پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

چهارشنبه, ۲ فروردین ۱۴۰۲ - Mar 22 ,2023

گرانی دوباره قیمت خودرو با طرح‌های فروش

1399/04/31
گرانی دوباره قیمت خودرو با طرح‌های فروش

به گزارش فراسرمایه، در حالی وزارت صنعت وعده مدیریت بازار خودرو با اجرای طرح‌های فروش ویژه و پیش فروش را داده بود که اکنون با اجرای دو مرحله از این طرح‌ها بازار کنترل نشده و حتی با افزایش چندباره نرخ کارخانه، خرید خودرو به رویایی برای مردم تبدیل شده است.

اردیبهشت ماه امسال بود که بعد از چانه‌زنی‌های بسیار میان وزارت صنعت، سازمان حمایت، شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار در نهایت توافقات بر سر تعیین نرخ خودروهای جدید انجام و در نهایت محصولات ایران خودرو به‌طور متوسط ۱۰ درصد و سایپا ۲۳ درصد افزایش نرخ پیدا کرد.

در آن مقطع روند صعودی قیمت‌ها در بازار خودرو به حدی افزایش یافته بود که ستاد تنظیم بازار علاوه بر اعلام قیمت‌های جدید خودرو تأکید کرد “معیار نرخ در بازار نرخ کارخانه به علاوه ۱۰ درصد سود خواهد بود ضمن اینکه خرید و فروش خودروها الزاما در مراجع رسمی باید صورت گرفته باشد”.

علاوه بر این مسئولان وزارت صنعت از سیاست‌های کلان در ثبت نام و نظارت برفروش خودرو توسط شرکت‌ها و فعالان بازار خبر دادند و به مردم تأکید کردند این بازار در شرایط هیجانی قرار گرفته و با فروش ویژه خودرو توسط شرکت‌ها تقاضا در بازار مدیریت و آرامش حاکم خواهد شد. جالب اینجاست وزارت صنعت خط و نشان‌های مختلفی هم در طرح‌های فروش اعمال و حتی در نهایت با ابزار قرعه کشی فروش خودرو را توسط شرکت‌های خودروساز به مشتریان آغاز کرد.

هر چند شانس مردم در این قرعه کشی‌ها ضعیف و حجم ثبت نامی‌ها بسیار بالا بود اما وزارت صنعت به طرح خوش بین و وعده‌های مختلفی در مدیریت بازار خودرو می‌داد. درحال‌حاضر دو مرحله از طرح فروش ویژه و پیش فروش خودرو توسط شرکت‌های خودروساز می‌گذرد اما نه تنها قیمت‌ها در بازار تکان نخورده بلکه با ارسال دعوت نامه‌های جدید شرکت‌های خودروساز به مشتریان فاز دوم افزایش قیمت‌ها در کارخانه کلید خورده و مردم مجبور شده‌اند تا در پیش فروش خودرو مابه التفاوت‌ها را اعمال و محصولات را با قیمت‌های جدید تسویه و تحویل بگیرند.

در این شرایط نه تنها طرح‌های فروش دردی از بازار دعوا نکرده است بلکه با افزایش دوباره قیمت‌ها توسط شرکت‌های خودروساز روند افزایش مجدد قیمت‌ها در بازار هم کلید خورده و در نهایت مصرف‌کننده رویای خرید خودرو آنهم با این قیمت‌ها را خواهد داشت.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی