پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۲ - Sep 23 ,2023

کرونا؛ سقوط تولید خودرو در ایران را رقم زد

1399/06/06
کرونا؛ سقوط تولید خودرو در ایران را رقم زد

موسسه اعتبارسنجی فیچ پیش بینی کاهش تولید خودرو در ایران را بواسطه شیوع کرونا بازنگری کرد.این موسسه قبلا برآورد کرده بود ۷.۷ درصد از تولید خودرو ایران کاسته شود اما اکنون از افت ۲۱ درصدی خبر می دهد.


به گزارش فراسرمایه، موسسه اعتباری سجنی فیچ در گزارشی به بررسی وضعیت تولید خودرو در ایران پرداخته است،در بخشی از گزارش که نگاهی به شرایط حال حاضر این صنعت دارد فیچ نوشته است:پس از تحریم‌های آمریکا، چین تقریبا تنها کشوری است که به ایران قطعه خودرو صادر می‌کند. اما طی 2 سال گذشته بر اثر تحریم ها تولید خودرو در ایران تقریبا نصف شده است. در سال 2019 تولید خودرو در ایران 10.3درصد و در سال 2018 نیز 37.8 درصد کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید : دلیل تأخیر در تحویل دنا پلاس اتوماتیک و پژو ۲۰۷ پانوراما چیست؟

این گزارش تحلیلی افت واردات قطعات خودرو را یکی از عوامل مهم افت تولید خودرو در ایران خوانده و تاکیدکرده که کل واردات ایران در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۵/ ۲۶درصد و در سال۲۰۱۹ بالغ بر ۲۹ درصد کاهش یافته است. حدود ۳۷ درصد واردات ایران ماشین‌آلات و محصولات پیچیده صنعتی مثل قطعات خودرو است. به همین دلیل خودروسازان ایرانی نتوانسته‌اند به قطعات موردنیاز خود دست پیدا کنند و بر اساس برخی گزارش‌ها بیش از ۱۵۰ هزار خودروی ناقص در برخی کارخانه‌ها پارک شده است.

روس ها وارد بازار خودرو ایران می شوند

گزارش فیچ تاکید دارد با توجه به سطح بالای تقاضای خودرو در ایران  چنانچه تحریم‌ها برداشته شود صنعت خودروی ایران به سرعت می‌تواند موقعیت گذشته خود را به‌دست بیاورد. اما همراه با خروج شرکای اروپایی چه خودروسازانی جایگزین آنها خواهند شد؟ به اعتقاد فیچ  چین و روسیه کشورهایی هستند که از خلاء حضور شرکت‌های اروپایی استفاده کرده و در ایران‌خودرو تولید خواهند کرد.

در گزراش فیچ آمده است:بزرگ‌ترین خودروساز روسیه، آتوواز، در دسامبر 2019 اعلام کرد قرار است سهام جنرال‌موتور آمریکا را در شرکت سرمایه‌گذاری مشترک خریداری کند.  معتقدیم جدایی از جنرال‌موتور راه را برای ورود آتوواز به بازار ایران و تولید خودرو در این کشور باز خواهد کرد. این شرکت طی دو سال گذشته برای تولید خودرو در ایران ابراز تمایل کرده است.

بیشتر بخوانید : ثبات قیمتی اکثر خودروهای داخلی در بازار

آوتوواز  از قدیم در جهان به نام  خانه لادا  مشهور است و شهرت آن در صنعت خودروسازی جهان، به‌دلیل مالکیت همین برند است.

این شرکت در اواخر دهه 1960 میلادی با همکاری شرکت فیات تأسیس شد. در حال حاضر 25 درصد از سهام این شرکت متعلق به شرکت فرانسوی رنو است.

شرکت آوتوواز بیش از یک میلیون خودرو در سال تولید می‌کند، از جمله این تولیدات می‌توان به خودروی لادا کالینا، لادا 110 و خودروی بیابانی نیوا اشاره کرد. مدل وی‌ای‌زد-2101 از روی مدل فیات 124 طراحی و تولید شده‌است.

چین دیگر خارجی بازار ایران

گزارش نویسان موسسه فیچ می گویند: که خودروسازان چینی مثل چری، لیفان، دانگ فنگ، برلیانس و ‌هافی موتورز نیز از تمایل خود برای توسعه فعالیت‌هایشان در ایران خبر داده‌اند. به گفته آنان با حضور این کشورها خودروسازان ایرانی هم می‌توانند برای تکمیل خودروهای ناقص خود زنجیره‌های جدید عرضه قطعات پیدا کنند

اثر کرونا بر بازار خودرو ایران

در این گزارش تاکید شده که ویروس کرونا برای نخستین بار در19فوریه 2020 در ایران گزارش شد و هنوز مهار نشده است. دولت ایران برای مقابله با این ویروس اقداماتی را انجام داد که از آن جمله، لغو پروازها، بستن مدارس، فروشگاه‌ها، بازارها و مکان‌های مذهبی بوده است. در پی این اقدامات شاخص مدیران خرید در مارس 2020 با افت 30 درصدی نسبت به ماه قبل از آن مواجه شد.

بیشتر بخوانید : ماجرای اخذ مالیات از معاملات خودرو چیست؟

اما صنعت خودروی ایران نیز که تحت فشار تحریم‌ها قرار داشت اکنون با مشکل دیگری روبه‌رو شده است. با تعطیلی کارخانه‌ها در چین، واردات قطعات خودرو از این کشور مختل شد که البته موقتی بود. تعطیلی‌های اجباری در داخل و کاهش قدرت خرید مردم نیز از جمله دیگر مشکلات بود. در نتیجه این مشکلات بود که ما پیش‌بینی خود از رشد صنعت خودروی ایران را بیش از پیش کاهش دادیم. ما پیش از شیوع کرونا پیش‌بینی کرده بودیم تولید صنعت خودروی ایران در سال 2020 بالغ بر7.7 درصد کاهش یابد اما اکنون انتظار داریم این صنعت با افت تولید 21.1درصدی در سال ۲۰۲۰ مواجه شود.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی