پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱ فروردین ۱۴۰۲ - Mar 21 ,2023

۳۴۳ میلیون یورو صرفه‌جویی، حاصل ۴ میز داخلی‌سازی صنعت خودرو

1399/07/07
۳۴۳ میلیون یورو صرفه‌جویی، حاصل ۴ میز داخلی‌سازی صنعت خودرو

رئیس کمیته ساخت داخل انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت:‌ تاکنون با برگزاری چهار میز ساخت داخل در صنعت خودرو و قطعه‌سازی، ۳۴۳ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی حاصل شده است.

به گزارش فراسرمایه، «مهدی مطلب زاده» امروز در جریان نشست خبری انجمن یاد شده در محل هتل ارم، افزود:‌ با افزایش نرخ ارز در یک سال و نیم گذشته، نهضت ساخت داخل در کشور جانی تازه گرفت و از تیرماه پارسال تاکنون چهار میز داخلی سازی در زمنیه صنعت خودرو و قطعه سازی برگزار شده است.

به گفته این مقام صنفی، تاکنون از برگزاری این میزها ۴۰ درصد صرفه جویی ارزی برنامه‌ریزی‌شده تحقق یافته است. وی ادامه داد: میزان پیشرفت فیزیکی و صرفه جویی ارزی در میز نخست به ترتیب ۸۲ درصد و ۶۰ درصد، در میز دوم ۶۵ درصد و ۷۰ درصد، در میز سوم ۵۷ درصد و ۲۷ درصد و در میز چهارم ۵۴.۵ درصد و ۲۵ درصد بوده است.

بیشتر بخوانید : زیان انباشته صنعت خودرو به ۸۰ هزار میلیارد تومان رسید

مطلب زاده تاکید کرد:‌ هرچه در فرآیند داخلی سازی جلو می رویم، سرمایه گذاری مورد نیاز برای ساخت داخل بیشتر می شود که عمده آن نیز ارزی است، زیرا قطعات پیچیده تر شده و نیازمند فناوری بالاتری است و با تداوم تحریم ها و برخی مشکلات داخلی، این سرمایه گذاری ها دشوارتر می شود.

وی بیان داشت: برگزاری میز پنجم منتظر انتخاب وزیر صنعت است که شامل ۱۶ مجموعه و ۴۳ قطعه خواهد بود و کاهش ارزبری ۲۴۲ میلیون دلاری در آن پیش بینی شده است.

رئیس کمیته ساخت داخل انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، تحقق کامل اهداف برگزاری این میزها را مستلزم رفع موانع موجود برشمرد و گفت:‌ در این راستا ۱۰ مشوق به دستگاه های حاکمیتی و همچنین خودروسازان پیشنهاد شده است.

بیشتر بخوانید : پشت پرده گرانی خودرو چه اتفاقی رخ داد؟

مطلب زاده خاطرنشان کرد: در زمینه مشوق‌های حاکمیتی، اختصاص تسهیلات با بهره پایین، اختصاص منابعی از صندوق توسعه ملی، تدوین مشوق‌های مالیاتی، حمایت‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی، حفاظت از مالکیت معنوی و جلوگیری از واردات قطعات ساخت داخل، مد نظر است.

وی در ادامه به مشوق هایی که خودروسازان می‌توانند برای تحقق «جهش تولید» برای قطعه‌سازان فراهم کنند، اشاره کرد و افزود: یکی از این مشوق‌ها خرید با قیمت تمام شده معادل واردات در ابتدای کار و پس از آن، کاهش قیمت در بلندمدت است.

بیشتر بخوانید : افزایش تولید ایران خودرو ۵۰ درصدی شد

این مقام صنفی، خرید نقدی قطعات تحویلی برای دوره حداقل یک سال از سوی خودروسازان، همچنین عقد قرارداد عادلانه، تضمین خرید برای مدت بازگشت سرمایه با یک منبع تامین برای هر قطعه و مشارکت خودروسازان در ریسک سرمایه‌گذاری ثابت پروژه‌ها را خواستار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی