات متحده ۳۷.۸۴ درصد از میانگین سهم هش‌ریت ماهانه را به خود اختصاص داده است. چهار ایالت برتر این کشور برای استخراج بیت کوین شامل نیویورک، کنتاکی، جورجیا و تگزاس است که همه آنها به دلیل طوفان زمستانی دچار قطع برق شده بودند.

با این حال، دنیس پورتر، مدیرعامل گروه حمایت از استخراج بیت کوین Satoshi Action Fund به ۱۲۷۴۰۰ دنبال‌کننده خود در توییتر در ۲۵ دسامبر گفت: با وجود شرایط آب و هوای نامساعد، به ویژه در تگزاس که منجر به کاهش ۳۰ درصدی هش‌ریت شد، اما با این حال شبکه جهانی بیت کوین به کار خود ادامه می‌دهد.

انرژی ارزان و مقررات استخراج مطلوب در تگزاس منجر به رونق استخراج بیت کوین در تگزاس در ماه‌های اخیر شده است، که اکنون میزبان برخی از بزرگترین شرکت‌های استخراج در جهان است.

از جمله Riot Blockchain، Argo، Bitdeer، Argo، Compute North، Genesis Digital Assets و Core Scientific – که اخیراً ۳۷.۴ میلیون دلار وام ورشکستگی دریافت کرده‌اند تا سرپا بمانند.

با این حال، رویدادهای آب و هوایی اخیر یک دردسر برای شرکت‌های استخراج بیت کوین است.

بر اساس داده‌های اخیر، بازار نزولی شرکت‌های استخراج بیت‌کوین را با بدهی ۴ میلیارد دلاری مواجه کرده است.

بسیاری از شرکت‌های مهم استخراج بیت کوین مستقر در ایالات متحده در ماه‌های اخیر اعلام ورشکستگی کرده‌اند، همچنین بسیاری از دیگر شرکت‌ها در شرایط بحرانی قرار دارند.

رویدادهای آب و هوایی تا کنون بر قیمت بیت کوین تأثیری نداشته است. درحال‌حاضر قیمت بیت کوین ۱۶،۸۲۶ دلار است و تنها ۰.۲۷ در ۲۴ ساعت گذشته کاهش یافته است.

منبع:فردای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی