پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

کاهش نقش بازار آزاد در تامین ارز مورد نیاز واردات

1399/06/13
کاهش نقش بازار آزاد در تامین ارز مورد نیاز واردات

در پی سیاست‌های ارزی دولت و بانک مرکزی، افزایش عرضه ارز صادراتی و تحکیم جایگاه سامانه نیما، از اهمیت بازار آزاد در معاملات کاسته شده و تاثیر نوسانات این بازار در تامین ارز مورد نیاز واردات به کمترین میزان خود رسیده است.


به گزارش فراسرمایه، تا پیش از راه‌اندازی سامانه نیما، تمامی فعالین عمده و خریداران و فروشندگان خرد بازار ارز برای تامین ارز مورد نیاز خود ناچار به مراجعه مستقیم به بازار آزاد بودند. این واقعیت شرایط ممتازی را در اختیار گروهی از دلالان و سفته بازان بازار ارز قرار می‌داد تا با ایجاد نوسانات در حوزه ارزی،  روند تامین کالا در بازارهای کشور را دچار اختلال کنند.

اما پس از راه‌اندازی سامانه نیما توسط بانک مرکزی در بازار ارز کشور و استقبال فعالان عرصه صادرات و واردات از این سامانه برای تامین، عرضه و انجام مبادلات ارزی مورد نیاز خود، در شرایط کنونی کشور این سامانه نقش اساسی و اولیه را در هدایت نقدینگی ارزی کشور ایفا می‌کند.

بیشتر بخوانید : نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی اعلام شد

به اعتقاد کارشناسان در شرایط کنونی و با کم شدن شدید عمق بازار آزاد ارز و محدود شدن دامنه تاثیرات معاملات آن بر قیمت و میزان نقدینگی ارزی موجود در بازار، امنیت و پایداری بیشتری برای تولیدگران، صادرکنندگان و واردکنندگان کشور ایجاد شده است.

بر همین اساس طی روزهای اخیر و در پی سیاست‌های تشویقی دولت و بانک مرکزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات، شاهد هستیم که استقبال فعالان عمده حوزه بازرگانی از سامانه نیما، به عنوان بازار دوم ارزی که در آن ارز به صورت حواله مبادله می‌شود، رو به فزونی بوده تا حدی که طی دو روز کاری گذشته کل میزان این معاملات به بیش از ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است.

این اتفاق در حالی رخ داد که طی دو روز گذشته،  بازار آزاد شاهد جولان دادن سفته‌بازان و نوسان‌گیران بوده است و آنان تلاش فراوانی برای افزایش قیمت ارز در معاملات شبانه و روزانه خود،  به خرج داده‌اند.

بیشتر بخوانید : چند نرخی کردن ارز موجب ایجاد مشکلات در کشور شده است

این تلاش دلالان بازار ارز در گذشته برای متقاضایان عمده ارز، همواره مشکل‌ساز بود و روند صادرات و واردات کشور را با اخلال مواجه می‌ساخت، اما در دو روز گذشته شاهد بوده‌ایم که به سبب کاهش عمق بازار معاملات آزاد ارز، تلاش این گروه تاثیری اندک بر بهای معاملات حواله‌های ارزی در سامانه نیما داشته است. سامانه‌ای که منبع اصلی تامین ارز کالاهای وارداتی کشور است.

از سوی دیگر تخصیص هوشمندانه ارز از سوی بازارساز در سامانه نیما نیز از دیگر عواملی ناکامی سفته‌بازان و نوسان‌گیران بازار ارز بوده است. امری که موجب شد تا فعالیت‌های سوء دلالان بازار ارز طی دو روز گذشته نتواند بر روند رو به رشد استقبال تولیدگران، فعالان عرصه صادرات و ورادات کشور از تامین و عرضه ارزهای مورد نیاز خود در سامانه نیما خللی ایجاد کند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی