پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

زیان ۲۱۰ میلیارد دلاری خودروسازان جهان

1400/07/03
زیان ۲۱۰ میلیارد دلاری خودروسازان جهان

شرکت مشاوره‌ای آلیکس پارتنرز ‌پیش‌بینی کرد که خودروسازان جهان امسال ۲۱۰ میلیارد دلار از درآمد خود را به دلیل اختلال در زنجیره تامین از دست خواهند داد که این رقم تقریبا دو برابر پیش‌بینی قبلی این شرکت محسوب می‌شود. به گزارش رویترز، این شرکت در پیش‌بینی جدید خود اعلام کرد که کمبود تراشه تنها بخشی از مشکل زنجیره تامین است. قیمت‌های بالا و عرضه محدود کالاهایی مانند فولاد و رزین پلاستیک باعث افزایش هزینه‌ها شده و خودروسازان را مجبور به محدود کردن تولید می‌کند.

به گزارش فراسرمایه، بر اساس این پیش‌بینی، خودروسازان در مسیری حرکت می‌کنند که احتمالا تولید ۷/ ۷ میلیون دستگاه را در سال ۲۰۲۱ از دست خواهند داد. شرکت آلیکس پارتنر پیش از این در ماه مه، پیش‌بینی کرده بود که خودروسازان جهانی ۱۱۰ میلیارد دلار از درآمد خود را از دست خواهند داد و ۹/ ۳ میلیون خودرو از برنامه تولید خود در سال جاری عقب خواهند ماند.

این پیش‌بینی جدید در شرایطی مطرح می‌شود که خودروسازان و تولیدکنندگان کامیون‌های تجاری هشدار داده‌اند برخلاف چیزی که مدیران این صنعت امیدوار بودند، مشکلات کمبود تراشه و افزایش قیمت کالاها در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۱ کاهش نخواهد یافت. هفته گذشته موسسه آی‌اچ‌اس مارکت ‌نیز چشم‌انداز تولید جهانی صنعت خودرو خود را برای سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ کاهش داد. منابع تولید تراشه در چند ماه گذشته با شیوع ویروس کرونا در مالزی به‌شدت آسیب دیده است که این امر تولید عرضه‌کنندگان مهم را با مشکل مواجه کرده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *