پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۸ مهر ۱۴۰۲ - Sep 30 ,2023

فروش فوق‌العاده ۱۵۲ هزار خودرو در نیمه دوم امسال

1399/06/22
فروش فوق‌العاده ۱۵۲ هزار خودرو در نیمه دوم امسال

افزایش منظم فروش‌های فوق‌العاده خودرو از جمله راهکارهای در نظر گرفته شده برای کاهش عطش بازار و متعادل کردن قیمت‌ها به شمار می‌رود که بر اساس آن، فروش فوق‌العاده ۱۵۲ هزار خودرو در نیمه دوم امسال با تحویل حداکثر یک تا سه ماهه انجام می‌شود.


به گزارش فراسرمایه، چهارشنبه هفته گذشته بود که سرپرست وزارت صنعت در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران یادآورشد: در حالی که در نخستین برنامه قرعه‌کشی خودروهای ثبت‌نامی، بیش از چهار میلیون نفر برای حدود ۴۰ هزار دستگاه خودرو ثبت‌نام کرده بودند، امروز این رقم به کمتر از ۲۰۰ هزار نفر متقاضی رسیده که بیانگر کاهش عطش خرید نزد مردم است.

«جعفر سرقینی» خاطرنشان‌کرد:‌ در صورت تداوم و افزایش ثبت‌نام‌ها، قیمت خودروها بیش از پیش افت خواهد کرد و شانس افراد برای خودرودار شدن بیشتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید : فروش فوق‌العاده ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو با یک شرط جدید

وی تاکیدکرد: ‌برای رسیدن مردم به خودروی مورد نیازشان، دستور داده شده تا برنامه ثبت‌نام خودرو به‌طور مداوم‌ و با برنامه‌های بیشتر ادامه یابد.

در این پیوند، «سهیل معمارباشی» مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صنعت افزود: بر اساس ظرفیت تولیدی که از برنامه تولید خودروسازان تا آخر سال باقی مانده، ۱۵۲ هزار دستگاه خودرو در ۶ ماهه دوم سال به صورت فروش فوق‌العاده توسط شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا عرضه می‌شود.

به گزارش روز شنبه وزارت صنعت، معمارباشی اضافه‌کرد: در این برنامه سهم ایران خودرو ۱۱۰ هزار دستگاه و سهم شرکت سایپا ۴۲ هزار دستگاه خودرو تعیین شده است.

بیشتر بخوانید : با پول دنا پلاس چه ماشین‌های خارجی می‌شود خرید؟

وی خاطرنشان‌کرد: تعداد خودروهای ناقص نیز افزون بر ۱۰۰ هزار دستگاه است که در پارکینگ خودروسازان قرار دارد. این قطعات وارداتی بوده، دلایل تامین و ترخیص نشدن به موقع آنها تا حدود زیادی مشخص است و گمرک، بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های مرتبط از شرایط این موضوع به‌طور کامل مطلع هستند.

احتکار خودروسازان صحت ندارد

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صنعت تاکیدکرد: به مردم اطمینان می‌دهیم که به هیچ عنوان احتکار خودرو از سوی خودروسازان مطرح نیست و حتی تعمدی برای عرضه نکردن خودرو به بازار وجود ندارد، این مساله به شدت کنترل شده و نهادهای نظارتی و بازرسی این موضوع را مورد رصد دقیق قرار داده‌اند.

وی اضافه‌کرد: خودروهای موجود در کف پارکینگ‌ها اغلب متعلق به تعهدات معوق خودروسازان بوده و به دلیل تکمیل و تحویل نشدن، خودروسازان در حال پرداخت جریمه به مشتریان خود هستند.

بیشتر بخوانید : چرا خودرو گران شد؟

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صنعت تاکیدکرد: تحویل خودرو ناقص به مشتری مورد تایید وزارت صنعت نیست و به هیچ عنوان این اتفاق رخ نمی‌دهد.

معمارباشی گفت: اکنون در عمل امکان واردات خودرو به کشور وجود ندارد و با شرایط موجود درخصوص تامین نیاز بازار باید برنامه‌ریزی لازم انجام شود.

وی درخصوص قیمت موعد تحویل خودرو به متقاضیان نیز اعلام‌کرد: اکنون فروش فوق‌العاده و همچنین پیش‌فروش توسط شرکت‌ها انجام می‌شود که در حالت فروش فوق‌العاده قیمت ثابت بوده و طبق قیمت اعلام شده از سوی شورای رقابت در روز انعقاد قرارداد خودرو باید تحویل مشتری شود.

معمارباشی ادامه‌داد: در شرایط پیش‌فروش نیز که به صورت تعهدات زمانی چهار تا ۱۲ ماهه و ۱۲ تا ۲۴ ماهه است، قیمت در روز تحویل محاسبه و خودرو تحویل مشتری می‌شود.

بیشتر بخوانید : پشت پرده گرانی خودرو چه کسانی هستند؟

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: مردم موارد شکایت خود را می‌توانند از طریق سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و اداره کل بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت صنعت دنبال کنند.

«سعید موتمنی» رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت معتقد است: اظهار نظر مثبت برخی مسئولان در روزهای گذشته مبنی بر کنترل بازار و تکافوی تولیدات داخلی برای پاسخگویی به نیاز واقعی بازار، بر شیب کاهشی قیمت‌ها تاثیرگذار بوده است.

وی در عین حال تاکیدکرد: افزایش فروش فوری خودروسازان در این شرایط می‌تواند به تعادل هر چه بیشتر بازار و کاهش قیمت‌ها کمک کند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی