پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

عرضه ناکافی شمش فولادی در بورس به تقاضا دامن می‌زند

1399/06/23
عرضه ناکافی شمش فولادی در بورس به تقاضا دامن می‌زند

رییس هیات مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران گفت: عرضه ناکافی شمش فولادی در بورس کالا موجب تشدید تقاضا می شود و منجر به رشد قیمت‌ها خواهد شد، بگونه‌ای که تیرماه امسال نرخ‌ها تا سقف ۴۲ درصد بالای قیمت جهانی تجربه شد.


به گزارش فراسرمایه، «سید احمد رضوی نیک» توضیح داد: برخلاف مصوبه‌های ستاد تنظیم بازار عرضه اولیه شمش فولادی ( بیلت و بلوم و اسلب) به واحدهای پایین دستی در بورس کالا کاهش چشمگیری داشته و این مهم نیازمند کنترل و نظارت دستگاه‌های ذیربط است.

وی خاطرنشان ساخت: براساس آمارهای قابل دسترسی که در سایت بورس کالا ثبت شده، میزان عرضه شمش فولاد در پنج ماهه امسال یک میلیون و ۱۶۲ هزار و ۹۲۹ تن بود، در حالی که برپایه اعلام انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در چهار ماه نخست امسال حدود پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تن شمش فولاد تولید شده و در عین حال باید ماهانه حدود یک میلیون تن در بورس کالا عرضه شود.

بیشتر بخوانید : عرضه ۳۵ هزار تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالا

رضوی نیک یادآور شد: مجموع عرضه شمش در پنج ماه گذشته توسط تولید کنندگان فولاد در واقع یک پنجم تقاضای شمش را در بورس پاسخ داد، در حالی که میزان میلگرد عرضه شده در دوره فروردین تا پایان مرداد ماه ۹۹ در بورس کالا یک میلیون و ۲۵۹ هزار و ۶۵۰ تن بود، که برابر ابلاغیه وزارت صنعت، تولیدکنندگان محصولات نوردی باید ۶۹۷ هزار و ۷۵۷ تن محصول در بورس کالا عرضه می‌کردند، اما در حدود دو برابر تعهدات خود عمل کرده و محصول در بورس کالا فروختند.

وی خاطرنشان ساخت: فولاد سازان ترجیح می‌دهند به جای صادرات، ۲۰ تا ۲۵ درصد شمش را در بورس کالا بفروش برسانند و بقیه را در بازار آزاد به نوردکاران با قیمتی به میزان ۲۰ تا ۳۲ درصد بالاتر بفروشند.

بیشتر بخوانید : ۹۲۳هزار تن انواع محصول در بازار فیزیکی معامله شد

رییس انجمن نوردکاران فولادی ایران تصریح کرد: وزارت صنعت براساس بخشنامه‌ای به نوردکاران در یکی دو هفته گذشته، خواستار آن شده که واحدهای تولید کننده مقاطع طویل نسبت به پروانه خود، ۶۰ درصد ظرفیت نهایی را در بورس کالا عرضه کنند، درحالی که این واحدها از ابتدای سال ۱۳۹۹ کمتر از ۳۵ درصد ظرفیت خود را تولید کرده‌اند.

وی خاطرنشان ساخت: وزارت صنعت چگونه میزان عرضه واحدهای نوردی را براساس ۱۰۰ درصد ظرفیت تعیین می‌کند درحالی که این موضوع بدور از ارزیابی ‌های کارشناسی است و اعتماد به تشکل‌هاست، درعین حال شرایط را برآن آگاهی دارند.

بیشتر بخوانید : رالی طلای زرد و سرخ در بازار گواهی سپرده کالایی

رییس انجمن مزبور اضافه کرد: تولیدکنندگان فولاد نسبت به افزایش قیمت‌ها در آینده تضمین و گارانتی می‌گیرند و با درنظرگرفتن شمش فروخته شده به نوردکار در شهریورماه با توجه به قیمت تمام شده شمش به علاوه ارزش افزوده و کرایه حمل برای نوردکار هرکیلو شمش ۹ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

وی معتقد است: اکنون نوردکار باید یا محصولش را زیر قیمت بفروشد یا نقدینگی خود را به نوعی در بازار برای جبران ضرر در گردش قرار دهد و یا بدلیل خریداری مواد اولیه گران، تولید خود را با قیمت بالا بفروش برساند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی