پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱ فروردین ۱۴۰۲ - Mar 21 ,2023

نقش کلیدی بازارگردان‌ها در مدیریت هیجان بازار سرمایه

1399/07/06
نقش کلیدی بازارگردان‌ها در مدیریت هیجان بازار سرمایه

سازمان بورس و اوراق بهادار به تازگی بر ضرورت تقویت صندوق‌های بازارگردان تاکید کرده و شرکت‌هایی را که در بازار سرمایه حضور دارند، ملزم کرد که حداقل یک بازارگردان داشته باشند.

به گزارش فراسرمایه، جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس با بیان اینکه  نهاد ناظر برای تقویت نهاد بازارگردانی از تمام ابزارها استفاده خواهد کرد، گفت: نهاد بازارگردانی یکی از کلیدی و ضروری‌ترین نهادهای مالی موثر در بازارهای سرمایه معتبر و پیشرو است، این نهاد در نقدشوندگی و مدیریت هیجان و نوسان بازار نقش اساسی داشته و به عنوان یکی از انواع نهادهای مالی موضوع قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال ۱۳۸۴ محسوب و عملیات و اقدام های آن تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است.

بیشتر بخوانید : کف‌سازی شاخص بورس برای صعود مجدد

وی تصریح کرد: وجود بازارگردان به ازاء هر ورقه بهادار در بازار سرمایه امری ضروری و از مکانسیم‌های بازار سرمایه بوده و مطابق با مفاد دستورالعمل‌های پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، ناشران اوراق بهادار ملزم به داشتن حداقل یک بازارگردان هستند.

جمالی توضیح داد: این الزام علاوه بر اینکه به عنوان یکی از شرایط متقاضیان پذیرش در بورس مربوطه لحاظ شده، یکی از حلقه‌های مهم برای تکمیل اثربخشی و ارائه خدمات در بازار سرمایه محسوب می شود.

معاون حقوقی سازمان بورس خاطرنشان ساخت: سازمان بورس و اوراق بهادار به شکل جدی بر این الزامات نظارت و رصد داشته و برای تقویت نهاد بازارگردانی از تمامی ابزارها استفاده خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : پشت پرده اتفاقات چند روز اخیر در مورد الگوریتم

وی تاکید کرد: ناشران و سهامداران عمده‌ای که بر خلاف مقررات ظرف مهلت مقرر، برای معرفی بازارگردان اقدام نکنند، مرتکب تخلف انضباطی شده و با برخورد جدی سازمان بورس روبرو خواهند شد؛ همچنین  بازارگردانان معرفی شده چنانچه از مقررات و تکالیف محوله تخطی کنند، متناسب با اقدام های خلاف مقررات به مجازات‌های مربوطه از جمله لغو مجوز فعالیت محکوم خواهند شد.

جمالی افزود: بدیهی است چنانچه اقدامات یاد شده واجد وصف مجرمانه باشند، مرتکبین به مراجع قضایی معرفی شده و سازمان بورس و اوراق بهادار مراتب را تا حصول نتیجه و اجرای آرای قضایی صادره پیگیری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : بورس در یک قدمی رسیدن به نقطه آرامش

معاون حقوقی سازمان بورس تاکید کرد: لازم است همه ناشران اوراق بهادار پذیرفته شده یا در حال پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، نسبت به اجرای این مقررات اهتمام کافی داشته باشند و همچنین بازارگردانان نیز به عنوان یکی از ارکان مهم هماهنگی و تنظیم سفارش‌های خرید و فروش در ایفای نقش خود جدیت داشته و به شکل حرفه‌ای به فعالیت بپردازند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی