پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

پنجشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - Oct 5 ,2023

پیش بینی قیمت دلار 6 دی 1401/ دلار تهران در قله ایستاد

1401/10/05
پیش بینی قیمت دلار 6 دی 1401/ دلار تهران در قله ایستاد

امروز قیمت دلار با روند افزایشی روزهای گذشته حرکت کرد و گران شد. این اسکناس آمریکایی فعلا در صدر بازارهای موازی است. بازار دلار سهمیه‌ای نیز با وجود هشدارهای دولت و جو انتظامی بازار داغ است.

به گزارش فراسرمایه، روند صعودی قیمت دلار در بازار معاملات تهران امروز نیز همانند روزهای گذشته بر مدار افزایشی بود.

هر چند روز گذشته سیگنال‌هایی نظیر جلسه تیم اقتصادی دولت با مجلس، جو انتظامی بازار ارز و خبر《بازار بدون مشتری‌؛ بسته‌های پنجاه هزار دلاری》 خبرگزاری دولتی ایرنا روانه بازار شد؛ اما این سیگنال‌ها به اندازه‌ای قدرت نداشت که روند قیمت ارز را تغییر دهد و به محدوده‌های پایین‌تر بکشاند.

سیگنال مجلسی دلار کار نکرد

برخی تحلیلگران معتقد بودند با توجه به پیشنهاد‌های بنیادی نهاد سیاستگذار برای مدیریت نوسانات ماه‌های گذشته و قیمت دلار در روزهای اخیر، معامله‌گران باید با احتیاط بیشتری خرید کنند تا رودست نخوردند.

از ابتدای هفته جاری تا کنون به سبب رکوردشکنی جدید قیمت دلار جو خرید در بازار داغ است. آنچه از برخی گفته‌های مردم پیداست، صرافی‌ها نیز دست به کار شده‌اند و ارز سهمیه‌ای هر فرد را با مبالغی بالغ بر ۷ میلیون تومان در ازای مدارک مورد نیاز ارز سهمیه‌ای می‌خرند.

این اقدام گمانه‌زنی‌ها برای افزایش قیمت دلار در سقف‌‌های جدید و بالاتر را تقویت کرد. به نظر می‌رسد با وجود سیاست‌های تهدیدی نهاد پولی کشور، مردم نسبت به واگذاری سهمیه‌ی ارز توافقیشان راغب هستند.

در همین راستا روزنامه اعتماد در گزارشی این موضوع را تائید کرده و نوشت که این روزها بازار اجاره کارت ملی برای خرید دلار بسیار داغ شده است. تا جایی‌که بسیاری از افراد علیرغم هشدار مسئولان باز هم به این کار ادامه می‌دهند.

جالب است بدانیم که سود اجاره کارت ملی برای خرید دلار بیشتر از حقوق یک ماه کارگر است. این رسانه سود حاصل از اجاره کارت ملی را ۹ میلیون تومان اعلام کرد.

تاکتیک داد و فریاد برای کنترل قیمت دلار

از سوی دیگر اکو ایران روز گذشته از حضور عامل بازارساز در کف بازار خبر داد که قصد داشت قیمت دلار را پایین محدوده ۴۰ هزار تومانی به حراج بگذارد.

در این گزارش آمده؛ یک نفر در سبزه میدان با صدای بلند مدعی فروش دلار با قیمت ۳۹ هزار و ۴۰۰ شده بود. آن‌ها می‌گفتند به احتمال قوی این فرد عامل بازارساز بوده و بازارساز از طریق جارچی درحال مدیریت انتظارات است.

برخی از آن‌ها می‌گفتند باید ببینیم تاکتیک دادزن در کنترل قیمت دلار جواب می‌دهد یا نه.

از بازارساز رکب نخورید!

با وجود آرامشی که اخبار داخلی سعی می‌کنند در قالب خبر درمانی به بازار کشور تزریق کنند و از ذخایر مطمئن ارزی و مدیریت بازار سخن‌ می‌گویند، اما نشانه‌ها چیز دیگری است و مردم به سیگنال‌های خارجی تمایل بیشتری دارند تا حرف‌درمانی‌های داخلی.

هر چند سناریوی دولت برای جمع‌آوری نقدینگی از بازار با وجود افزایش مجدد قیمت خودرو و جبران کسری بودجه را نیز نباید دست‌کم گرفت.

برخی معامله‌گران عرضه دلار در بازار و ترغیب مردم برای استفاده از سهمیه دلاریشان را سیاست دولت و استفاده‌ از سیاست‌های پیشین کاهش یکباره قیمت می‌دانند.

با وجود پیش بینی کارشناسان از ابتدای سال تا کنون، مبنی بر افزایش قیمت دلار اما بسیاری معتقدند نباید از بازار هیجانی رکب خورد و این روند صعودی در قله پایانی قرار دارد.

قیمت دلار در بازارهای موازی امروز روند افزایشی داشت. درهم به نیمه کانال ۱۱ هزار تومانی رسید و با قیمت ۱۱ هزار و ۵۱۰ تومان معامله شد. دلار هرات در محدوده ۴۰ هزار تومانی ماند. دلار سلیمانیه نیز ۴۱ هزار و ۵۵۰ تومان شد. فعلا قیمت دلار در بازار معاملات تهران پرچمدار سایر بازارها است.

 

منبع:تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی