پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

طرح مجلس برای تولید انبوه مسکن

1399/04/31
طرح مجلس برای تولید انبوه مسکن

به گزارش فراسرمایه، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: طرح مجلس برای تولید انبوه مسکن فردا تقدیم هیئت رئیسه مجلس و اعلام وصول می‌شود.

محمدرضا رضایی با بیان این‌که عمده دلیل بحران در حوزه مسکن کشور نبود تعادل بین عرضه و تقاضاست، اظهار کرد: متأسفانه طی چند سال گذشته با کاهش شدید تولید مسکن روبه‌رو بودیم که این نیاز انباشته و امروز به یک عدد بزرگ تبدیل شده است.

وی افزود: دولت طرح‌های مختلفی مثل مسکن اجتماعی و اقدام ملی تولید مسکن را در دستور کار خود قرار داده بود اما خروجی قابل‌توجهی نداشت به همین دلیل مجلس در این زمینه ورود کرده است.

وی با یادآوری این که از زمان نخستین جلسه رسمی کمیسیون عمران مجلس یازدهم تا اکنون تمامی جلسات آن به بحث مسکن اختصاص داده شده است، تصریح کرد: قرار بر این است فردا چهارشنبه طرح تولید انبوه مسکن مجلس تحویل هیئت رئیسه و اعلام وصول شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اعلام این که این طرح با همکاری و مشارکت مرکز پژوهش‌های مجلس، وزارت راه و شهرسازی، بخش خصوصی، تولید کنندگان مسکن و بانک مرکزی تهیه و تدوین شده است، گفت: عمده محورهای این طرح شامل تأمین زمین ارزان‌قیمت، تسهیلات ارزان‌قیمت و مصالح ساختمانی ارزان‌قیمت است. با توجه به اینکه 80 درصد قیمت یک واحد مسکونی به زمین ربط پیدا می‌کند تلاش شده است در این طرح زمین‌های ارزان‌قیمت برای تولید مسکن در نظر گرفته شود.

رضایی با اشاره به این‌که سالهاست بین وزارت راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی در ارتباط با زمین‌های حریم شهرها مباحثی مطرح بوده است، ابراز کرد: خوشبختانه طبق توافق صورت‌گرفته طی هفته گذشته تمامی زمین‌‌های حریم شهرها معادل 250 هزار هکتار در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است که می‌تواند در راستای تولید مسکن قرار گیرد.

وی در خصوص تسهیلات بانکی برای تولید مسکن نیز گفت: از سرجمع کل تسهیلاتی که بانک‌ها پرداخت می‌کردند کمتر از هفت درصد به حوزه مسکن اختصاص پیدا می‌کرد. در این طرح حداقل 25 درصد تسهیلاتی که بانک‌ها پرداخت می‌کنند باید در حوزه مسکن باشد. اگر احیاناً بانکی بخواهد این مصوبه مجلس را اجرا نکند جرائمی در نظر گرفته شده است که نقش بازدارندگی داشته باشد.

وی همچنین با اظهار این‌که مصالح ساختمانی که در داخل کشور تولید می‌شود اغلب در بستر بورس قرار می‌گیرد و با قیمت‌هایی چندبرابر خرید و فروش می‌شود، اضافه کرد: در طرح مجلس تأکید شده است مصالح ساختمانی مورد نیاز تولید مسکن باید با مدیریت وزارت راه و شهرسازی بدون اینکه وارد بورس شود در اختیار تولیدکنندگان و مردم قرار گیرد.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی