پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۹ خرداد ۱۴۰۲ - May 30 ,2023

کدام وراث سهام عدالت از مالیات بر ارث معاف می‌شوند؟

1399/06/02
کدام وراث سهام عدالت از مالیات بر ارث معاف می‌شوند؟

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت گفت: مشمولان سهام عدالت که تا تاریخ یکم مردادماه ۹۹ اطلاعات خود را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی داده‌اند، چنانچه فوت کرده باشند، وراث آنها از مالیات بر ارث معاف هستند.


به گزارش فراسرمایه، حسین فهیمی با اشاره به تصمیمات روز گذشته شورای عالی بورس تصریح کرد: این شورا در ارتباط با سهام عدالت به عنوان یک بازیگر مهم در بازارسرمایه تصمیماتی گرفته است؛ همچنین تسهیلاتی هم برای بانک‌ها و کارگزاری‌ها در نظر گرفته شده تا از به این وسیله به ماندگاری سرمایه‌گذاران بطور بلندمدت در این بازار کمک شود.

وی درباره تعداد افرادی که تاکنون سهام عدالت را به فروش رسانده‌اند، گفت: حدود ۱۱ درصد از افرادی که مشمول سهام عدالت بوده‌اند، تصمیم گرفتند تا بخشی از سهام خود را بفروشند؛ براین اساس، اکثریت قریب به اتفاق سهامداران سهام عدالت، به ارزندگی سهم خود پی برده و ترجیح داده‌اند که از آن نگهداری کنند.

بیشتر بخوانید : تغییر در نحوه فروش سهام عدالت/ ارزش سهام عدالت چقدر است؟

فهیمی افزود: امسال از ۱۰ خردادماه تاکنون که آزادسازی سهام عدالت و امکان فروش آن فراهم شده است، بیش از هفت هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان دارایی سهام عدالت در بازار فروخته شده است و وجوه آن در سطح مشمولان سهام عدالت با کدملی و شماره شبایی که در اختیار ما قرار داده‌اند، تسویه و پول آن واریز شده است.

معامله سهام عدالت به شکل بلوکی

فهیمی فروش و واریز وجوه حاصل از آن را  تدریجی عنوان کرد و گفت: شورای عالی بورس تصمیم بسیار مهمی را در ارتباط با مشمولان سهام عدالت و در چارچوب حفاظت از دارایی‌های و فروش بهینه آنها اتخاذ کرد، در واقع این امکان به سازمان بورس داده شده تا با توجه به شرایط بازار بتواند، بخش از سهامی را که مشمولان سهام عدالت قصد فروش آن را دارند در کل کارگزاری‌ها به شکل تجمیعی و یک جا (بلوکی) بفروش برساند.

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت توضیح داد: پیش از این چنین امکانی به لحاظ مقرراتی در سطح یک کارگزار وجود داشت، اما اکنون این امکان فراهم شده که کل فروش سهام عدالت یکجا در بازار، بازاریابی شود و عمده یا بلوک به روش‌های مختلف فروخته شود. طبیعی است که در این روش تعداد مشتریان حرفه ای بیشتر خواهد شد.

مزیت معامله بلوکی

وی در رابطه با مزیت این روش گفت: براساس معامله بلوکی افراد حرفه‌ای‌تری دخالت پیدا می کنند، در این روش ممکن است قیمت‌های بالاتر از تابلو فروخته شود که به نفع سهامداران است. همچنین یک دارایی در یک نمادامکان دارد بین ۵۰ کارگزاری توزیع ‌شود، دیگر امکان تجمیع آن وجود نداشت، بلکه سفارش‌ها در یک کارگزاری تکمیل می‌شد؛ اما اکنون این امکان فراهم شده که مجموع فروش‌ها در یک نماد در تمامی کارگزاری‌ها یکجا تجمیع و به شکل بلوکی یا عمده فروخته شود.

بیشتر بخوانید : بازدهی ۱۸۵ درصدی فرابورس در پنج ماه نخست امسال

اعتباردهی به مشمولان سهام عدالت

فهیمی پیرامون اعطای اعتبار برای دریافت وام به مشمولان سهام عدالت تصریح کرد: بانک ملی دریافت تقاضا در این زمینه را آغاز کرده و قصد دارد بر اساس وضعیت منابعی که دارد بین ۵۰ تا ۸۰ درصد به مشمولان سهام عدالت و با توجه به سهام آنها وام بدهد؛ البته بقیه بانک‌ها نیز درصدد انجام این کار هستند که زیرساخت‌های فنی برایشان در نظر گرفته شده است.

شرایط تسویه وام مشمولان

وی در زمینه تسویه این وام گفت: چنانچه دریافت‌کنندگان وام تا یک ماه آن را تسویه کنند، هیچ هزینه مالی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد (مانند وام قرض الحسنه) اما چنانچه تسویه آن بیشتر از یک ماه طول بکشد، تبدیل به یک وام سه ساله ۱۸ درصدی می‌شود. علاقمندان می‌تواند از این وام و تسهیلات، بدون اینکه تضمین خاصی ارائه کنند  و صرفا با پشتوانه سهام عدالت از آن استفاده کنند.

ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به بازار

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان‌های ایلام و قم را نیز به جز استان خراسان جنوبی آماده بورسی شدن و انجام معاملاتشان در بازار سرمایه معرفی کرد و افزود: اکنون این موضوع در اختیار شرکت بورس است که  براساس شرایط بازار، یکی یکی نمادهای شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را مورد گشایش قرار می‌دهد تا امکان انجام معامله برایشان فراهم شود. اکنون هیچ مشکل فنی در این زمینه وجود ندارد، فقط تعدادی از آن‌ها صورت‌های مالی خود را ارائه نداده‌اند که به محض ارائه، گشایش نماد هم انجام خواهد شد.

حذف مراجعه حضوری، مهمترین استراتژی

وی افزود: همه اقدام هایی که راجع به سهام عدالت است، به ویژه بحث امور شرکتی، فوت شده‌ها، افرادی که نیاز به اصلاح مشخصات دارند و آن‌هایی که قصد توسعه سهام خود را دارند، در نظر داریم که هیچ کار دستی و هیچ مراجعه حضوری در این فرآیند ها وجود نداشته باشد. این مهم‌ترین تصمیم و استراتژی در مورد سهام عدالت است.

بیشتر بخوانید : حجم منفی بازار و اتفاقات خوب پیش رو

کدام وراث سهام عدالت از مالیات بر ارث معاف می‌شوند؟

فهیمی گفت: پیرامون فوت شدگان هم باید یک ارتباط مکانیزه‌ای بین قوه قضائیه و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایجاد شود که بخش عمده کارهای آن انجام شده و اکنون حدود ۲.۵ میلیون نفر که از مشمولان سهام عدالت فوت کرده‌اند که نزدیک به ۱۰ میلیون نفر وارث دارند و این سهام باید به آنها منتقل شود.

وی توضیح داد: به محض اینکه امکان مکانیزه بین شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و قوه قضائیه انجام شود، اعلام عمومی خواهد شد. توصیه می شود تا آن زمان و دراین فاصله، وراث به دادگاه صالحه مراجعه و گواهی کسب وراثت اخذ کنند.

کارگزاری محل فروش، بهترین محل پاسخگویی مشکلات

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در ارتباط با شماره تلفن‌های موجود برای اعلام مشکلات سهامداران سهام عدالت توضیح داد: مشمولان سهام عدالت مطلع باشند، نخستین، مهم‌ترین و قابل اتکاترین محل برای پاسخگویی به پرسش‌های مشتریان همان کارگزاری (دفتر کارگزاری، سایت‌ و مرکز پیام کارگزاری) است که به آن مراجعه کرده و سفارش فروش داده‌اند.

وی اضافه کرد: چنانچه مشمولان به هر دلیل جواب نگیرند، تنها مرکز پیامی که به سامانه‌های مختلف دسترسی دارد و می تواند پاسخگو باشد، تلفن ۱۵۶۹ است که روزانه حدود ۶۰ هزار نفر با آن تماس می گیرند. از این میزان بیش از ۴۰ هزار نفر ماشینی پاسخ داده شده و بقیه آنها هم توسط همکاران در مرکز تماس پاسخگویی می شوند.

بیشتر بخوانید : درج نماد دومین شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در بورس

فهیمی بیان کرد: این مرکز ۲۴ ساعته و بدون پیش شماره است که می توان از تمام نقاط کشور با آن تماس گرفت. چنانچه با این مرکز تماس می‌گیرید، حتما اطلاعات اولیه مربوط به سفارش فروش خود را باید داشته باشید که به کدام کارگزاری مراجعه کرده و برای پیگیری چه جوابی از آن جا شنیده‌اید تا بعد از اطلاعات تکمیلی، مابقی گزارش را از این مرکز دریافت کنید.

چرا با وجود برگه سهم، نامِ‌مان در سامانه نیست

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در پاسخ به اینکه چرا برخی مشمولان سهام عدالت با وجود داشتن برگه سهم اسمشان در سامانه نیست، گفت: حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برگه سهام در اختیار دارند ولی سهام به آن ها تعلق نگرفته است؛ به این دلیل که مراحل مشمول شدن آنها کامل طی نشده و این عده باید منتظر نهایی شدن تصمیم مجلس در این زمینه باشند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی