پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

پنجشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - Oct 5 ,2023

پایان مهلت تکمیل ثبت‌نام مسکن ملی تا ۸ روز دیگر

1399/06/22
پایان مهلت تکمیل ثبت‌نام مسکن ملی تا ۸ روز دیگر

وزارت راه و شهرسازی با هدف افزایش سرعت معرفی متقاضیان واجد شرایط به پروژه‌های مسکن ملی، فقط تا ٣٠ شهریورماه برای تکمیل ثبت‌نام متقاضیان در سامانه مسکن ملی فرصت داد.


به گزارش فراسرمایه، بر اساس تازه ترین مهلت تعیین شده توسط وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تا پایان ساعت ۲۴ روز ۳۰ شهریور ماه امسال فرصت دارند تا با مراجعه به سامانه طرح اقدام ملی مسکن نسبت به تکمیل ثبت نام و بارگذاری مدارک مورد نیاز جهت احراز شرایط اقدام کنند که این مهلت قابل تمدید نیست.

 وزارت راه در توضیح علت پایان مهلت تکمیل ثبت نام اعلام کرده است: به منظور تعیین تکلیف وضعیت ثبت نام کلیه متقاضیان و انجام مراحل اتصال متقاضیان به پروژه‌های شروع شده، این مهلت قابل تمدید نخواهد بود.

بیشتر بخوانید : مهلت تکمیل ثبت نام طرح ملی مسکن تمدید شد

از زمان آغاز طرح اقدام ملی مسکن تاکنون ۷۷ هزار واحد زمین به شکل گروهی به واجدان شرایط واگذار شده است که حدود ۴۷ هزار واحد توسط سازمان ملی زمین و مسکن در  استان‌ ها و ۳۱ هزار واحد در شهرهای جدید است.

مقرر شده است تا از این ۷۷ هزار واحد، واحدهایی که قابلیت افتتاح دارند توسط استان‌ها و شهرهای جدید به ستاد معرفی شوند.

در حال حاضر، زمین ۳۸ هزار واحد دیگر نیز آماده شده که در مجموع ۱۱۵ هزار واحد برای ساخت مسکن به شکل گروهی آماده واگذاری است.

بیشتر بخوانید : قطب‌نمای بازار مسکن ۹۹

طبق آخرین آمار، ۳۰۰ پروژه که معادل ۵۴ هزار واحد مسکونی است آغاز شده است. همچنین مقرر شده تا اسامی و مشخصات ۷۷ هزار واحدی که به شکل گروهی زمین به آنها واگذار شده به همراه پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها در سامانه اقدام ملی مسکن وارد شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هفته گذشته اعلام کرد: از حدود ۴۷۰ هزار نفری که واجد شرایط دریافت مسکن ملی شناسایی شدند ۶۵ هزار نفر افتتاح حساب کردند. مقرر شده است تا از سامانه اقدام ملی مسکن پیامکی به واجدان شرایط باردیگر ارسال شود. همچنین سایر دستگاه ها نیز این پیامک را ارسال کنند و در مطبوعات و صداوسیمای محلی طی ۱۵ روز با تبلیغ فراگیر همه افراد متقاضی مسکن ملی در این برنامه مشارکت داشته باشند.

بیشتر بخوانید : قیمت مسکن در پاییز ارزان می‌شود؟

به گفته محمود محمودزاده در استان ها حدود ۵۰ درصد اراضی موردنیاز مسکن ملی، تامین و به ریز به استان ها ارسال شده است.  از ۳۷۰ هزار نفری که واجدان شرایط دریافت مسکن ملی در ثبت نامی ها هستند اراضی ۱۹۰ هزار واحد تامین شده است. در شهرهای جدید حدود ۱۳۰ هزار واحد تامین زمین شده است که در شهرهای جدید حدود ۹۳ هزار متقاضی وجود دارد و در شهرهای جدید زمین مازاد داریم.

وی گفته است: در استان‌ها و شهرهای جدید حدود ۶۰ درصد از واجدان شرایط مسکن ملی واریز وجه کرده‌اند که اینها شامل افرادی که در تفاهم‌نامه‌های وزارت راه و شهرسازی با سایر وزارتخانه ها هستند نبوده و تنها ثبت نام شدگان مسکن ملی را شامل می‌شوند.

بیشتر بخوانید : طرح دو فوریتی تامین مسکن در دستور کار پارلمان

استان‌های پیشرو در تعیین‌تکلیف متقاضیان مسکن ملی استان‌های قم، خراسان جنوبی، خراسان شمالی با ۶۷ و ۵۹ درصد و مرکزی با ۵۶ درصد است و کمترین تعیین تکلیف متقاضیان مسکن ملی در استان‌های البرز، تهران، ایرانشهر، اصفهان، خراسان رضوی رخ داده که انتظار است تا این استان ها هرچه سریعتر نسبت به تعیین‌تکلیف متقاضیان مسکن ملی استان خود اقدام کنند.

در موضوع تعیین اراضی اقدام ملی مسکن نیز استان‌های تهران، خراسان شمالی، اذربایجان شرقی و غربی، استان قم، بیشترین زمین مسکن ملی را تامین کردند و تقریبا از ۹۸ درصد تا بالای ۱۰۰ درصد تامین زمین کردند.  همچنین کمترین تامین زمین در کردستان با ۵ درصد، و سپس یزد و همدان و سمنان انجام شده است.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی