پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

یکشنبه, ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - Apr 2 ,2023

هدایت نقدینگی به ساخت مسکن از مسیر بورس کالا

1399/06/02
هدایت نقدینگی به ساخت مسکن از مسیر بورس کالا

بند ۱۹ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بر ایجاد بسترهای شفاف‌سازی اقتصادی و جلوگیری از زمینه‌های بروز رانت و فساد در اقتصاد تاکید دارد که در همین راستا عرضه اموال دولتی در مکانیسمی شفاف و قابل نظارت برای همه مردم در دستور کار قرار گرفته است. از این رو هفته گذشته نخستین ملک در بورس کالای ایران به شکلی شفاف مورد معامله قرار گرفت تا رفته رفته واگذاری اموال و املاک دولتی به شیوه مزایده که همواره دارای ابهام و شائبه بود جای خود را به تالاری شفاف و شیشه ای دهد.


به گزارش فراسرمایه، مصطفی نخعی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس عرضه مسکن در بورس کالا را در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری برای مردمی شدن اقتصاد عنوان می کند گفت: طرح عرضه مسکن نهادهای مختلف با همکاری وزارت راه و بورس کالا، اقدامی مهم در حوزه شفاف سازی اقتصادی و جلوگیری از فساد است که باید با حمایت متولیان امر به توسعه این طرح کمک شود.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه در شرایط فعلی مهمترین دغدغه جوانان، تامین مسکن است بیان کرد: در خصوص عرضه مسکن در بورس کالا، عنوان می شود که در قالب اوراق قرار است مسکن متری نیز پیش فروش شود که در صورت اجرای دقیق این اتفاق می توان به مرتفع شدن بخشی از مشکلات حوزه مسکن جوانان امیدوار بود.

بیشتر بخوانید : شروط پرداخت وام ۲۵۰ میلیونی مسکن

نخعی اظهار داشت: در شرایط فعلی برای حل معضلات حوزه مسکن نیازمند خلاقیت و ابتکار هستیم و امروز از مجموعه بازار سرمایه این انتظار می رود که برای مشکلات کنونی اقتصاد راهکار و ابزاری طراحی شود؛ از این رو فروش متری مسکن در بورس کالا خود یک ابتکار است تا بخشی از سرمایه های سرگردان جامعه به جای هدایت به سمت بازارهای غیر مولد به بخش ساخت مسکن تزریق و در پایان کار امکان تحویل نیز به خریداران وجود داشته باشد.
به گفته وی، اینکه جوانان بتوانند پس اندازهای اندک خود را به متراژی از یک پروژه مسکونی تبدیل کنند رویدادی جذاب در حوزه سرمایه گذاری به شمار می آید و این نوید می رود با توسعه این دست ابزارهای مالی در آینده دغدغه خانه دار شدن جوانان به حداقل برسد و مجلس از این گونه طرح هایی که به جوانان انگیزه می دهد و سرمایه ها را به سمت ساخت و رشد عرضه مسکن سوق می دهد، حمایت می کند.

منبع: ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی