پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۸ مهر ۱۴۰۲ - Sep 30 ,2023
  • فراسرمایه
  • خودرو
  • قیمت روز خودرو (99/05/09)/ تقاضای کاذب برای خودرو 10 برابر نیاز واقعی است

قیمت روز خودرو (99/05/09)/ تقاضای کاذب برای خودرو 10 برابر نیاز واقعی است

1399/05/09
قیمت روز خودرو (99/05/09)/ تقاضای کاذب برای خودرو 10 برابر نیاز واقعی است

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو در بازار آزاد را تقاضای کاذب برای این کالا دانست و گفت: در حال حاضر تقاضای غیرواقعی برای خودرو ۱۰برابر نیاز بازار است.


به گزارش فراسرمایه به نقل از اقتصاد آنلاین؛ آرش محبی‌نژاد در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره عوامل موثر بر افزایش قیمت خودرو توضیح داد: مشکل آشفتگی بازار خودرو این است که قیمت خودرو در کارخانه به صورت مجازی و غیرواقعی پایین نگه داشته شده درحالیکه می‌دانیم نرخ واقعی آن، رقم‌های فعلی نیست و از طرفی با قیمت بازار آزاد هم تفاوت چشمگیری دارد.

او اضافه کرد: بنابراین مدتی است که تقاضای کاذب عجیبی برای خرید خودرو از کارخانه شکل گرفته که بیشتر به منظور حفظ ارزش پول و کسب سود از فاصله قیمتی کارخانه و بازار است.

به گفته این فعال صنعت قطعه، قیمت خودرو در کارخانه به صورت دستوری اعلام می‌شود و حتی از نرخ تمام شده آن هم بسیار پایین‌تر است؛ از طرفی برای جلوگیری از زیان خودروسازان، قیمت قطعه هم سرکوب می‌شود که همین موضوع باعث کاهش عرضه خودرو به بازار شده است.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی تصریح کرد: زمانی که قیمت تمام شده کالا بیشتر از نرخ فروش آن باشد، تولید با زیان همراه خواهد بود بنابراین خودروسازان برای جلوگیری از ضرر بیشتر تولید خود را کاهش داده‌اند؛ اما با توجه به رشد بهای مواد اولیه، خودرو در بازار قیمت واقعی خود را پیدا می‌کند.

محبی‌نژاد تقاضای کاذب را نتیجه قیمت‌های غیرواقعی دانست و گفت: در این شرایط که هم عرضه خودرو کم شده و هم شکاف قیمت کارخانه و بازار بالا است، انگیزه برای تقاضای کاذب بیشتر می‌شود به طوریکه تقاضای خودرو در کشور ما حدود ۱۰برابر بیشتر از نیاز واقعی است و برای هر دستگاه خودروی ثبت‌نامی در کارخانه چندصد نفر متقاضی داریم.

او درباره راهکار کنترل بازار خودرو اظهار کرد: راه حل اصلی کنترل بازار خودرو واقعی کردن تقاضا است که این کار از طریق تبدیل خودرو از کالای سرمایه‌ای به مصرفی ممکن می‌شود، اما این موضوع هم زمانی اتفاق می‌افتد که اختلاف قیمت فاحشی بین کارخانه و بازار نداشته باشیم و عرضه هم به میزان کافی صورت گیرد.

این فعال صنعت قطعه در پایان تاکید کرد: قیمت خودرو  حتماباید اصلاح شود تا خودروسازان و قطعه‌سازان در کنار موانع موجود برای تولید، دغدغه ارزان بودن قیمت خودرو  نسبت به نرخ تمام شده و تولید همراه با زیان را نداشته باشند.

قیمت روز خودرو در بازار آزاد

قیمت‌های خودرو در بازار آزاد امروز (۹۹/۵/۹) توسط اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو اعلام شده است.

قیمت پراید و تیبا در بازار آزاد

امروز متقاضیان می‌توانند پراید۱۳۱ را با قیمت ۸۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خریداری کنند و پراید۱۱۱ نیز با قیمت ۹۱میلیون تومان از سوی فروشندگان به بازار اعلام شده است.

قیمت هر دستگاه تیبا صندوقدار نیز در بازار امروز به ۹۳میلیون و تیبا۲ به ۱۰۴میلیون تومان رسیده است و ساینا نیز در بازار ۱۰۵میلیون تومان قیمت خورد.

قیمت انواع پژو در بازار

طبق اعلام اتحادیه نمایشگاه داران خودرو، امروز قیمت پژو 206 تیپ۲ در بازار آزاد ۱۵۵میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ۵ نیز ۱۸۵میلیون و قیمت پژو۲۰۶ صندوق دار هم ۱۷۸میلیون تومان است.

همچنین قیمت پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس ۱۲۹میلیون تومان و پژو پارس سال نیز ۱۶۲میلیون تومان اعلام شده است.

در بازار آزاد امروز سمند ال‌ایکس با قیمت ۱۳۶میلیون، رانا ۱۵۲میلیون، دنا معمولی ۲۰۴ میلیون و دنا پلاس با قیمت ۲۵۰میلیون تومان به فروش می‌رسد.

همچنین قیمت روز پژو ۲۰۷ دستی به ۲۱۸میلیون، پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۲۹۳ میلیون و هایماS۷ توربو اتوماتیک به ۵۳۰میلیون تومان در بازار آزاد تهران رسید.

منبع: اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی