پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

چهارشنبه, ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - May 31 ,2023

چراغ بورس قرمز شد | افت 4500 واحدی شاخص بورس

1400/01/15
چراغ بورس قرمز شد | افت 4500 واحدی شاخص بورس

بورس در ابتدای معاملات با چراغ قرمز آغاز به کار کرد و شاخص کل بورس با ریزش 4500 واحدی در سطح یک میلیون و 278 هزار واحد قرار گرفت.

به گزارش فراسرمایه، شاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با ریزش 4500 واحدی در سطح یک میلیون و 278 هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن نیز سرخپوش شد و با افت 511 واحدی 440 هزار و 608 واحد را ثبت کرد. شاخص فرابورس نیز به 17 هزار و 963 واحد رسید.

بیشتر بخوانید : اثر مذاکرات برجامی بر بورس | خودنمایی عرضه‌ها در غیاب تقاضا

اثرگذارترین نمادها بر شاخص بورس

نماد‌های رانفور، سدشت و فباهنر بیش‌ترین تأثیر مثبت و نماد‌های شستا، فملی و تاپیکو بیشترین اثر منفی را بر روند حرکت شاخص گذاشته‌اند.

وضعیت نمادها در آغاز معاملات

در میان معاملات سرخ پوش گروه فلزات اساسی شاهد رشد بیش از ۲ درصدی قیمت در نماد فباهنر و قرار گرفتن نماد در محدوده قیمتی ۲۷۵۲ تومان هستیم.

فباهنر و میدکو با تعادل میان خریداران و فروشندگان تنها نماد‌های مثبت گروه فلزات اند.

بیشتر بخوانید : همسویی بورس با دلار | سقوط برجامی بازار سهام

آخرین قیمت ۲۴نماد حداقل یک درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش یافته و ۴۶۷نماد با کاهش بیش از یک درصدی قیمت همراه بوده‌اند.

نماد‌های برکت، شستا، اپال، رانفور، فباهنر، حکشتی و سیتا در گروه پرتراکنش‌ترین‌های بورس و نماد‌های رافزا، آریا، بپیوند، غفارس، بگیلان، ثباغ و صبا در گروه پرتراکنش‌ترین‌های فرابورس قرار گرفتند.

ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع به حدود ۶۰۰میلیارد تومان رسید. حقیقی‌ها تا ساعت مورد اشاره رقمی در حدود ۱۷۵میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند.

بیشتر بخوانید : سیاست صبر و انتظار سهامداران

در ساعت ۹ و ۳۰دقیقه جمع صف‌های خرید بیش از ۲۷۰میلیارد تومان و ارزش کل صف‌های فروش چهار هزار و ۹۷۰میلیارد تومان بوده است، بدین ترتیب خالص سفارشات فروشی که در سیستم معاملات ثبت شده به چهار هزار و ۷۰۰میلیارد تومان می‌رسد.

تا این ساعت بیشترین عرضه در صفوف فروش وآیند، شپنا و خساپا به چشم می‌خورد به طوری که فقط برای سهام بانک آینده بیش از ۳۳۰میلیارد تومان سفارش فروش وجود دارد. بیشترین تقاضا نیز در صفوف خرید غگیلا، سیتا و قیستو در نوبت انتظار است.

بیشتر بخوانید : واکنش “بورس” و بازار دلار به مذاکرات برجامی

ارزش ۱۰صف خرید برتر بورس و فرابورس در مجموع ۲۲۵میلیارد تومان (۸۳درصد کل) و ۱۰صف فروش برتر ۹۹۵میلیارد تومان (۲۰درصد کل) می‌شود، همچنین حجم صف‌های خرید در ۷نماد و حجم صف‌های فروش در ۱۴۳نماد بیش از ۱۰میلیارد تومان بوده است. گفتنی است حجم صف شرکت شیر پاستوریزه پگاه گیلان (غگیلا) به ۱۴.۴درصد کل تعداد سهام آن می‌رسد.

 «بانک‌ها و موسسات اعتباری» کم اقبال‌ترین صنعت امروز با خالص سفارش فروش بیش از ۵۴۵میلیارد تومان است و پس از آن گروه «خودروو ساخت قطعات» قرار دارد که برآیند سفارشات فروش آن ۴۱۵میلیارد تومان می‌شود. همچنین در طرف دیگر معاملات تقاضای چشمگیری وجود ندارد.

بیشتر بخوانید : تشتت دیدگاه‌های فعالان در بورس

حدود ۱۹درصد از پنج هزار و ۲۴۰میلیارد تومانی که در صف خرید یا فروش قرار گرفته‌اند در مجموع ۵۹۰میلیارد تومان سهام خرید و فروش شده که نسبت صف‌ها به آن ۸۹۱درصد است و با فرض معامله کامل صف‌ها ارزش معاملات به پنج هزار و ۸۳۰میلیارد تومان خواهد رسید.

گروه هتل داری نیز با فشار عرضه همراه است. گکوثر با گرایشی منفی معاملاتی متعادل را تجربه می‌کنند.

منبع: اقتصادنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی