پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱ فروردین ۱۴۰۲ - Mar 21 ,2023

شاخص بورس ۴۳ هزار واحد افت کرد

1399/07/06
شاخص بورس ۴۳ هزار واحد افت کرد

شاخص کل در بازار بورس امروز (یکشنبه) ۴۳ هزار و ۳۷۸ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۵۷۲ هزار واحد رسید.

به گزارش فراسرمایه، براساس معاملات امروز بیش از هفت میلیارد و ۳۷۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۶۴ هزار و ۶۰۸ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم وزن) با چهار هزار و ۷۳۶ واحد کاهش به ۴۰۷ هزار و ۷۳۲ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با سه هزار و ۱۰۳ واحد افت به ۲۶۷ هزار و ۱۸۱ واحد رسیدند. شاخص بازار اول ۳۸ هزار و ۴۵۹ واحد و شاخص بازار دوم ۶۰ هزار و ۵۱۴ واحد کاهش داشتند.

بیشتر بخوانید : آخرین وضعیت تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بورس

علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) با یک هزار و ۲۷۹ واحد، بانک صادرات ایران (وبصادر) با یک هزار و ۲۶۰ واحد، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) با ۲۱۲ واحد، تامین سرمایه لوتوس پارسیان (لوتوس) با ۱۷۲ واحد، شرکت سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی (وسخراج) با ۱۶۳ واحد، تراکتور سازی ایران (تایرا) با ۸۴ واحد، بیمه پارسیان (پارسیان) با ۶۲ واحد، صنعتی بهشهر (غبشهر) با ۶۲ واحدو نفت سپاهان (شسپا) با ۴۴ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

بیشتر بخوانید : بکارگیری سه ابزار برای متعادل کردن بازار سرمایه

در مقابل نماد صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با پنج هزار و ۲۷۱ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با پنج هزار و ۲۲۹ واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با سه هزار و ۹۱۳ واحد، سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با یک هزار و ۶۸۶ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با یک هزار و ۵۸۰ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با یک هزار و ۴۴۰ واحد، بانک ملت (وبملت) با یک هزار و ۴۳۲ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با یک هزار و ۴۰۳ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با یک هزار و ۳۰۳ واحد، توسعه معادن و فلزات (ومعادن) با یک هزار و ۱۹۸ واحد، ایران خودرو (خودرو) با یک هزار و ۱۲۴ واحد، فولاد خوزستان (فخوز) با یک هزار و ۱۲۰ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با یک هزار و ۱۱۰ واحد، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید (وامید) با یک هزار و ۳۸ واحد و پتروشیمی پارس (پارس) با ۹۷۷ واحد تاثیر منفی بر شاخص داشتند.

بیشتر بخوانید : لغو ممنوعیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بورس

برپایه این گزارش، امروز نماد بانک ملت، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت بندرعباس و گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

گروه بانک ها هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه چهار میلیارد و ۳۱۶ میلیون برگه سهم به ارزش ۱۸ هزار و ۹۵۲ میلیارد ریال داد و ستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز ۲۵۱ واحد کاهش داشت و بر روی کانال ۱۷ هزار و ۹۵۰ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار یک میلیارد ۲۴۸ هزار برگه سهم به ارزش ۲۸ هزار و ۸۲۷ میلیارد ریال داد و ستد شد.

امروز نمادهای پتروشیمی مارون (مارون)، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر)، توکاریل (توریل)، آتیه داده پرداز (اپرداز)، فرآورده های غذایی و قند چهارمحال (قچار)، کشاورزی و دامپروری ملارد شیر (زملارد) و شهرسازی و خانه سازی باغمیشه (ثباغ) با تاثیر مثبت بر شاخص این بازار همراه بودند.

بیشتر بخوانید : نقش کلیدی بازارگردان‌ها در مدیریت هیجان بازار سرمایه

همچنین نماد پلیمر آریا ساسول (آریا)، بیمه پاسارگاد (بپاس)،پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب)، بانک دی (دی)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، گروه توسعه مالی مهر آیندگان (ومهان)، شرکت آهن و فولاد ارفع (ارفع)، سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، تولید نیروی برق دماوند (دماوند)، موسسه اعتباری ملل (وملل)، فولاد مرمزگان جنوب (هرمز) تاثیر منفی بر شاخص این بازار را داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی