پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۲ - Sep 23 ,2023
  • فراسرمایه
  • طلا
  • قیمت طلا در 9 مرداد 99 چطور شروع شد؟ آینده طلا چه خواهد شد؟

قیمت طلا در 9 مرداد 99 چطور شروع شد؟ آینده طلا چه خواهد شد؟

1399/05/09
قیمت طلا در 9 مرداد 99 چطور شروع شد؟ آینده طلا چه خواهد شد؟

قیمت طلا پیش از شروع بازار روز پنجشنبه، ۹ مرداد ماه چقدر بوده است؟ آخرین سیگنال‌ها درباره آینده بازار ارز چه تصویری را پیش‌روی این بازار ترسیم می‌کند؟


به گزارش فراسرمایه به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت طلا پیش از شروع بازار روز پنجشنبه، ۹ مرداد ماه چقدر بوده است؟ آخرین سیگنال‌ها درباره آینده بازار ارز چه تصویری را پیش‌روی این بازار ترسیم می‌کند؟

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد دیروز چهارشنبه ۸ مرداد با ۹۷۰۰ تومان افزایش به یک میلیون و ۷۴ هزار تومان رسید.

اما در بازار سکه چه خبر بوده است؟

دنیای اقتصاد در این مورد نوشته است: سکه که از روز سه‌شنبه حرکت کاهشی خود را آغاز کرده بود، دیروز ۵۰ هزار تومان افت دیگر را به ثبت رساند و روی عدد ۱۱ میلیون و ۱۰۰هزار تومان قرار گرفت.

به گفته برخی تحلیلگران فنی، محدوده ۱۱میلیون و۳۰۰ تا ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی، گردنه مقاومتی سختی برای سکه تمام‌بهار آزادی است و عبور از آن نیاز به انرژی و توان زیادی دارد. حداقل در روزهای اخیر، بازار کشش خاصی برای عبور از این گردنه سخت از خود نشان نداده است و بیشتر معامله‌گران تلاش داشتند که از خریدهای قبلی خود سودگیری کنند. تنها در مقطع بسیار کوتاهی بود که با صعود اونس به محدوده هزار و ۹۸۰ دلاری، سکه هم به بالای ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رفت، ولی به سرعت ریزشی شد.

بازیگران فنی باور دارند در صورتی که سکه بتواند از گردنه سخت قیمتی عبور کند، خود را در یک کانال صعودی قرار می‌دهد که منجر به فتح کانال‌های بالاتر می‌شود. در واقع برای اینکه روند بلندمدت سکه در فاز صعودی قرار نگیرد، حفظ مقاومت ۱۱ میلیون و۵۰۰ هزار تومانی از اهمیت زیادی برخوردار است.

در حالی که عده زیادی از فعالان بازار اعتقاد داشتند، برخورد سکه به مقاومت سنگین، زمینه‌ساز تغییر مسیر این فلز گرانبها شد، بازیگران دیگری در بازار حضور داشتند که معتقد بودند نزول عوامل بنیادی مانند طلای جهانی و دلار باعث کاهشی شدن سکه شد. به باور برخی سکه‌بازان، طلا در سال ۲۰۲۰ عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته است ولی برای عبور از مرز مهم ۲ هزار دلاری نیاز به تجدید قوا و ارزیابی نیروها دارد.

در کنار این بازیگران سکه باور دارند دیگر از رشد سریع دلار مانند تیرماه در مردادماه خبری نبوده است، در نتیجه نیاز است که با احتیاط بیشتری اقدام به خرید و فروش کنند و سرعت معاملات خود را با میزان تغییرات قیمتی دلار تا حدی هماهنگ نگه دارند. در واقع وقتی دلار رشد زیادی را به ثبت نمی‌رساند، سکه نیز از انرژی کافی برای پرتاب به سوی قیمت‌های بالاتر برخوردار نیست.

کاهش شکاف بین سکه بازار و سکه بورسی

این روزنامه در گزارشی دیگر نوشته است: بازار سکه دیروز به تبعیت از بازار ارز به حرکت نزولی خود ادامه داد. البته سکه روز سه‌شنبه تحت تاثیر موج نزولی طلای جهانی از قله تاریخی بازگشته بود و دیروز در اثر عقبگرد دلار انگیزه بیشتری برای افت قیمت پیدا کرد. ساعت ۱۶ روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید در بازار تهران با قیمت ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد و کاهشی ۵۰ هزار تومانی را ثبت کرد.

گرچه طلای جهانی بخش زیادی از افت روز سه‌شنبه را جبران کرد اما فاز انتظاری حاکم بر بازار جهانی در روز چهارشنبه نهایتا به سکه هم سرایت کرد. در مقابل، قیمت گواهی سکه تحویل یک‌روزه در بورس کالا با افزایش یک درصدی به سطح ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید تا فاصله بین سکه بورسی و سکه بازار به کمتر از ۲۰۰ هزار تومان (معادل ۸/ ۱ درصد) برسد.

نیم‌خیز طلا برای ثبت رکورد جدید

اونس طلای جهانی که روز سه‌شنبه در آستانه نشست دو روزه فدرال‌رزرو به سطح ۱۹۱۳ دلاری نزول کرده بود، بار دیگر به سمت اوج تاریخی قدم برداشت و ساعت ۱۶ چهارشنبه در سطح ۱۹۵۵ دلار قرار گرفت. کاهش بیش از انتظار سطح اطمینان مصرف‌کننده و جابه‌جایی رکورد ابتلا در چندین ایالت آمریکا به همراه بروز نشانه‌های امیدوارکننده‌ای از تداوم سیاست‌های انبساطی فدرال‌رزرو طلا را بار دیگر افزایشی کرد.

دیروز فدرال‌رزرو ضمن تمدید طرح وام‌دهى به مشاغل تا پایان سال، از برنامه بزرگ خرید اوراق قرضه غیردولتى تا ماه مارس ٢٠٢١ خبر داد. از طرفی، ترامپ و جمهوری‌خواهان بر سر طرح یک تریلیون دلاری دچار اختلاف‌نظر شده‌اند. به رغم دریافت نشانه‌هایی از پیشرفت در تولید واکسن کرونا، رونمایی از مواضع مقامات پولی آمریکا و همچنین تعیین تکلیف بسته حمایتی در کنگره دو عامل مهم تعیین روند طلا هستند.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی