پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

دوشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۲ - Dec 4 ,2023

ساخت ۵۴ هزار واحد مسکن ملی شروع شده است

1399/06/18
ساخت ۵۴ هزار واحد مسکن ملی شروع شده است

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: تاکنون ۷۷ هزار واحد زمین به شکل گروهی به واجدان شرایط مسکن ملی واگذار و ساخت٣٠٠ پروژه معادل 54 هزار واحد آغاز شده است.


به گزارش فراسرمایه، «محمود محمودزاده» در نشست ویدئوکنفرانسی که در خصوص میزان پیشرفت پروژه‌های مسکن ملی با مدیران کل راه وشهرسازی برگزار شد، گفت: از زمان آغاز طرح اقدام ملی مسکن تاکنون ۷۷ هزار واحد زمین به شکل گروهی به واجدان شرایط واگذار شده است که حدود ۴۷ هزار واحد توسط سازمان ملی زمین و مسکن در  استان‌ ها و ۳۱ هزار واحد در شهرهای جدید است.

وی گفت: مقرر شده است تا از این ۷۷ هزار واحد، واحدهایی که قابلیت افتتاح دارند توسط استان‌ها و شهرهای جدید به ستاد معرفی شوند.

بیشتر بخوانید : ساخت ۸۴ هزار واحد مسکونی برای روستاییان محروم تا پایان امسال

معاون مسکن و ساختمان ادامه داد: در حال حاضر، زمین ۳۸ هزار واحد دیگر نیز آماده واگذاری است که در مجموع ۱۱۵ هزار واحد برای ساخت مسکن به شکل گروهی آماده واگذاری است.

محمودزاده گفت: طبق آخرین آمار، ۳۰۰ پروژه که معادل ۵۴ هزار واحد مسکونی است آغاز شده است. همچنین مقرر شده تا اسامی و مشخصات ۷۷ هزار واحدی که به شکل گروهی زمین به آنها واگذار شده به همراه پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها در سامانه اقدام ملی مسکن وارد شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: از حدود ۴۷۰ هزار نفری که واجد شرایط دریافت مسکن ملی شناسایی شدند ۶۵ هزار نفر افتتاح حساب کردند. مقرر شده است تا از سامانه اقدام ملی مسکن پیامکی به واجدان شرایط باردیگر ارسال شود.

بیشتر بخوانید : رشد قیمت مسکن در تهران کاهش یافت

وی گفت: همچنین سایر دستگاه ها نیز این پیامک را ارسال کنند و در مطبوعات و صداوسیمای محلی طی ۱۵ روز با تبلیغ فراگیر همه افراد متقاضی مسکن ملی در این برنامه مشارکت داشته باشند.

وی افزود: با توجه به اعلام آمادگی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برای احداث مسکن ملی، مقرر شده تا اراضی موردنظر ۱۰۰ هزار واحد مسکونی طی قراردادی به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برای ساخت و ساز واگذار شود. همچنین زمین ۲۰ هزار واحد به شرکت بازآفرینی و ۳۰ هزار واحد دیگر نیز به شهرهای جدید برای ساخت و ساز واگذار خواهد شد که در مجموعه ۱۵۰ هزار واحد مسکن ملی نیز به این شیوه انجام می شود.

محمود محمودزاده

به گفته محمودزاده، قمیت‌های مسکن ملی نیز با قیمت یکسان، تیپ قرارداد معین و ضرایب تعدیل مشخص و معین شده است.معاون مسکن و ساختمان از تعیین قیمت و تامین میلگرد و سیمان مسکن ملی و همچنین تعیین تکلیف معافیت های مالیاتی، بیمه و پروانه های ساختمان در شورای عالی مسکن خبر داد.

وی افزود: در استان ها حدود ۵۰ درصد اراضی موردنیاز مسکن ملی، تامین و به ریز به استان ها ارسال شده است. از ۳۷۰ هزار نفری که واجدان شرایط دریافت مسکن ملی در ثبت نامی ها هستند اراضی ۱۹۰ هزار واحد تامین شده است.

به گفته معاون وزیر راه در شهرهای جدید حدود ۱۳۰ هزار واحد تامین زمین شده است که در شهرهای جدید حدود ۹۳ هزار متقاضی وجود دارد و در شهرهای جدید زمین مازاد داریم.

محمودزاده گفت: در استان‌ها و شهرهای جدید حدود ۶۰ درصد از واجدان شرایط مسکن ملی واریز وجه کرده‌اند که اینها شامل افرادی که در تفاهم‌نامه‌های وزارت راه و شهرسازی با سایر وزارتخانه ها هستند نبوده و تنها ثبت نام شدگان مسکن ملی را شامل می‌شوند.

بیشتر بخوانید : بانک مرکزی: پرداخت کمک ودیعه مسکن سرعت گرفت

معاون وزیر راه و شهرسازی استان‌های پیشرو در تعیین‌تکلیف متقاضیان مسکن ملی را استان‌های قم، خراسان جنوبی، خراسان شمالی با ۶۷ و ۵۹ درصد و مرکزی با ۵۶ درصد برشمرد.

وی گفت: کمترین تعیین تکلیف متقاضیان مسکن ملی در استان‌های البرز، تهران، ایرانشهر، اصفهان، خراسان رضوی رخ داده که انتظار است تا این استان ها هرچه سریعتر نسبت به تعیین‌تکلیف متقاضیان مسکن ملی استان خود اقدام کنند.

محمودزداده همچنین اعلام کرد: در موضوع تعیین اراضی اقدام ملی مسکن نیز استان‌های تهران، خراسان شمالی، اذربایجان شرقی و غربی، استان قم، بیشترین زمین مسکن ملی را تامین کردند و تقریبا از ۹۸ درصد تا بالای ۱۰۰ درصد تامین زمین کردند. کمترین تامین زمین در کردستان با ۵ درصد، و سپس یزد  و همدان و سمنان رخ داده است.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی