پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۸ مهر ۱۴۰۲ - Sep 30 ,2023

مجلس هم برای بازار مسکن دست به کار شد!

1399/04/14
مجلس هم برای بازار مسکن دست به کار شد!

به گزارش فراسرمایه، نمایندگان مجلس طرحی برای تثبیت قیمت مسکن در نطر گرفته‌اند که دریافت مالیات 20 درصدی از معاملات فروش خانه و همچنین مالیات سالیانه بر املاک را به همین میزان دنبال می‌کند.

معنای این طرح این است که دارندگان بیش از یک واحد مسکونی باید سالی به اندازه یک پنجم قیمت ملک خود مالیات به دولت پرداخت کنند. همچنین این افراد به هنگام فروش نیز باید به اندازه یک پنجم قیمت فروش ملک مالیات بدهند.

طرحی که در این ارتباط نوشته شده است دارای اشکالات مالیاتی، از جمله تکراری بودن آن با مصوبات قبلی مجلس و دولت است.

برخی نمایندگان مجلس پیش از آنکه به مجلس راه پیدا کنند، سابقه حضور در دولت و در حوزه تصمیمات اقتصادی به خصوص تصمیم‌گیری در حوزه بازار مسکن را داشته‌اند. این گروه از نمایندگان در حال حاضر قصد دارند برای بازار مسکن که به شدت بیش از هر زمان دیگری نیازمند سیاست‌گذاری هست، طرح‌های آرامش‌بخش تصویب کنند.

بیشتر بخوانید نشانه‌های افت بازار مسکن در تیر ماه

اما طرح‌های تکراری قطعا تا زمانی‌که مشکل اجرایی نشدن آن‌ها برطرف نشود، جوابگو نیست.

دولت اواخر پارسال تصویب کرد از عایدی سالانه املاک مالیات گرفته شود اما مشکل آن مصوبه کف قیمتی املاک مشمول این مالیاتی است که 10 میلیارد تومان تعیین شده است. این یعنی آن که بخش خیلی کوچکی از واحدهای مسکونی مشمول مالیات می‌شوند.

طرح مجلس نیز باید مشخص کند 20 درصد تعیین شده برای مالیات آیا ما‌به‌التفاوت قیمت خرید و زمان فروش است یا اینکه بعد از کسر نرخ تورم، این نرخ لحاظ می‌شود.

در همین یک سال اخیر حدود یک دوم از میزان رشد قیمت مسکن را تورم عمومی تشکیل داده بود!

منبع: بورس 24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی