پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۲ - Sep 23 ,2023

چرا سرخابی‌ها به بورس نیامدند؟

1399/06/22
چرا سرخابی‌ها به بورس نیامدند؟

با وجود اعلام واگذاری سهام باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس تا پایان نیمه نخست سال ۹۹، این وعده عملی نشده که عضو هیات عامل سازمان خصوصی‌سازی علت آن را وجود مشکل در سند مالکیت یکی از مجموعه‌های ورزشی اعلام کرده است.


به گزارش فراسرمایه، عرضه سهام سرخابی‌ها به بورس موضوع تازه‌ای نیست، چندین سال است وزارت ورزش و سازمان خصوصی‌سازی به شدت پیگیر واگذاری سهام این دو باشگاه هستند، در این راستا اقدامات لازم را ا نجام داده و زمان هایی را برای عرضه سهام آنها اعلام کردند، اما هر بار اجرای آن به دلیل پیش آمدن مسایل و مشکلات مختلف به زمان دیگری موکول شده است.

در ابتدا اعلام شده بود واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس در سال ۹۸ انجام می‌شود در حالی که این اقدام به مرحله اجرا نرسید و علت آن را روبرو شدن این دو شرکت فرهنگی و ورزشی با مشکلاتی مانند تغییرات مدیریتی مطرح و اعلام کردند: در آن زمان، فقط بحث واگذاری برند همراه با دارایی بود و  به هیچ عنوان مساله واگذاری هیچ یک از شرکت‌های فرهنگی و ورزشی استقلال و پرسپولیس  از طریق بازار سرمایه مطرح نشده بود  اما از مهر ماه سال ۹۸ نحوه واگذاری تغییر کرد و شرکت‌ها ملزم به واگذاری از طریق پذیرش در بازار سرمایه شدند.

بیشتر بخوانید : موانع و چالش‌های سرخابی‌ها برای ورود به بورس

به گفته مسئولان از شهریور ماه سال ۹۸ جلسات هفتگی و به صورت مستمر با حضور نمایندگان سازمان بورس، وزارت ورزش و جوانان  و مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در وزارت ورزش و سازمان خصوص‌سازی برگزار شد و بر اساس آن پیگیری‌های لازم در زمینه پذیرش این دو شرکت از طریق بازار دوم فرابورس صورت گرفت.

از همان ابتدا باشگاه پرسپولیس آمادگی خود را برای واگذاری سهام خود اعلام و مطرح کرد که این باشگاه اقدامات مربوط به تجدید ارزیابی دارایی‌ها، ثبت علایم تجاری و ارزیابی علایم تجاری در طبقات ۴۵ گانه را انجام داده است، در مقابل باشگاه استقلال با وجود همه تلاش‌هایی که انجام داد اما هنوز کارشناسان، گزارش مربوط به ارزیابی مجموعه ورزشی شهید مرغوبکار را ارائه نکرده‌اند و همچنین کارشناسان مربوطه در خصوص ارزیابی علایم تجاری تعیین نشده‌اند  اما به محض ارائه گزارشات لازم، اقدامات بعدی برای تشکیل مجمع عمومی فوق العاده جهت تصویب افزایش سرمایه و اساسنامه اصلاحی اقدام و در نهایت مدارک لازم از جمله برنامه کسب و کار و امیدنامه و صورت‌های مالی جدید به هیات پذیریش برای ورود سهام این باشگاه در بازار دوم فرابورس ارایه خواهد شد.

علت عدم عرضه در نیمه نخست سال ۹۹

در نخستین روزهای سال جاری بود که جلسه‌ هیات واگذاری برای روشن شدن هر چه زودتر تکلیف این دو باشگاه برگزار شد که عضو هیات عامل و معاون سازمان خصوصی سازی بعد از پایان این جلسه اعلام کرد، تاکید هیات واگذاری، مشخص شدن تکلیف این دو باشگاه برای عرضه اولیه در بازار سرمایه تا نیمه اول سال ۹۹ است و  باید از طریق عرضه اولیه در فرابورس، کشف قیمت صورت گرفته و عرضه‌های بلوکی در مراحل بعد انجام شود.

بیشتر بخوانید : پای صندوق توسعه ملی به بورس باز شد | سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بورس

حال با گذشت نیمی از سال ۹۹ تاکنون هیچ خبری از عرضه سهام سرخابی‌ها به بورس اعلام نشده است که در این زمینه «ابوالقاسم شمس جامخانه»، عضو هیات عامل سازمان خصوصی سازی امروز (شنبه) درباره علت تاخیر در واگذاری این دو باشگاه را ناشی از اسناد مالکیت چهار مجموعه ورزشی متعلق به استقلال و پرسپولیس دانست و اعلام کرد: تاکنون سند سه مجموعه ورزشی که متعلق به باشگاه استقلال و پرسپولیس هستند آماه شده است و اکنون در حال انجام اقدامات لازم برای گرفتن یک سند دیگر هستیم.

وی افزود:‌ اصرار برای اخذ سند مالکیت برای گزارش توجیهی افزایش سرمایه است، اظهارنظر برای افزایش سرمایه نیازمند همین سند است و باید به نام باشگاه‌ها باشد، تا زمانی که این سند وجود نداشته باشد حسابرس گزارش توجیهی افزایش سرمایه را نمی‌پذیرد.

بیشتر بخوانید : آغاز سبز بورس به لطف نمادهای شاخص‌ساز

شمس جامخانه با اشاره به اینکه اینکه بعد از ارائه سند، موضوع در هیئت پذیرش طرح می‌شود و باقی اقدامات مربوطه انجام خواهد شد، تاکید کرد: تاکنون باقی مسایل موازی با عرضه سهام آنها در بورس انجام شده است و مشکل زیادی بر سر راه ورود سهام این دو باشگاه به بورس وجود ندارد.

عضو هیات عامل سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه نخستین مرحله برای استارت، اجرای افزایش سرمایه است، گفت: اکنون افزایش سرمایه مجموعه ورزشی شهدای گمنام مانده است که به زودی ارائه می‌شود و گزارش را به حسابرس ارائه خواهیم کرد.

زمان واگذاری سرخابی‌ها

وی درباره زمان عرضه سهام سرخابی‌ها به بورس گفت: زمان مشخصی را برای نهایی شدن این اقدام نمی توان ارائه داد اما ممکن است در مهرماه این اقدام انجام شود.

بیشتر بخوانید : سهام خزانه هم وارد بورس می‌شود

شمس جامخانه خاطرنشان کرد: برای عرضه هر چه زودتر سهام سرخابی‌ها، فعالیت‌های مربوطه از سوی سازمان خصوصی سازی، وزارت ورزش و سازمان بورس در حال انجام است و امیدواریم هر چه زودتر این اقدام انجام شود.

عضو هیات عامل سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اینکه واگذاری تا پایان سال به طور قطع انجام می‌شود، اظهار داشت: ما به شدت دنبال عرضه سهام این دو باشگاه به بورس هستیم، زیرا اجرای این اقدام باعث شفاف‌سازی اطلاعات آنها خواهد شد و می تواند مزایای زیادی را برای آنها داشته باشد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی