پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۹ خرداد ۱۴۰۲ - May 30 ,2023

صادرات ۲.۵ میلیارد دلاری ایران به کشورهای عربی خاورمیانه

1399/06/22
صادرات ۲.۵ میلیارد دلاری ایران به کشورهای عربی خاورمیانه

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران از صادرات حدود ۲.۵ میلیارد دلار کالای غیرنفتی از ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و خاورمیانه طی ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۹ خبر داد.


به گزارش فراسرمایه، «فرزاد پیلتن» اظهار داشت: کشورهای عربی مقصد صادرات ایران به ترتیب عراق، امارات، عمان، کویت، سوریه، قطر، اردن، لبنان و بحرین بوده‌اند. و طی مدت مذکور صادراتی از ایران به کشورهای عربستان و یمن صورت نگرفته است.

پیلتن افزود: از میان ۲۰ کشور اول هدف صادراتی، کشورهای عربی عراق با یک میلیارد و ۸۳۴ میلیون دلار واردات از ایران در رتبه ۲، امارات با ۳۱۰ میلیون دلار واردات از ایران در رتبه ۵، عمان با ۱۱۰میلیون دلار واردات از کشورمان در رتبه ۱۱ و کشورهای کویت، سوریه و قطر به ترتیب با ۵۸، ۵۶ و ۴۵ میلیون دلار واردات از ایران، در رتبه‌های ۱۴ و ۱۶ و ۱۹ مقاصد صادراتی ایران طی مدت مذکور قرار داشته‌اند.

بیشتر بخوانید : تجارت ۲۵ میلیارد دلاری ایران با کشورهای همسایه

به دلیل شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزهای ایران با کشورهای همسایه و توقف روابط تجاری در سطح جهان و منطقه، صادرات به کشورهای فوق با کاهش حدود ۳.۵ میلیارد دلاری مواجه بوده که انتظار می‌رود با بازگشایی مرزها و شروع  مجدد مبادلات تجاری در سطح بین المللی، این کاهش تا پایان سال جاری تا حدودی جبران شود.

طی این مدت از ۲۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کل تجارت خارجی ایران، سهم صادرات ۳۸ میلیون تن به ارزش ۱۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۱۳.۸ میلیون تن به ارزش ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار است.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی