پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۸ مهر ۱۴۰۲ - Sep 30 ,2023

قیمت سکه ۸۰۰هزار تومان حباب دارد

1399/05/01
قیمت سکه ۸۰۰هزار تومان حباب دارد

به گزارش فراسرمایه، طبق تحلیل رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، با کنترل بازار ارز طی روزهای اخیر، روند بازار سکه و طلا نیز نزولی بوده است اما همچنان حباب سکه در محدوده ۸۰۰هزار تومان است.

ابراهیم محمدولی در رابطه با وضعیت فعلی بازار سکه و طلا داخلی اظهار کرد: زمانی که اعلام می‌کنیم بازار ارز مستقیما بر قیمت طلا و سکه دخیل و تاثیرگذار است و باید کنترل و مدیریت شود، بررسی قیمت‌ها نشان می‌دهد که با همین کنترل نرخ ارز و بازار آن که طی چند روز اخیر صورت گرفت، روند قیمت‌ها در بازار سکه و طلا نیز کاهشی شد و مشخص شد که چندان بیراه نمی‌گوییم.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطر نشان کرد: ارز که از التهاب ۲۵ هزار تومانی خود فاصله گرفت و در اکنون در محدوده ۲۲ هزار تومان قرار گرفته است، به تبع قیمت طلا هم که به بیش از یک میلیون تومان به ازای هر گرم رسیده بود، در محدوده ۹۶۷ هزار تومان قرار گرفت.

وی افزود: این در حالی است که تابلو قیمت‌های جهانی نشان می‌دهد انس جهانی نیز به ۱۸۶۱ دلار و ۴۰ سنت رسیده و افزایش داشته است. درست است که انس جهانی تاثیرگذار است اما اگر بازار ارز به درستی مدیریت شود و به آرامش برسد، طبیعتا اثرگذار بر بازار سکه و طلا خواهد بود که نتیجه آن طی روزهای اخیر مشهود است و هر قطعه سکه از ۱۱ میلیون تومان در دو روز گذشته به ۱۰ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسیده است.

محمدولی تاکید کرد: البته بحث تقاضاها هم وجود دارد؛ اینکه گاهی می‌بینیم نوسان شدت می‌گیرد، بی‌تاثیر از اثر تقاضا نیست اما اصل و دلیل اولیه قیمت انس جهانی و مهم‌تر نرخ ارز در بازار است که اگر کنترل شود، طبیعتا قیمت طلا و سکه نیز مجبور است هم‌تراز با آن‌ها پیش رود.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران پیش‌بینی کرد: علیرغم اینکه نمی‌توان پیش‌بینی ۱۰۰ درصدی داشت اما پیش‌بینی ما این است که چنانچه همین شیوه‌ی اتخاذ شده برای کنترل بازار ارز در دو روز اخیر، ادامه دار باشد، طبیعتا آرامش بیشتری در صنعت طلا و بازار آن و همچنین دادوستدها وجود خواهد داشت. بنابراین کمتر شاهد نوسانات و التهابات خواهیم بود.

این مقام صنفی ابراز امیدواری کرد: حداقل تا پایان ماه جاری شاهد آرامش چند روز اخیر باشیم. همین نوسانات هستند که موجب آزار و زیان کاسب و مصرف‌کننده می‌شوند. اگر این نوسانات ایجاد نشود، علاوه براینکه راحت‌تر هم میتوان خرید و فروش داشت، همکاران ما هم می‌توانند در بحث معاملات خود تصمیم‌گیری درستی داشته باشند.

وی افزود: زمان که نوسانات به این شکل کاهشی می‌شود، افرادی که به قصد سرمایه‌گذاری، اقدام به خرید سکه می‌کنند، به نوعی دست نگه داشته و به امید اینکه بتوانند با قیمت‌های پایین‌تر خرید خود را انجام دهند، خرید خود را به زمان کف قیمت‌ها موکول می‌کنند؛ لذا همچون زمان نوسانات افزایشی، تقاضا در زمان کاهش وجود نخواهد داشت.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در رابطه با حباب فعلی سکه، گفت: در حال حاضر علیرغم اینکه سکه روند کاهشی به خود گرفته؛ اما متاسفانه قیمت سکه همچنان بین ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار تومان با قیمت طلا فاصله دارد؛ امیدوار هستیم با اتفاقاتی که برای کنترل بازار ارز افتاده است، این بحث حباب و فاصله قیمتی نیز کم شود؛ چراکه در حقیقت به دلیل اینکه سکه، فلز طلا و از جنس طلاست، باید به همان قیمت طلا با اندک اختلاف ۴۰ تا نهایت ۱۰۰ هزار تومانی به دلیل حق ضرب باشد و مابقی به تعبیر ما اضافه است. با افزایش عرضه متناسب با تقاضایی که وجود دارد، فاصله و حباب نیز برداشته می‌شود.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی