پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۹ خرداد ۱۴۰۲ - May 30 ,2023
  • فراسرمایه
  • بورس
  • سازوکار صدور مجوز کارگزاری‌های جدید زیر ذره‌بین فعالان بورس

سازوکار صدور مجوز کارگزاری‌های جدید زیر ذره‌بین فعالان بورس

1399/06/31
سازوکار صدور مجوز کارگزاری‌های جدید زیر ذره‌بین فعالان بورس

براساس مصوبه سی و نهمین جلسه هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار سازمان بورس و اوراق بهادار پیش‌نویس دستورالعمل صدور مجوز برای فعالیت کارگزاری‌های جدید تدوین شد.

به گزارش فراسرمایه، محمد عطایی، مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: بر اساس مصوبه سی و نهمین جلسه هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار مقرر شد تا سازمان بورس و اوراق بهادار دستورالعمل صدور مجوز تاسیس و فعالیت کارگزاری‌های جدید را تنظیم کند.

بیشتر بخوانید : چرا بورس ریزش کرد؟ | وضعیت فعلی تا یک ماه ادامه دارد!

وی با بیان اینکه هم‌اکنون این پیش‌نویس در بخش قوانین و مقررات تارنمای سازمان بورس به آدرس www.seo.ir قابل مشاهده است، افزود: هرچند در این پیش‌نویس همه شرایط تخصصی و حرفه‌ای مربوط به کسب و کار تاسیس کارگزاری و مسایل زیرساختی، فنی و نظارتی مورد توجه قرار گرفته، اما دستورالعمل مورد اشاره فعلا در قالب پیش‌نویس پیشنهادی تدوین شده و کارشناسان و صاحب‌نظران می‌توانند نظرات خود را در این زمینه به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال کنند.

مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه امروز بازار سرمایه نیازمند کارگزاری‌های بزرگ است، افزود: کارگزاری‌های جدید باید از زیر ساخت‌های فنی توسعه‌یافته و توان تخصصی بالا در حوزه آی. تی برخوردار باشند و دستورالعمل فوق نیز بر همین اساس تدوین شد.

بیشتر بخوانید : شکست آمریکا در بازگشت تحریم‌ها چه تاثیری بر بازار بورس خواهد گذاشت؟

وی با تاکید بر اینکه محور برآورد سرمایه،  ابعاد فنی و زیر ساختی است، افزود: در این دستورالعمل، به «بک آفیس‌های اختصاصی»  کارگزاری‌ها توجه ویژه‌ای شده و بخش عمده‌ای از سرمایه پیشنهادی برای تاسیس کارگزاری، به این امر اختصاص دارد.

عطایی ادامه داد: بررسی پیش‌نویس دستورالعمل صدور مجوز برای فعالیت کارگزاری‌های جدید در دستور کار کمیته تدوین مقررات سازمان بورس قرار گرفته و پس از جمع‌بندی نهایی، باید به تایید هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار نیز برسد.

بیشتر بخوانید : حنای تحریم در بورس دیگر رنگ ندارد

وی از متخصصین و کارشناسان بازار سرمایه دعوت کرد تا دیدگاه و پیشنهادهای خود را به سازمان بورس و اوراق بهادار منتقل کنند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی